bugün

gerçeklerin, gercek olundugu düşünülenün ya da karsı tarafın gercek olmasını istediği bir konu hakkında his, duygu ,çağrışım uyandırması planlanan bir olgunun dile getirilmiş versiyonu
(bkz: belli bir saatten sonra uuserlere iltifat yagdirma fasli)
- hoşgeldiniz bizi şereflendirdiniz efendim
-estağfirullah şeref sizsiniz
(bkz: nereye ceksen o tarafa giden turkcemiz)
dozu önemli..
Anlamla ilgili sanatlardandır. Sözü konuyla ilgili başka bir şeye çevirmeye denir. Bir yeri, olayı, duyguyu, düşünceyi veya imgeyi anlatırken, ani bir coşkulanmayla söz yine konuyla ilgili başka bir noktaya çevrilir.Bu sanatın harekat noktası coşkudur.
anlatımda kip değişikliklerine de iltifat denir
- aman efendim, (bkz: iltifat yalan söze denir).
gavurcadan devşirilmiş haliyle;
(bkz: kompliman)
-ne kadar güzelsiniz
+aman efendim iltifat ediyorsunuz
-yok iltifat değil, hakikat *
kısa, yerinde ve güzel seçilmiş kelimelerle edildiğinde daha etkili ve hoş olan beğeni bildirisidir.
mübeyra sen hayatım boyunca işerken kapağını kaldıracağım tek klozetsin şekilde bile olabilen bazen söyleniş şekili ile değil de söyleniş amacı ile önplana çıkan hangi kadın olursa olsun karşısında dayanamadığı güçlü bir söz sanatıdır. *
bu hayatta duyulabilecek en güzel iltifattır heralde ;
dogu hikayelerindeki prenseslere benziyor prenses olmaya layik ............
zamane genci bir insan böyle bir cümleyi asla kuramaz sanırım ...
(bkz: ego dopingi)
en güzel şudur bence;

"iki yüzü sürekli soğuk bi yastık gibisin, asla sıkılamam senden"
herkesin fark etmediği hafif abartı içermesinin yanında, yüksek bir doğruluk payına sahip olan sözcüklerdir.
(bkz: teveccüh)
henüz iki dakika önce iltifat yalan demek şeklinde tanımlanan kelime. oysa ben tüm iyi niyetimle iltifat etmeye çalışmıştım. üzüldüm, kırıldım.
abartılmaması gereken durumdur.
örneğin bir beyefendi bir hanımefendinin giyimini kuşamını pek beğeniyor ve buluşmalarının çoğunda bu konu üzerine iltifat ediyor.
bu durumda bir yerden sonra hanımefendinin doğasından dolayı götü kalkabilir ve " zaten bana ne giysem yakışır " yada " ya benim zevkim çok iyidir " tarzı havalara girebilir.
realizm + sürrealizm = iltifat.
iltifat; arapça kökenli kelime.
eskimiş, yani daralmaya uğramış haliyle iltifat; yüzünü çevirerek bakma, birine tebessüm, hatır sorma, ilgilenme.
edebiyatta kulanılma hali, tarz; sohbette, cemiyet içinde söz söylerken, hitap ederken, etkiyi arttırmak maksadıyla, ansızın sözü, konu ile ilgili bir kimseye, eşyaya, olaya yöneltme.
sık kullanıldığı üzre; aşırı ilgi, itibar, saygı göstermek, beğenmek, itibar etmek.

alakalı bilinen aforizma; iltifat marifete tabidir.

iltifat bazen gizli ironi olabilir.

çok abartma hali; malayani tabirle, yağcılık.
kimi zaman utandıran, kimi zaman kızdıran, çoğu zaman da -yalana gerek yok- kanatlanıp uçuran mutluluk dansının kaynağı, kişiye özel övgü sanatı.
Kadın, aynada çıplak vücudunu seyrediyordu.
Eşine:
"Görüntümü iğrenç buluyorum, yaşlı ve buruşuk."
Bir iltifata ihtiyacim var. Bana güzel sözler söyler misin" dedi.
Eşi, başını hiç kaldırmadan cevap verdi: :
"Gözlerin iyi görüyor maşallah."
bazı kadınların zayıf noktası.
iltifatta aşırılık olursa "Eşek eşeğe sürtüyor" anlamında Latince, "Asinus asinum fricat" söylenmiştir.
iltifat karşı tarafa en çok yakışacak elbiseyi ona sözcüklerle giydirmektir.
güncel Önemli Başlıklar