1. 1.
  öncesinde aidata olarak başlayan, daha sonra 1999 yılında anet adını alarak irc alemine damgasına vuran sunuculardan biri.
  1 ... salca
 2. 2.
  97 senesinde tanıştığım irc server. o zamanlar malatya'da bir tane internet kafe vardı, okuldan kaçtık ve "bu sefer bilardo oynamayalım, değişik birşeyler yapalım" dedik ve olaylar gelişti...

  ilk önce bu irc serverin adresi irc. aidata.com.tr idi. daha sonralari irc. anet.net.tr ve irc. bilgi.edu.tr $ekLini aLdI. zaten son $ekLini aLana kadar da pek tadI kaLmamI$ bir yerdi. bu serverda ilk büyük kanal #elma kanaLIydI. evet o zamanlar ahmet kaya* bu kanalda yassax nicki ile chat yapmaktaydı.

  #zurna, #ayna, #beginner gibi kanallar sonradan gelişti.

  bu serverda belirli illerden bağlanan hakim gruplar vardı o zamanlar. istanbul, bursa, ankara, antalya, adapazarı*, malatya, bartın vs vs..

  bu gruplar kendi aralarında kaynaşık durumdaydılar. muhabbet büyük kanallarda değil #dalga, #a$k, #metalworld, #kiss, #baby, #gameover gibi küçük kanallarda hakimdi. birde hacker grupları vardı bu serverda warsyndicate, digitalstorm, cobrateam ve cycloneteam gibi. bu hacker*** grupları devamlı birbirleri ile savaş halindeydiler.

  sabahlara kadar muhabbet edilen küçük kanallarda, insanların iki satır kaçırmamak için tuvalete bile gitmeye üşendikleri bir yerdi. hiç yüzünü görmediğiniz insanlar ile bu kadar kaynaşabileceğiniz başka bir irc serverı var mıdır? bilemem.

  Bu serverdaki o zamanın celebrity kişilerini yerden yere vuran, türlü açıklarını malzeme yapıp bizleri kahkaya boğan bir paparazzi sitesi vardı. efsanevi aidatarazzi.com. bu sitenin çalışanları ircoplardan tutun, kendini hacker zannedenleri bir şekilde oyuna getirip binbir türlü rezil hallerini yayınlardı. en çok güldüğümüz olaylardan bir tanesi ircoplardan birisinin "bana linux* atıyorlar hattan düşüyorum" cümlesiydi.

  ircop ve help kanalı #bladerunner kanalıydı ve orada SercE isimli server botu vardı. bu bot yakın zamanda vefat etmiş birisinin nickiydi ve aidata serverında devamlı anılan birisiydi.

  sonra 17 agustos 1999 geldi ve server yasa boğuldu. birçok kişiden hiç haber alamadık. insanlara ulaşamadık ve kahrolduk. o saatten sonra bağlar kopmaya ve çözülmeye başladı ki benim de bu serverla arama sogukluk girmesi bu olaydan itibarendir.

  $u günlerde o serverdaki insanlar ne yapar ne eder çok merak eder dururum. herhangi bir tanesi ile hasbelkader bir ortamda denk geldiğimde, küçükken kaybettiğim karde$imi bulmu$um gibi hissederim. irc aidata com tr, benim için çok özel anıların barındığı bir serverdı ve ben o serverda bulunmuş, o ortamda bulunmuş şanslı kişilerden birisiydim.

  $u günlerde facebook sitesinde irc. aidata.com.tr grubu var. ilgilenen arkadaşlar o dönemden otuza yakın kişi ile görüşebilir, iletişim kurabilir.
  3 ... hysterica
 3. 3.
  sanal aleminin facebook'u gibiydi zamanında.
  ... karmakan