1. 1.
  hazreti muhammed * in amcasının oğlu * ile kızı * nın oğludur.
  şii lerin lideri olrak bilinir. mezarı kerbela dadır. saddam hüseyin tarafından sürekli baskı ile yıpratılmaya çalışılmış, mezarı bile * tahrip edilmiştir.
  (#1123772)
  5 ... serander
 2. 2.
  halifelik yolunda muaviye'ye de, oğlu yezid'e de biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense canını vermiş tarihin gördüğü en büyük direnişçilerden. milyarlarca insanın kalbinde bir yiğitlik timsalidir.

  "zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım."

  imam hüseyin
  10 -2 ... faun
 3. 3.
  hz. muhammed'in torunu, hz.ali'nin oğludur.
  10 ... banaesmeyianlat
 4. 4.
  Şia * için hz.muhammed ve hz.ali'den sonra en önemli kişisidir. imam Zeynel Abidin'in de babasıdır. Zalim emevi hanedanlığı ordusundaki Şümr tarafından başı kesilmiş ve yezid'in melun ordusu tarafından kesik başı önce Kufe sokaklarında, ardından Şam yollarında emevilerin bir tür gövde gösterisi manasında, ibret-i alem gösterisi olarak mızrak ucunda gezdirilmiştir. Rivayet odur ki, Şümr Yezid'in karşısına gelip el pençe divan durarak Hz.Hüseyin'in başını sunduğunda Yezid: ''Bu kadar heybetli bir başı kesen, yarın benim başımı da keser'' diyerekten Şümr'ün başını da vurdurmuştur. Savaş sırasında imam Hüseyin (a.s.)'in ailesi ve yakınlarına türlü eziyetler edilmiş, çadırları yakılmış, kadın-çocuk demeden katliamlar uygulanmış ve susuzluktan ölmeleri istenmiştir. imam ise bunca eziyeti yaşayacağını bile bile, bildiği yoldan, adalet yolundan dönmeyerek kahramanca savaşmış, Yezid lanetlisine boyun eğmemiş ve şehit olmuştur. ayrıntılı bilgi için (bkz: kerbela vakası)
  2 ... faithful lover
 5. 5.
  peygamber efendimizin cennet gençlerinin efendileri diye hitap ettiği iki kişiden biri. diğeri de zaten abisi hz. hasandır. susuz şehit olarak anılır ve mazlumun simgesidir. yezid lanetinin sebebiyetiyle kerbelada öldürülmüştür. muharrem ayının onuncu günü dedesi Hz. Muhammed (s.a.v.) ve bababsı Hz. Ali ve annesi Hz. Fatıma'ya kavuşmuştur.

  kerbelada şehadet şerbetini içmeye yaklaşırken, Allah'a dua ediyor: Allah'ım bizlere göklerden yardım etmeyecksen, hakkımızda ondan daha hayırlısını ihsan et.

  dursun ali erzincanlı kerbela naatında çok güzel anlatıyor.
  7 ... bahtsiz bedevi
 6. 6.
  peygamber'in * iki gülünden * * birisidir. yezit tarafından kandırılarak pusuya düşürülmiş ve kerbelada öldürülmüştür. taktire şayan bir hayat yaşamıştır.
  2 ... xsentos
 7. 7.
  bir frekans birimi. ama yanlış yazılmış. hüzeyin hz.
  -16 ... soyle-boyle
 8. 8.
  ` Hüseyin doğruluğa ulaştıran bir ışıktır...
  Hüseyin kurtuluş gemisidir...
  Hüseyin bendendir...
  Ben Hüseyin'denim...
  Eti etimdir... Kanı kanım...
  Kim Hüseyin'i severse...
  Allah onu seveni sever... `

  demiştir peygamberimiz (s.a.v.)
  6 ... chitlembik
 9. 9.
  aşık mahzuni şerif'in kirvem isimli şarkısında da geçer.

  ------------
  Can içinde can içinde aman
  Can erir zaman içinde aman
  Böyle kader olmaz olsun aman aman aman
  Hüseyinim kan içinde aman

  Varsam gitsem Erzincan`a aman
  Hüseyinim gelmiş mi ola aman
  Der Mahsuni bu dağlarda aman aman aman
  Böyle yiğit ölmüş mü ola aman kirvem aman
  ------------
  4 ... maranda
 10. 10.
  "ne zaman tatlı bir su içseniz hüseyin i hatırlayın" denmiştir susuzluk çekişine ağıt için, ve kendisi ölümünden hemen önce etrafındaki düşmanlarına ;"şu fırattan, dicleden hristiyanlar,yahudiler bile su içer siz peygamber torunundanmı esirgiyorsunuz onu" diye sormuştur. öldürülüşü yürekleri dağlar imam hüseyin in. ahirette öcünü turnaların alacağını bilmek bile rahatlatmaz, dindirmez yüreğinizdeki acıyı. en acı beddualar gelir dilinize imam hüseyin e bunu hak görenler için. anam babam yoluna kurban olsun senin.

  edit; bunun nesini eksiledin yezid in torunu??
  13 -2 ... jadeh