bugün

hayatımın problemi olmuş topaçtır.
acaba dönmeye devam ediyor mu yoksa düşüyor mu anlayabilmiş değilim. inceptionun sonunu defalarca izledim hatta filmden sonra yayında yapımda emeği geçenler bölümünde bi an topaçın dönme sesi geliyo ama düşüyo mu tam anlayamıyorum. ama öyle bir ses olmayabilir. sanırım çıldırdım.
sırf ibnelik olsun diye döndürülen totemdir.
dönen ama sonrasında dönüp dönmeyeceği belli olmayan topaçtır.
bırak sözlük, dönerse senindir, dönmezse hiç senin olmamıştır.
atem totem ben seni totemdir. iğrenç ve iğrenç ötesi arasında bi tanım.
düşmemesinin, düşmesinden daha çok ses getirdiği kesin olan, totemdir.
düşmedi, düşmeyecek, düşürmeyiz! klasik bir leonardo dicaprio filmi işte.
düşüp düşmediğini yönetmeninin de bilmediği totemdir. zaten filmin ana fikri "hayat acaba rüya mı lo?" olduğu için öyle bir şekilde bitirilmesini kafaya takmamak lazımdır.
Süper bir final aracı. Sen git milyonlarca dolara film çek filmi Japon pazarından aldığın topaçla bitir. Netice de her şey sinema için kamkiler. Adamlar üçe beşe bakmıyorlar
(bkz: inception telaffuz)
birde filmin senaristi ve yönetmeni ''valla bende bilmiyom ki'' derse, hiç bir zaman öğrenilemeyecek totemdir. sen bilmiyorsan biz mi bileceğiz amk?
hala merak konusudur. bugun 18. kez son sahneyi izledim gene anlayamadım. silkerler böyle işi
şimdi olaya başka açıdan bakarak şunu söyleyebilirim.

serbest çağrışımın verdiğe izne dayanarak şunu söylemek istiyorum önce.

(bkz: dönerse senindir dönmezse zaten senin olmamıştır)

şimdi soruyorum arkadaşlar o totem herhangi birinizin mi?

hayır değil mi?

o zaman dönmemiştir.
yani totem yığılıp kalmıştır masanın üstünde. dönmemiştir.
görsel

edebiyata konu olmuştur.
Christopher Nolan'ın insanların beynini Muallakta Bırakmak için oluşturduğu Son.Bana Soracak Olursanız Cobb Rüya'dan uyanamadı.
nolan'in sonsuz izdirabini betimler. inancsiz p.venk.
filmi analiz edenler ısrarla aslında rüyada olmadığını analtsalar da bence nolan abi izleyeciye bırakmıştır. bu totem meselesi kendime totem seçsem ne seçerdim sorusunu beraberinde getirmiştir.
üstünden 7 yıl geçti hala bilinmiyor. bugün tekrar izledim ve credits sahnesinde bile topacın dönme sesi geliyor.
düştüğüne inandığım totemdir.
umut insanda, umarım düşmüştür. gerçi nolan bile bir röportajında düşüp düşmediğini bilmiyorum diyor.
Vay be çocukken fırdöndü dediğimiz şeyin adını bilen bile kalmamış kimi topaç demiş kimi totem neyse ..
Ben filmi seyrettim aklımda kaldığı kadarıyla fırdöndü dönerken görüntü bitiyor ekran kararıyor ancak bir kaç saniye sonra düşme sesi geliyor yani duruyor siz duymadınız mı bunu?
Bu detaylar yuzunden nolan dunyanin en iyi senarist/yonetmenidir.
Ccc nolan reyiz ccc