bugün

68' de ilk albümlerini yapip 70' lerin ortalarinda dagilan, heavy metalin kuruculari arasinda olan bir gruptur.in-a-gadda-da-vida adli albümleri zirve noktalaridir ayrica metamorphosis(1970)' de rock müzigin yapi taslari arasinda sayilabilecek bir albümdür.bu tür gruplar hakkinda henüz baslik açilmamis olmasi sözlügün portal genisligi hakkinda bizi düsündürür.
Ron Bushy - drums;
Darryl DeLoach - vocals, tambourine, percussion;
Doug Ingle - vocals, organ;
Jerry Penrod - bass, vocals;
Danny Weis - guitar
tarafindan kurulmus ılk albumlerı olan Heavy 'ı 1967 ekım'ınde cıkarmıs gruptur. 1970 sonrasinda doug ingles ve erik branns'ın ayrılmasıyla dagılmıs ve tekrar bıraraya gelerek yollarına gruba eklenen Martin Gerschwitz(keyboards/violin/lead and back up vocals) ve Charlie Marinkovich(lead guitar - vocals) ile devam eden su sıralarda turnede bulunan ve dinlenmesi gereken gruptur.

albumleri sirasiyla

Heavy 1968.
In-A-Gadda-Da-Vida 1968
Ball 1969
Live 1969
Evolution 1970
Metamorphosis 1970
Scorching Beauty 1974
Sun & Steel 1975
Rare Flight 1984
Light & Heavy 1993
Vida Deluxe Version 1995

ball ve In-A-Gadda-Da-Vida albumlerının mutlaka dinlenmesi tavsiye edilen gruptur.

ironbutterfly.com
(bkz: In a gadda da vida)
metamorphosis isimli albümü süper olan 1960'lı yılların absürd rock grubu. meşhur şarkılarından biri de in-a-gadda-da-vida dır. easy rider da hiç fena değildir. sansasyon dan uzak kalmış olduğu için pek bilinen bir grup olmamışlardır. *
the doors, jefferson airplane, the who gibi bilinen,şöhrete sahip bir grup olması gerekirken ülkemizde fazla bilinmeyen bir grupturlar. yaptıkları müzik ise psychedelic rock'tur.
lonely boy parçası hoştur. biraz gospel gibi ama güzeldir.
Ben bu grubun ismi kadar ihtişamlı bi isim görmedim arkadaş. Bunların ismini duyunca bi böyle tüylerim diken diken oluyor.
In a gadda da vida adlı başyapıtları önemlidir. Zira şarkıda 4 dakika elektro gitar 5 dakika bateri 2 dakikaya yakın da bass solosu var. Orjinali 17 küsür dakikadır. Daha kısalarını görürseniz itibar etmeyiniz
led zeppelin en sevdiğim gruptur ama bu grup gibi bir grup görmedim ben arkadaş! kesinlikle bende yerleri çok ayrı.

kesinlikle çok orijinal, kesinlikle mükemmel, kesinlikle psychedelic, kesinlikle ürkütücü, kesinlikle dinlenmesi gereken bir grup. mistik ögeleri ve saykodelik müziği damarlarınıza kadar hissettiren, bir şarkılarını dinlerken sanki ayin yapıyormuşçasına dünyadan koparan çok ama çok güzel bir grup.

şarkılarına tek tek girmeyeceğim ama yukarıda bahsedilenler dışında soldier in our townı ve butterfly bleusu çok başkadır bu babaların.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
filled with fear şarkısı dinlenmesi gerekir, in-a-gadda-da-vida'dan sonra gelen en iyi şarkısıdır.