bugün

Hz. Yûsuf Kurân'da adi geçen peygamberlerden birisi olup, Yakub Peygamber'in ogludur. Nesebi Hz. ibrahim'e kadar varir (Kamil Miras, Tecrid Tercemesi, IX, 139).

Kur'ân-i Kerîm'de kendi adini tasiyan bir sûre vardir. Tamami 111 âyet olan bu sûrenin 98 âyeti (4-101) Hz. Yûsuf'tan bahseder. Bu âyetlerde anlatildigina göre Hz. Yûsuf'un hayat hikâyesi özetle söyledir:

Hz. Yûsuf'un on bir tane erkek kardesi vardi. Yûsuf fevkalâde güzel,neredeyse bakan gözleri kör edecek bir yüz güzelliğine sahipti ve son derece zekî idi.
Yûsuf (a.s)'un defnedildigi yer, rivâyetlere göre, Ibrahim (a.s)'in medfun bulundugu Kudüs yakinlarinda Halilü'r-Rahman kasabasindadir.
hz. yusuf rüya tabirlerini başarıyla yapmasıyla ünlüdür. mısır azizi(sultanı) için yaptığı rüya tabiri sayesinde ülke büyük kıtlık için önlem almıştır.
bir yusuf masalı.
gelmiş gecmiş en yakısıklı er kişi oldugu rivayet edilir.
dünyaya gönderilmiş tüm insan güzelliğinin %49'u kendisine, kalanları diğer insanları dağıtıldığı rivayet edilir.

Bir odaya girdiği zaman, elma soyan kadınların parmaklarını kestiği ve güzelliğinden farketmediği söylenir. * *
(bkz: medrese i yusufiye)
Allah'ın güzellikle olan imtihanından imanıyla geçmiş bir peygamberdir.. Hayatıyla bize örnek olur.. Sabrı, tevekkülü ve inancıyla yer tutar aklımızda....
"evinde bulundugu kadın onu kendine çagırdı, kapıları kapadı ve 'gelsene' dedi. yusuf:'günah işlemekten allah a sıgınırım, dogrusu senin kocan benim efendimdir, bana iyi baktı. haksızlık yapanlar şüphesiz başarıya ulaşamazlar' dedi. and olsun ki kadın yusuf a karsı istekli idi, rabbinden bir işaret görmeseydi yusuf da onu isteyecekti. işte ondan kötülüğü ve fenalığı böylece engelledik. dogrusu o bizim çok samimi kullarımızdandır.ikisi de kapıya koştu.kadın arkadan yusuf un gömlegini yırttı, kapının önünde kocasına rastladılar. kadın kocasına2 ailene fenalık eetmek isteyen bir kimsenin cezası ya hapis ya da can yakıcı bir azab olmalıdır' dedi. yusuf: ' beni kendine o çagırdı' dedi. kadın tarafından bir şahid, ' eger gömlek önden yırtılmışsa kadın dogru söylemiş, erkek yalancılardandır. şayet gömleği arkadan yırtılmışsakadın yalan söylemiştir, erkek dogrulardandır' diye şahitlik etti. kocası gömlegin arkadan yırtılmış oldugunu görünce , karısına hitaben 'dogrusu bu sizin hilelerinizdir.siz kadınların fendi büyüktür.' dedi. yusuf a dönerek yusuf sen bundan kimseye bahsetme' , kadına dönerek 'sen de günahın bagıslanmasını dile, çünkü suçlulardansın' dedi. şehir de bir takım kadınlar : ' vezirin karısı kölesinin olmak istiyormoş; sevgisi bagrını yakmış,dogrusu onun besbelli sapıtmış oldugunu görüyoruz' dediler. kadınların kendisini yermesini işitince onları davet etti, koltuklar hazırladı, geldiklerinde herbirine birer bıçak verdi. yusuf a 'yanlarına çık.' dedi. kadınlar yusuf u görünce şaşıp ellerini kestiler ve ' allah ı tenzih ederiz ama bu insan degil ancak çok güzel bir melektir' dediler. vezirin karısı: 'işte sözünü edip beni yerdiğiniz budur. and olsun ki onun olmak istedim fakat o iffetinden dolayı çekindi. emrimi yine yapmazsa and olsun ki hapse tıkılacak ve kahra ugrayanlardan olacak.' dedi. yusuf: 'rabbim! hapiis benim için bunların istediklerini yapmaktan daha iyidir. eger ttuzaklarını benden uzaklaştırmazsan onlara meyleder ve bilmeyenlerden olurum.' dedi." (yusuf suresi/23-34)
kuran-ı kerim, tevrat ve incil'de kıssaları yer alan israiloğulları peygamberi. hz yusuf tarihte bilinen ilk rüya analizcilerinden biridir. mısır firavunu reyyan'ın rüyasını yorumlayarak ün kazanmıştır.
yusuf u züleyha mesnevisi yazarları için
(bkz: nizami)
(bkz: hamdullah hamdi)
(bkz: taslıcalı yahya)
(bkz: yakışıklı)
(bkz: yusuf suresi)
mısır'a sultan olduktan sonra onun için ağlamaktan kör olan babası hz. yakup peygambere kardeşleri aracılığıyla gömleğini gönderir, gömleği gözlerine sürmesini söyler ve babası hz. yakup gömleği gözlerine sürdüğünde gözlerinde iyileşme görülür. bir alman profosor bu olayı arastırır ve bir gömlekde ne olabilir olsa olsa ter olur diyerek ter i araştırır; vucuddan çıkan ter'de katarakta iyi gelen bi madde keşfeder.
Her ne kadar yakışıklı da olsa şahsına karşı kesinlikle cinsel arzular gütmemeniz gereken bir peygamber.

(bkz: kızım sana diyorum gelinim sen anla)
hayatı ramazan ayı boyunca star tv' de saat 15: 30' da dizi olarak yayınlanmaktadır.
star tv'de yayınlanan dizide başrolde oynayan oyuncu mostafa zamani'dir. züleyha'yı oynayan bayan ise Katayoon Riyahi'dir.
çok zordu yusuf u görmeyen gözün züheyla yı anlaması. çok kolaydı yusufu görmeyen gözün züheyla yı kınaması..
star tv' de bir dönem dizisi oynayan iran yapımı olan süper bir dizi. yusuf peygamberin hayatı çok güzel şekilde yansıtılmıştır.
dünyaya sırtını dönmek ve gömleğin arkadan yırtılması...
yaradanın dağıttığı güzelliklerin yarısı kendisinde diğer yarısı da kainattaymış. o derece güzel bir insanmış.
hz. aişe annemiz der ki:

"hz. yusuf'u gören kadınlar güzelliğinden etkilenip bıçakla farkında olmadan ellerini kestiler. eğer benim efendimi görselerdi bıçakları kalplerine saplanırdı da haberleri olmazdı."
yahudiler kendisini değil de daha çok kardeşi bünyamini severler. dertleri neyse?
dünyaya ondan daha yakışıklı bir insan gelmemiş ve gelmeyecekmiş derler, artık nasıl bir yakışıklılıksa, ama bir o kadar da iffetliymiş,
yani; yarın birgün huzuru mahşerde "allahım beni çok yakışıklı yarattın bende bana meyledenlere direnemedim" diyen kişiye hz.yusuf un yanında kendisinin yakışıklılığının esamesinin okunamayacağı ama genede iffetini koruduğu ibret olarak söylenecek,
gerçi bütün peygamberlerin var böyle sıfatları, mesela hz.isa kadar fakir kimse yokmuş, yada hz.musa kadar heybetli, cabbar, yada hz süleyman kadar zengin kimse olmayacak dünyada, örnekler çoğaltılabilir.
bir rivayet var ki sahih olup olmadığını bilmeden, kendi dilimden aktarıyorum;

bir gün hz yusuf as, genç olarak aynaya baktı. dedi ki; "ne kadar güzelim, kim bilir köle olsam, pazarda satılsam kaç kilo altın ederim"

"YÛSUF 20.Onu basit bir karşılıkla, birkaç paraya sattılar. Ona fazla rağbet gösterenler değillerdi. "

ilahi takdir olarak, kuyuya düştü, kuyudan çıktı ve köle pazarında satıldı. ayet e göre az bir miktar. bazı rivayetlerde bir kaç dirhem olduğu söyleniyor.

el edid: bir kaç altın olduğunu söyleyenler de var. ellerinde tutmaktan çekinip, hemen çıkartmak için böyle yapıldığı da söyleniyor.
star da yayinlanan bir dizi. *