bugün

hazreti muhammed * in amcasının oğlu * ile kızı * nın oğludur.
şii lerin lideri olrak bilinir. mezarı kerbela dadır. saddam hüseyin tarafından sürekli baskı ile yıpratılmaya çalışılmış, mezarı bile * tahrip edilmiştir.
(#1123772)
halifelik yolunda muaviye'ye de, oğlu yezid'e de biat etmemiş, doğru bildiği yoldan dönmektense canını vermiş tarihin gördüğü en büyük direnişçilerden. milyarlarca insanın kalbinde bir yiğitlik timsalidir.

"zalimin zulmüne karşı çıkmamak, mazluma yapılacak en büyük kötülüktür. ben zalimlerle birlikte varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü ise yücelik sayarım."

imam hüseyin
hz. muhammed'in torunu, hz.ali'nin oğludur.
peygamber efendimizin cennet gençlerinin efendileri diye hitap ettiği iki kişiden biri. diğeri de zaten abisi hz. hasandır. susuz şehit olarak anılır ve mazlumun simgesidir. yezid lanetinin sebebiyetiyle kerbelada öldürülmüştür. muharrem ayının onuncu günü dedesi Hz. Muhammed (s.a.v.) ve bababsı Hz. Ali ve annesi Hz. Fatıma'ya kavuşmuştur.

kerbelada şehadet şerbetini içmeye yaklaşırken, Allah'a dua ediyor: Allah'ım bizlere göklerden yardım etmeyecksen, hakkımızda ondan daha hayırlısını ihsan et.

dursun ali erzincanlı kerbela naatında çok güzel anlatıyor.
peygamber'in * iki gülünden * * birisidir. yezit tarafından kandırılarak pusuya düşürülmiş ve kerbelada öldürülmüştür. taktire şayan bir hayat yaşamıştır.
bir frekans birimi. ama yanlış yazılmış. hüzeyin hz.
` Hüseyin doğruluğa ulaştıran bir ışıktır...
Hüseyin kurtuluş gemisidir...
Hüseyin bendendir...
Ben Hüseyin'denim...
Eti etimdir... Kanı kanım...
Kim Hüseyin'i severse...
Allah onu seveni sever... `

demiştir peygamberimiz (s.a.v.)
aşık mahzuni şerif'in kirvem isimli şarkısında da geçer.

------------
Can içinde can içinde aman
Can erir zaman içinde aman
Böyle kader olmaz olsun aman aman aman
Hüseyinim kan içinde aman

Varsam gitsem Erzincan`a aman
Hüseyinim gelmiş mi ola aman
Der Mahsuni bu dağlarda aman aman aman
Böyle yiğit ölmüş mü ola aman kirvem aman
------------
"ne zaman tatlı bir su içseniz hüseyin i hatırlayın" denmiştir susuzluk çekişine ağıt için, ve kendisi ölümünden hemen önce etrafındaki düşmanlarına ;"şu fırattan, dicleden hristiyanlar,yahudiler bile su içer siz peygamber torunundanmı esirgiyorsunuz onu" diye sormuştur. öldürülüşü yürekleri dağlar imam hüseyin in. ahirette öcünü turnaların alacağını bilmek bile rahatlatmaz, dindirmez yüreğinizdeki acıyı. en acı beddualar gelir dilinize imam hüseyin e bunu hak görenler için. anam babam yoluna kurban olsun senin.

edit; bunun nesini eksiledin yezid in torunu??
Resulullah (s.a.a) buyurmuştur ki :

"Hüseyin bendendir; o benim oğlum ve evladımdır, kardeşinden sonra insanların en üstünüdür, o müslümanların imamı, müminlerin mevlası, alemlerin Rabbinin halifesidir yardım dileyenlerin yardımına koşan, sığınak arayanların sığınağı ve Allah ın yaratıklarına olan hüccetidir o, cennet gençlerinin efendisi ve ümmetin babıdır (kapısıdır)onun emri benim emrimdir ona itaat bana itaattir ona uyan bendendir, ona isyan eden ise benden değildir."
imam huseyin i vurdular
kolunu kanadını kırdılar
al kanlara boyadılar
kerbelada kerbelada

imam huseyin susamıştı
bir yudum su aramıştı
ana yüreği yanmıştı
kerbelede kerbelada

imam huseyin şehit oldu
gül bahçemde güller soldu
topraklar kan ile doldu
kerbelada kerbelada..
kerbela da şehit edilmesinin yüreklerdeki acısı hala taze olarak duran imam.
ehl-i beytin güllerindendir. soldurulmuştur. yezidler çoğaldıkça çoğalmıştır.
resulullah'ın* hüseyin* benden dir bende hüseyindenim dediği torunu dur. o nun için ehlibeyt'in gonca gülü denmiştir.

edit: imla
Hz. Hüseyin'in ismini Peygamber Efendimiz koydu. Hz. Hüseyin doğduğu zaman, Cebrail (a.s) gelip "Ya Muhammed! Rabbin sana selâm söylüyor. Oğluna, şu Harun'un oğlunun ismini koy diyor" dedi.

Peygamber Efendimiz "Ey Cebrail: Harun'un oğlunun ismi nedir?" diye sordu.

Cebrail (a.s) Şebir dedi.

Peygamberimiz "Benim dilim, Arapça:" buyurdu.

Cebrail (a.s) "Öyle ise, bunun Arapça karşılığı olan Hüseyin ismini koy" dedi

(Diyar bekrî, el-Hamîs, 1,471).

Hz. Hüseyin, Hicrî altmışbirinci yılın on Muharreminde şehid olmuştu. Şehid düştüğünde elliyedi yaşında idi.

Hz. Hüseyin, hiç bir hesap peşinde koşmadan kendisini Hakk'a adayan gerçek ve örnek müslüman tipini simgeler. Bir konuşmasında, "Olup bitenleri görüyorsunuz. Dünyanın rengi değişti; tümüyle faziletten yoksun hale geldi. Yalnızca her iyiliğin tortusu kaldı. Dikkat! Görmüyor musunuz? Hak ve doğru, yerin altına gönderildi. Bilerek batıl işler peşindeler. Kötü gidişi önleyecek kimse kalmadı. Zaman, her mü'minin Allah uğrunda hakkı savunma zamanıdır. Şehid olmak istiyorum. Zalimlerle bir arada yaşamak zulmün ta kendisidir." diyen Hüseyin'in eyleminden, şehadetinden alınması gereken dersi Mevlâna Ebu'l Kelâm şöyle dile getirir: "Hüseyin Allah'ın iradesini kendi kişisel seçimine; Hakk'a bağlılığı, hayat ve hayatın lükslerine duyulan sevgiye tercih etti. Yalnız, Hakk'ın aşığı olmakta yarar görerek hayatını ortaya koydu. Bu vakur olaydan çıkarılabilecek en değerli ders, Cihad ve Hak yolundan sabırlı, kararlı ve metin olmak gerektiğidir."

Bir gün Habib-i Kibriya (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme (r.anhâ) annemizin evinde iken Cebrâil aleyhisselâm geldi. Resûl-i Ekrem (s.a.) Efendimiz Ümmü Seleme annemize: Ya Ümmü Seleme! Kapida dur içeriye kimse girmesin, dedi. O sirada Efendimizin reyhani Hüseyin geldi ve birden içeri daldi, Rasûlullah (s.a.)in boynuna atildi. Efendimiz onu kucagina aldi, öptü ve sevdi. Cebrâil aleyhisselâm: Onu çok mu seviyorsun? dedi. Efendimiz de: Evet!; dedi. Bunun üzerine Cebrâil (a.s.): iyi ama, ümmetin onu öldürecektir! dedi. Efendimiz hayretle: Demek onu öldürecek olanlar mü minler!.. dedi. Cebrâil (a.s.): Evet! istersen onun öldürülecegi yeri sana göstereyim,dedi ve gösterdi. Oradan bir avuç kizil toprak alip getirdi. Efendimiz o topragi aldi ve kokladi da: Bu toprak gam ve belâ kokuyor, buyurdu. Daha sonra topragi Ümmü Seleme (r.anhâ) annemize emânet olarak verdi ve: Ey Ümmü Seleme! Bu, torunum Hüseyin in öldürülecegi yerin topragidir. Ne zaman kan haline gelirse o vakit bil ki Hüseyin öldürülmüstür,buyurarak ileride olacak hadiselere isaret etti.

edit:lebejola'dan gelen uyarı notu.
Hz. Harun un ve Hz. alinin oğullarının adları
Şebba = Hasan
Şebib = Hüseyin
Müşebbib = Müheysin ( Muhsin )
bugün kendisi ve ailesinin katledilişinin yıl dönümüdür. tanımayanlar için muhammed'in torunu, ali'nin oğludur. evet gerçekten tanımayıp, ne uğruna öldüğünü bilmeyip din üzerine ahkam kesen insanlar var ülkemizde o yüzden yazdım.
allah şefaatine nail eylesin. http://www.youtube.com/watch?v=8zVki0ZHD-k
peygamber efendimizin güzide torunu, hazreti ali ve hazreti fatıma'nın oğlu, kerbela'da kalleşçe, haince, dağları ve melekleri titretecek şekilde katledilen, velilerin padişahıdır. kendisinden sonra gelen nesline seyyid denir.
muhammedin torunudur kerbelada siyasi rakibi muaviye'ye yenilerek öldürülmüştür.
*
başının kesilerek, şehit edildiği zannedilen, Allah'ın habibi'nin torunu. insanlara öyle gösterilmiştir, tıpkı hz. isa'da olduğu gibi. ama Allah ehl-i beyt'in kılına dokunulmasına izin vermeyeceğinden işin aslı öyle değildir. bu zahirde yani görünürde böyledir sadece.
hunharca şehid edilmesinde, yezid bin muaviye ve ubeydullah bin ziyad kadar kendisini "gel halifemiz ol" diye şam'a davet edip de yardım elini uzatmayan, yezid ordusuyla savaşmaktan kaçan kufe şii'lerinin de vebali vardır.

bugün ırak topraklarındaki şii'lerin kerbela günü zincirlerle kendilerini dövmeleri de bu utanç yüzündendir. hz. hüseyin efendimizin acını paylaşmak değil.
bütün seyyidlerin menbaı olan, evlad-ı resul (sav)Allah cennette buluşmayı nasip etsin.
Ölümü dünyadaki en acılı ölümlerden biridir, çünkü peygamber torununun vebâlini almak istemeyen onlarca kılıç, hep öldürücü olmayan darbelerle kol ve bacaklarını kesmiş, son darbeyi kimse vurmamıştır. Saatler sonra kan kaybından ölmüştür.
müslümanım diyenlerin, yine müslümanım diyen diğer insanlara yaptıkları bu devirde de maalesef aynı.

bizler her devide, birbirimizle kavga ediyoruz. beğenmediğimiz hristiyanlar ise artık birbirleriyle kavganın bir işe yaramadığını çoktan öğrendiler.
iktiarlar içinde en tehlikelisi 'din iktidarı' dır. tarih boyunca iktidar hırsı nelere sabep olmuş,ne canlar almış.
Din iktidarının gücünü kavrayanlar ne peygamber dinlemiş, ne paygamber evladı.

Soluk almak bile zordu çöl aksamında. hacer ül esved'in çevresi beyaz insan öbekleriyle sarılıydı herzaman ki gibi.yukarı doğru kıvrıldı turna katarı.fırat kıyısında, kum tanesinin ortasında kan çiçekleri açmıştı. doğan günün ilk ışıkları Kufe üstünden geçerken düştü kanatlarına. Kufeden ağıtlar yükseliyordu gök yüzüne.

"Kerbela'nın önü düzdür
Geceler bana gündüzdür
Şah kerbela da yalnızdır
Ah hüseyinim can hüseyinim"
--spoiler--
Gitme! dediler Hüseyin'e.
Gitme ne olursun gitme. Kufe haindir.
Kufede hainler vardır. Kerbela ölüm kokuyor Hüseyin! Ne olur gitme! Gitme Hüseyin.
Hüseyin gitti.
--spoiler--
safını söylemiş olan,
güçlüden mi, haklıdan mı
adaletten mi, diktatörden mi
mazlumdan mı, zalimden mi.
candır, ciğerdir.
hz. huseyn dünya otoriteye başkaldırının sayının değil amacın üstünlügünü ispatlayan peygamber torunudur.
hergün asura her yer kerbela.
(bkz: lanet yezide)
kerbela'da öldürülüşünün yıl dönümlerinde yandaşlarını gözleri yaşli, ellerinde kalın zincirlerle kendilerini döverken görmek oldukça mümkündür. tabi görsen görsen haberlerde görürsün !
islamiyet tarafı bir kenara bırakılırsa, son kişi kalana dek direnmenin onurunu göstermiştir dünyaya.
abdurrahman önül - kerbela

http://www.dailymotion.co...-ymam-huseyin-kerbe_music
annesi fatıma'yı kaybettiğinde altı yaşında olan ve teyzesinin kızı ümame bint ebu'l as* tarafından büyütülen peygamber torunu.
Hz. Hüseyin efendimizin soyu oğlu "Ali Zeynelabidin" vasıtasıyla devam etmiştir. zira hz. hüseyin kerbela'ya varmadan yanında yalnızca kendi çocukları, ağabeyi hasanın çocukları ve sadık akrabaları kaldı. 32'si süvari, 40'ı piyade idi. çoğu amcası cafer ve akil'in çocukları ya da torunlarıydı. ehl-i beytten idiler. bu 72 fidan şehit oldu. (cafer bin ebu talib, akil bin ebu talib)

soyunun devam ettiği oğlu zeynelabidin, on iki imamın dördüncüsüdür. bu soydan gelenlere "seyyid" denir.

muaviye'nin oğlu yezid (bkz: yezid bin muaviye/@firstman), hz. hüseyin'den kendisine biat etmesini istemişti. fakat yezid'in gönderdiği ordu kendisini şehit etti.

yezid kumandana " allah belanı versin, ben senden hüseyin'i öldürmeni değil, eman getirmeni istemiştim" demiştir. yezid her ne kadar bu vahşetin kararını vermemişsede, olayın katili onun gönderdiği, onun emrindeki ordu olduğu için onun adı kalmıştır. ki bu tarihte de hep böyle olmuştur. zaferlerinde, katliamlarında sebepleri hükümdarlara bağlanır.

yukarıdaki linkte yezid'in seceresine değinildi.

ilgili;

(bkz: peygamberimizin hz hüseyin in şehadetini görmesi)
cennetteki gençlerin efendisidir peygamberimize benzediği söylenir
(bkz: sana babamın ve kızılbaşların canı fedadır eyyy hüseyin efendimiz)YAŞASIN KIZILBAŞ HAREKETi YAŞASIN gerçek müslümanlar peygamberin ummetini kabul edip kıblesi insan olup hakka yürüyenler yaşasın insan yakmayan müslümanlar yaşasın mezhep ayrımı yapmadan insan seven insanlar eline sahip ol hasan gibi beline sahip ol hüseyin gibi diline sahip ol ali gibi. Eşhedu En La ilâhe illâllah Ve Eşhedu Enne Muhammeden Abduhu Ve Resuluhu.
Muharrem'den Muharrem'e anılıp hatırlanmaması gereken ulu şahsiyet.
kıyamet günü katline karışanların nasıl hesap veremeyeceklerini düşündükçe içimin yağları eriyen, ölümünü düşündükçe de ciğerlerimi eriten peygamber hatırasıdır. iyi ki çok kötü bir şekilde de olsa erkenden vefat edip gitmiş kalmamış öyle pisliklerin arasında.
hilafeti hak eden kişidir ve şehit olmuştur.
dezanformasyoncu itler tarafından biat edildi öldürüldü şeklinde lanse edilse de biat etmediği için yezid tarafından katledilmiştir.
bir aslanın aslanlar gibi oğludur.
içinde bulunduğumuz muharrem ayında özellikle yadedilmesi gereken ve ağabeyi Hz. Hasan ile birlikte cennet gençlerinin efendisi olarak müjdelenen şah-ı şehidandır. Zulme boyun eğmeyişin, direnmenin, haksızlığa karşı direnmenin bir sembolüdür. Yezid ordusu tarafından katledileceğini bile bile zulme biad etmeyip, onuruyla hakka yürümüştür. Muharrem ayında tutulan "matem orucu" da kerbelâ'da katledilen ehlibeyt için tutulur.
haksızlıkların karşısındaki dik duruşuyla insalara önder olmuş, karakteri ve yüreğiyle peygamber övgüsü almış şahtır.

cennet gençlerinin efendisidir, 3. imamımızdır.

ayrıca şah-ı şüheda'dır.
islam tarihindeki kaynaklara baktığımızda kendisini en iyi anlatan ali şeriati olmuştur. onun haricindeki çoğu anlatı, menkıbe; ajite edilmiş; huseyn'i yüceltiyor gibi dururken aşağılan menkıbelerden ibarettir. doğu hrıstiyanlığından safeviler eliyle gelme sine dövme, başa kılıç vurma gibi esasen isa ve havarileri için yapılan ''passion'' tipi gösteriler, temsiller huseyn'i ve davasını anlatmaktan ders vermekten çok sulandırıyor. ali şeriati de ali şiası safevi şiası kitabında ve ali adlı eserinde bu konu üzerinde genişçe durur.

islam tarihçileri de huseyn'in manevi kişiliğine ihanet etmiştir bana göre. neden mi?
babek adlı bir savaşçı vardır; abbasiler döneminde ortaya çıkmış ve abbasilere 25 yıl kadar kök söktürmüş, mazdekçi bir dini-siyasi liderdir. en sonunda babek abbasiler tarafından yakalanır, hem de bir türk komutan eliyle; biat etmesini isterler kabul etmez; yalvarmasını isterler onu da kabul etmez. her karşı çıkışı için bir uzvunu keserler; önce parmaklar ardından eller, kulakları, kafa derisi... günlerce vahşi şekilde işkence görür ve bakarlar ki babek kesik olmayan diğer eliyle vücudundan akan kanları yüzüne sürer; halife mutesim ise anlatıya göre; ''ey necis bu ne iştir?'' diye sorar; babek ise;

--spoiler--
insanların yüzü, bedenlerindeki kan nedeniyle kırmızı oluyor. kan bedenden akıp gittiğinde, yüz sararır. bedenimden kan akıp gittiği zaman halk, 'yüzünün rengi mutesim'in gazabından sararmıştır ' demesinler diye yüzümü kana boyadım.
--spoiler--

der o vaziyette bile kendi değerlerinden taviz vermez; en küçük bir zilleti dahi kendine reva görmez. bakın bu anlattığım şahıs müslüman değildir ama tarihte kişiliğine davasına hayran olduğum ender insanlardandır.

konuyu toparlayacak olursam; babek'in bu tavrına karşılık huseyn'in katlinde şu söz namzet olmuştur huseyn'in ağzından aktarılarak;

--spoiler--
kim bir bardak soğuk su içerse beni hatırlasın...
--spoiler--

gibi ajite edilmiş hikayeler uydurulmuştur. yani islam tarihçilerinin zındık, mülhid diye aşağıladığı babek'e verdikleri izzet ve vakur tavır hz.huseyn'e çok görülmüş; ve farkında olmadan bir yudum su içimlik de olsa huseyn aşağılanmıştır. bu en basit örneği. bihar'ul envar gibi eserlere baktığımızda facia denebilecek anlatılar da vardır huseyn hakkında.
huseyn ve ailesinin çileli bir hayatı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. ancak huseyn'i kufe'ye yola çıkaran ana unsur anlatılageldiği şekli ile öleceğini bile bile gittiği, ''devrimci'' karakter taşıdığı, insanlığa bir mesaj vermek istedi mitolojisinden, sosyo-politik gerçeklikler ışığında oldukça uzaktır.
bir insan öleceğini bile bile kufe'ye gider mi? babası ali ve abisi hasan kufelilerin ihanetine uğramıştı. peki neden kufe'ye gitti? islam tarihçileri bu sorunun cevabını hep yarım ağızla vermişler ve sonrasında ise şarkiyatçıların değerlendirmelerine çemkirir olmuşlardır. tarihe mitoloji, mitolojiye de tarih katarsanız orada bilimden bahsetmek çok zordur ve olaylar işin içinden çıkılmaz bir hale gelir.
dikkat ederseniz ali ve oğulları sürekli olarak kufe yönüne hareket etmişlerdir. peki hz huseyn neden kufe'ye gitti? halbuki yezid'in baş düşmanı abdullah bin zubeyr'in üssü mekke'de idi hem de fazlaca güçlüydü. zaten huseyn'in katlinden sonra zubeyr isyan etmiş ve halifeliğini * ilan etmiştir. halifeliği...
zubeyr ile el ele verip yezid'e karşı koyabilecek güçte olan biri neden savunmasız bir şekilde tüm ailesini alıp yollara düşsün ki?

tüm islami unsurlarda olduğu gibi (başta peygamber olmak üzere) bu resimlerdeki anlatılardaki huseyn'le 7. yüzyılda yaşamış huseyn arasında herhangi bir bağ göremiyorum. çünkü huseyn'in hikayesine baktığımızda özellikle katledilme draması bana daha çok keykavus'un turanlı bir prensesten olan oğlu siyavuş'un katlini hatırlatıyor, özellikle dövünme sahneleri, huseyn'in insanüstü vasıflandırılması ve nice saçmalık ve şirk dolu saçma hikayeler...

bana göre huseyn kendi adını kullanarak güç devşirmek isteyenlerce kandırıldı ve yarı yolda bırakıldı. tabi ki zulüm imparatorluğu emeviler de... olay malum. çünkü babasına da aynısı yapılmıştı abisine de. hatta kendi soyundan gelen imam zeyd'e de.
islam tarihi konjonktüre göre yanar döner hareket eden bir tarih olmuştur. huseyn kıssası ile alakalı tüm anlatılar abbasi sarayları aracılığı ile elimize gelmiştir, aynı abbasiler ise bu sefer diğer imamları katlettiği de, sürgüne gönderdiği anlatılır. bu nasıl bir çelişki?

emevi dönemi tarihi kayıtlarına baktığımızda ise huseyn ve ailesinin ihya edildiği kollandığını yazar. hatta yezid'in oğlu ikinci muaviye gerçekten de ehlibeyt'e samimi hürmet gösteren ilk emevi halifesidir. diğeri de ömer bin abdülaziz'dir.
emeviler huseyn olayında timsah göz yaşı dökmüş, abbasiler ise huseyn'in kanından imparatorluk kurmuşlardır.
kısaca ehlibeyt adı islam tarihinde hep sömürülegelmiştir. son sömürü ve en etkilisi ise şah ismail'den olmuştur.

huseyn'in faziletini tartışmaktan ziyade ben daha çok ehlibeyt olgusunun, alioğullarının adının nasıl ve neden sömürüldüğünün merakı içindeyim. çünkü çok açık bir şekilde sömürü var ortada. bugün halen daha var hem de.
bunun haricinde huseyn'in peygamber torunu olmakla, salt bu yüzden eşrefli olduğunu savunmak, islam'la çatışıyor olmak demektir. çünkü bu din soy, sülb, ced dini değildir, kimin torunu çocuğu olduğunuzun bir önemi yoktur.
huseyn'in fazileti kendindendi ama onu bile sahih bilgi ile tanıma imkanını maalesef islam tarihi bize vermedi.
çoğu noktada olduğu gibi huseyn'i kerbela'ya götüren süreç ve yollar fazlaca karanlık.
sonuç ise, mazlum huseyn'in katli... nice mazlumlar gibi.
(bkz: imam hüseyin)
geceleri utanmasınlar diye gizliden yoksulların kapısına erzak bırakan peygamber torunu. erzakları kimin koyduğunu kimse bilmezdi. ne zaman o bu dünyadan göçüp gitti o kapılar boş kaldı ve o zaman anlaşıldı. böyle bir insan vahşice ölümü hak etmemiştir. yazık olmuştur.

http://www.youtube.com/watch?v=HTMTbpFhfJk
"imam Hüseyin bizim sevgilimiz. O din, Kur'an ve islam'ın da sevgilisi. Onun hatıralarını ve kanını canlı tutmalıyız."

- erbain yürüyüşünde ıraklı bir kadın.
peygamberimizin öpmeye kıyamadığı torunu.
cennet gençlerinin efendisi.

adına kurban huseyn,
canına kurban huseyn.
Gece gece akla düşmüş hazrettir. Ölümü de ne acıdır..
--spoiler--
bugün matem günü geldi
ah hüseynim vah hüseynim
senin derdin bağrım deldi
ah hüseynim vah hüseynim

şehit düşmüş şahı merdan
şah hüseynim canım hüseynim

kerbela'nın önü düzdür
geceler bana gündüzdür
şah kerbelada yalnızdır
ah hüseynim vah hüseynim

şehit düşmüş şahı merdan
şah hüseynim canım hüseynim

şah hüseynim attan düştü
yezit gelip kanın içti
atı medine'ye kaçtı
ah hüseynim vah hüseynim

şehit düşmüş şahı merdan
şah hüseynim canım hüseynim

kerbela'nın yazıları
şehid düştü gazileri
fatma ana kuzuları
ah hasanım vah hüseynim

şehit düşmüş şahı merdan
şah hüseynim canım hüseynim

kerbela'nın önü yonca
yonca çıkmış diz boyunca
şah hatayım katarınca
ah hüseynim vah hüseynim
şehit düşmüş şahı merdan
şah hüseynim canım hüseynim
--spoiler--

bu dizelerle anlatılan, alevi geleneğinin en önemli simgelerinden biri.

arif sağ söylese de dinlesek şimdi.
peygamber efendimizin torunudur. yezid tarafindan sehit edilmistir. her soguk su ictiginizde akliniza hazreti hüseyin gelsin.
Muaviye ile davasında haklı olan Hz.Ali nin oğludur. Hz.Ali de bir yandan Sıffin de bunlarla uğraşmış ve hariciler tarafından öldürülmüştür. Cebrail 'in Peygamber efendimize verdiği peygamber efendimizinde eşine verdiği topraktan kan akınca Hz. Hüseyin şehit olmuştur.