bugün

azı yarar
fazlası zarar.
ironinin dibi denilecek durum "Ayranı yok içmeye tahterevanla gider sıçmaya ".
Bedelli askerlik yapan arkadaşımın, insallah bizede nasip olur şehitlik demesi gibi.
Bu sözlükte sevilmeyen şey sanırım.Ince ince ironi yapıyorum ama gavura vurur gibi dislike atıyosunuz.
tartışma esnasında karşı tarafı eğlendirip, düşündürebiliyorsanız ironi den iyi araç yoktur. kapasitesi almayan ya da kutsalını yıkamayan insanların karşısında ise sizi daha da batıracak olan araçtır. sakın ha sakın "ben dediydim" düşüncesini ironik şekilde anlatıp sıçmayın. araya humor katın. ya da en iyisi siz ironi yapmayın.

(bkz: ölü çocuğun maotikle imtihanı)
ironi, bazen acı bazen de komiktir. bazen de ikisini aynı anda hissettirir. hani acı acı gülmek gibi. mesela bir şeyin olacağını tahmin edersiniz, ama beklersiniz. engel olunacak bir durum yoktur zira. sadece beklersiniz. ve hakikaten de olur. işte bu bir ironidir. hayatın size karşı bir ironisidir. çünkü o olacağını tahmin ettiğiniz şey iyi bir şey değildir. ve gerçekleşir. sonra acı acı 'haklı çıktım' gülümsemesi atarsınız. iyi bir şey beklediğinizde gerçekleşmez de, beklenen şey olumsuz bir şeyse hemen gerçekleşir. murphy yasaları gibidir ama daha ironik olanıdır. sizinle olması, yapılması beklenen bir şeyin bir başkasıyla gerçekleşmesi de ironidir mesela. ne olursa olsun kendinizi hep aynı yerde bulmanız, hep aynı şeylere şahit olmanız da ironidir. her şeyin güzel giderken boka batması da ironidir. mutlu zannederken kendinizi, mutsuzluğu iliklerinize kadar hissetmeniz de ironidir. kalkarken düşmeniz, tırmanırken yuvarlanmanız, gülerken susmanız, içerken kusmanız, yaşatırken öldürmeniz, yaşarken ölmeniz.. hepsi.. hepsi kocaman, sikik birer ironiden ibarettir. zaten hayatın kendisi başlı başına bir ironidir. o zaman hep söylediğim gibi; hayatı da sikeyim, ironiyi de.
çelişkili anlatım anlamına gelen kelime.
(bkz: 9 ocak 2017 anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri)
Bakın millet bu ironi değilse nedir?
Son durak tabir edilen yerdir hastanelerde yoğun bakım-reanimasyon üniteleri.
Görselde yoğun bakımın önünde içerde yaşam mücadelesi veren hastaların yakınlarının beklediği küçük bir alan görünüyor. Tavana asılı zımbırtıya dikkat!
Bende mi sorun var yoksa neler oluyor yarabbi?!
Ve 10 dakika önce bir mevta geçti o zımbırtının altından...

görsel
(bkz: ince zeka)
çiğköftecide "acıyı sevmek olur mu?" şarkısının çalması.
anlamayanı çoktur bu memlekette.
Yamulmuyorsam muğla milas'da görmüştüm. Milas girişinde belediye başkanının tam boy portresinin yanında özgürlükler şehrine hoş geldiniz yazan devasa reklam panosu ve bu yolun karşı tarafında açıkhava cezaevini gösteren yol tabelası.
(bkz: ironi man hell fire)

ironi, soğuk yenen bir yemektir..
Bu hayatta nefret ettiğim iki şeyden biridir. ikincisi ise nefret duygusu.
aşağıdaki fotoğraf gibidir ironi. insanların ekmek kuyruğunda sıra beklediği bir ortamda, duvarda 'dünyanın en yüksek hayat standardı' ya da 'Amerikan hayat tarzı gibisi yoktur' yazmasıdır:

görsel
Beceri, yetenek.
atarlanan asker öncesi gencin ilk çarşı izninde otobüsün altında kalıp ölmesi de olabilir.
çoğu insanın anlamadığı bir çeşit alay etme şekli.
basit bir ironiyi bile anlamıyor sözlük yazarları artık.

zeka yaşı düştü iyice sözlükte. emekliyor.
asla aptal insanlar varken çevrenizde yapmayınız. zenginleştirilmiş uranyumdan daha fazla kanserojen etkisi vardır.
saçma sapan iştir. ruslar ne güzel dümdüz söylüyor. ne gerek var dansöz gibi kıvırmaya.
ironiye normal yorumlar yapılması da ayrı bir ironidir.
(#42372310)
Bir olayı veya konuyu mizahi bir biçimde ele almaya denir. Ortalama zeka seviyesi ve üstü olanlar direkt anlar fakat çevrenizi ironi yaparken iyi tanıyın derim.