1. 1.
  hazreti muhammed * in amcasının oğlu * ile kızı * nın oğludur.
  şii lerin lideri olrak bilinir. mezarı kerbela dadır. saddam hüseyin tarafından sürekli baskı ile yıpratılmaya çalışılmış, mezarı bile * tahrip edilmiştir.
  (#1123772)
  6 ... serander
 2. 2.
  halifelik yolunda muaviye'ye de, oğlu yezid'e de biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense canını vermiş tarihin gördüğü en büyük direnişçilerden. milyarlarca insanın kalbinde bir yiğitlik timsalidir.

  "zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım."

  imam hüseyin
  11 -2 ... faun
 3. 3.
  hz. muhammed'in torunu, hz.ali'nin oğludur.
  11 ... banaesmeyianlat
 4. 4.
  peygamber efendimizin cennet gençlerinin efendileri diye hitap ettiği iki kişiden biri. diğeri de zaten abisi hz. hasandır. susuz şehit olarak anılır ve mazlumun simgesidir. yezid lanetinin sebebiyetiyle kerbelada öldürülmüştür. muharrem ayının onuncu günü dedesi Hz. Muhammed (s.a.v.) ve bababsı Hz. Ali ve annesi Hz. Fatıma'ya kavuşmuştur.

  kerbelada şehadet şerbetini içmeye yaklaşırken, Allah'a dua ediyor: Allah'ım bizlere göklerden yardım etmeyecksen, hakkımızda ondan daha hayırlısını ihsan et.

  dursun ali erzincanlı kerbela naatında çok güzel anlatıyor.
  8 ... bahtsiz bedevi
 5. 5.
  peygamber'in * iki gülünden * * birisidir. yezit tarafından kandırılarak pusuya düşürülmiş ve kerbelada öldürülmüştür. taktire şayan bir hayat yaşamıştır.
  3 ... xsentos
 6. 6.
  bir frekans birimi. ama yanlış yazılmış. hüzeyin hz.
  -16 ... soyle-boyle
 7. 7.
  ` Hüseyin doğruluğa ulaştıran bir ışıktır...
  Hüseyin kurtuluş gemisidir...
  Hüseyin bendendir...
  Ben Hüseyin'denim...
  Eti etimdir... Kanı kanım...
  Kim Hüseyin'i severse...
  Allah onu seveni sever... `

  demiştir peygamberimiz (s.a.v.)
  7 ... chitlembik
 8. 8.
  aşık mahzuni şerif'in kirvem isimli şarkısında da geçer.

  ------------
  Can içinde can içinde aman
  Can erir zaman içinde aman
  Böyle kader olmaz olsun aman aman aman
  Hüseyinim kan içinde aman

  Varsam gitsem Erzincan`a aman
  Hüseyinim gelmiş mi ola aman
  Der Mahsuni bu dağlarda aman aman aman
  Böyle yiğit ölmüş mü ola aman kirvem aman
  ------------
  4 ... maranda
 9. 9.
  "ne zaman tatlı bir su içseniz hüseyin i hatırlayın" denmiştir susuzluk çekişine ağıt için, ve kendisi ölümünden hemen önce etrafındaki düşmanlarına ;"şu fırattan, dicleden hristiyanlar,yahudiler bile su içer siz peygamber torunundanmı esirgiyorsunuz onu" diye sormuştur. öldürülüşü yürekleri dağlar imam hüseyin in. ahirette öcünü turnaların alacağını bilmek bile rahatlatmaz, dindirmez yüreğinizdeki acıyı. en acı beddualar gelir dilinize imam hüseyin e bunu hak görenler için. anam babam yoluna kurban olsun senin.

  edit; bunun nesini eksiledin yezid in torunu??
  14 -2 ... jadeh
 10. 10.
  Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki :

  "Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür, o müslümanların imamı, müminlerin mevlası, alemlerin Rabbinin halifesidir yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah ın yaratıklarına olan hüccetidir o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır)onun emri benim emrimdir ona itaat bana itaattir ona uyan bendendir, ona isyan eden ise benden değildir."
  7 ... jadeh