bugün

yeni çıkan dvd leri en vivo ile hala taş gibi olduğunu gösteren grup. o nasıl bir enerjidir, bütün konser boyunca tepiniyorlar gene adamlar.
http://zamanolduren.blogs...h-son-of-seventh-son.html adresinde güzel bir kritiği olan grup.
babadırlar fakat evet bi gerçek var ki şarkıları çok benzer. genede bütün albümlerinin içerisinden çekilip dinlenilebilecek en az 10 şarkısı vardır.
efsane haline gelmiş ingiliz grup. oldukça yaşlılar aynı zamanda.

albüm:
--iron maiden--

Prowler
Remember Tomorrow
Running Free
Phantom of the Opera
Transylvania
Strange World
Sanctuary
Charlotte the Harlot

--14 nisan 1980--

albüm:
--killers--

The Ides of March
Wrathchild
Murders in the Rue Morgue
Another Life
Genghis Khan
Innocent Exile
Killers
Prodigal Son
Purgatory
Twilight Zone
Drifter

--2 şubat 1981--

albüm:
--The Number of the Beast--

Invaders
Children of the Damned
The Prisoner
22 Acacia Avenue
The Number of the Beast
Run to the Hills
Gangland
Total Eclipse
Hallowed Be Thy Name

--29 mart 1982--

albüm:
--Piece of Mind--

Where Eagles Dare
Revelations
Flight of Icarus
Die With Your Boots On
The Trooper
Still Life
Quest for Fire
Sun and Steel
To Tame a Land

--16 mayıs 1983--

albüm:
--powerslave--

Aces High
2 Minutes to Midnight
Losfer Words
Flash of the Blade
The Duellists
Back in the Village
Powerslave
rime of the Ancient Mariner

bonus disk:
Rainbow's Gold
Mission From 'Arry
King Of Twilight
Number Of The Beast (konser kaydı)

--3 eylül 1984--

albüm:
--Somewhere in Time--

Caught Somewhere in Time
Wasted Years
Sea of Madness
Heaven Can Wait
The Loneliness of the Long Distance Runner
Stranger in a Strange Land
Deja Vu
Alexander the Great

--29 eylül 1986--

albüm:
--seventh Son of a Seventh Son--

Moonchild
Infinite Dreams
Can I Play with Madness
The Evil That Men Do
Seventh Son of a Seventh Son
The Prophecy
The Clairvoyant
Only the Good Die Young

--11 nisan 1988--
fear of the dark en güzel parçalarından birtanesi.
feyyaz yiğit tarafından en iyi tanıtımı yapılmış efsane heavy metal grubu. Bruce dickinsonın enerjikliğini geçecek rock star yoktur.
kimse bilmez ama ortacagda kullanilmis bir iskence aletidir.
yeni turnesinin setlisti şöyle olmuş:

http://www.setlist.fm/set...harlotte-nc-6bdf1ea6.html

bu turne bu ülkeye gelmeli arkadaş.
1975 yılında tam bir futbol aşığı, west ham taraftarı olan genç steve harris tarafından kurulan ingiliz heavy metal grubudur. bugüne kadar iron maiden, the number of the beast, piece of mind, powerslave, somewhere in time, seventh son of a seventh son, no prayers for the dying, fear of the dark, the x factor, virtual xi, brave new world, dance of death, a matter of life and death, the final frontier olmak üzere toplam 14 stüdyo albümü, sayısız konser ve toplama albüm çıkarmışlardır. şu anki grup üyeleri solist bruce dickinson, steve harris, nicko mcbrain, dave murray, adrian smith ve janick gers'tir. ilk iki albümde vokalde bulunan paul di anno solo grubuyla hala o iki albümden parçalar seslendirir.

şahsen ben maiden'a taparım. öyle ki maiden konserine gitmek metal dünyasında hacca gitmek gibidir bana sorarsanız. fakat sınavlarım nedeniyle geçen seneki konserlerine gidemedim. grubun her üyesi elli yaşını geçmesine rağmen genç headbangerlarla dalga geçercesine oradan oraya koştururlar sahnede.

ben onları hiç canlı görmedim fakat bilgisayar ekranından da olsa bruce'un her iron maiden şarkısından önce "scream for me" diye bağırarak gaza getirmesini, her the trooper'dan önce devasa ingiliz bayrağını açışını, dave'in inanılmaz sololarını ve adrian'ın muhteşem rifflerini duydukça tüylerim diken diken oluyor. iron maiden dinlemek böylesine tarifsiz, eşi benzeri olmayan bir olaydır işte.
bir iki dakika önce beni acayip korkutmuş olan gruptur. kulaklık takılı son ses müzik dinliyorum müzik bitti başka müzik seçiyorum albümden o sırada "still life" ı seçtim bayadır dinlemediğimden unutmuşum lan başta bir böyle backmasking çıktı adamlar bilerek tersten söyletip konuşturmuşlar adamı şarkıda ilk başta amk korktum sallandım kapadım anında. bu aralar bu olaylardan baya tırstım. çünkü kendim de denedim bu windows xp'deki ses kaydediciden. misal sesi "muroyitsi ma" diye söyleyip kayıt ediyorsun o ses kaydedicinin oradan yanılmıyorsam efektlerden ters çevir diyip dinlediğinde "am istiyorum" şeklinde çıkıyor misal.

tanım: bazı parçalarında gizemli sözde illuminati adlı ergenimsi şeye gönderme yapmış olan gruptur. bir de bu albüm resimlerinde baterideki davulların üstündeki yapışkanlarda falan çok bellidir.
müslüman bir gruptur. seviyoruz.

(bkz: iron maiden in müslüman bir grup olması)
http://www.youtube.com/watch?v=Zs8Vlj8TJmY

unutma unutturma! (oha durup dururken sert geldim yine.)
kendileriyle geç de olsa brave new world albüleriyle tanıştığım, müzik anlayışımı ve zevkimi şekillendiren, konserlerde albümlerden daha iyi performans sergileyen, yaşlarına göre halen daha olağanüstü ve olağandışı sahne performansı sergileyen efsanevi grup.
dünya üzerindeki en mükemmel heavy metal grubu olduğu şüphesizdir. tüm şarkıları birbirinin aynı yaa diyen ergenlerce yıpratılamayacak kadar büyüktür. grubu ayakta tutan tartışmasız steve harristir
(bkz: steve harris)
(bkz: 19 yaşında iron maiden ı kurmak)
gitardan muhteşem melodiler çıkarabilen gitaristlere, muhteşem şarkılar yazan basçıya, muhteşem bir vokaliste sahip olan gruptur. Judast Priest'den sonraki en iyi metal grubudur. Her şarkısı ayrı haz, ayrı gaz verir. iliklere kadar işer. En kral rapper'a bile metal müziği sevdirir. Kötü şarkısı yoktur.
(bkz: steve harris)
(bkz: dave murray)
(bkz: adrian smith)
(bkz: bruce dickinson)
(bkz: nicko mcbrain)
(bkz: janick gers)
dünyanın en iyi frontmanlarından birine sahip grup. bruce gibi bir frontmana sahip olmalarının dışında steve gibi bir bas gitarist ve dave murray gibi orjinalliğin doruklarında gezen bir gitariste sahip olunca iron maiden olmak hiçte zor değil. onlar dünyanın en iyilerinden.
Heavy metalin ilahsı. Severek dinliyoruz.
2013'te avrupa turnesine çıkacak grup. amerika'daki turnesinin setlisti şu şekildeydi:

http://www.setlist.fm/set...oodlands-tx-73dc1e19.html

bu setlist ile tekrar gelirlerse olay çıkar.
aşk yorgunluğuna ders yorgunluğuna yol yorgunluğuna uyku yorgunluğuna iş yorgunluğuna kısacası tüm tüm yorgunluklara iyi gelir.
thank god there is iron maiden.
New Wave akımının lokomotif grubu. yıllara meydan okuyorlar.

metal öldü diyenlere en büyük cevaplardan birini teşkil ediyorlar.

umarım onların da kariyeri deep purple, rolling stones, scorpions gibi kırklı yılları aşar.

ben ölmeden dağılmayın ya da ölmeyin. ben ve benim gibilerin size ihtiyacı var.
Umarım scorpions gibi tırt, popülist bir grup olmazlar. böyle iyiler.
http://www.youtube.com/watch?v=4heiZhvV6aA bakın neye denk geldim.
kafa siken grup. net.
içi boş kafaları siken grup. net.