bugün

bilgisayar ve web imkanı sabit ise ben seçerdim. en doğru seçenek islam olmasaydı, tonla sorgulama sürecinden sonra başka bir dine geçmiş olurdum zaten.
Olmayabilirdim biraz rahatima gelirdi yani ama kesin bişey diyemem eğer müslüman bir arkadaşım olsaydi ben Hristiyanken o anlatsa belkide olabilirdim.
Şüpheli.
ben hristiyan olarak doğsam tapınak şövalyelerine katılır kudüse müslümanlarla savaşmaya giderdim.
Ben bunu çok merak ediyorum olm.

Bak şimdi din ailede başlar malumunuz.
Küçüklüğünüzden beri aileniz sizi sürekli Hristiyanlığa uygun yetiştiriyor.
Siz de doğal olarak Hristiyanlığı seçiyorsunuz.

Acaba ilerki yaşlarda islamı araştırıp Müslüman olur muyduk?

Okuyacağınızı bilsem daha yazardım da her neyse yeterli bnc.
şimdi tuğçe kazaz var.

2003-2004 sezonu müslümanlıktan hristiyanlığa transfer oldu.

2010-2011 sezonunda ise rekor transfer ücreti ile islama geri döndü.

2018-2019 sezonu ki karıyerinin sonuna yaklaşırken islamı bırakıp çine gidebilir iyi bir mebla kaeşolığında. taoist mi olur budist mi kestiremiyorum.
Sen neden hristiyan olmuyorsun peki.Onlar dininden sapmış diye oylemi. Peki onlar senin hakkında da ayni şeyi duşunuyo olabilirler mi. Eğer insan gerçekten dinini kendisi secmek istiyosa tum dinlere ayni mesafede yaklaşmalı ve icinde bulundugu toplumun geleneksel yapisindan etkilenmemelidir. Ne yazikki islamin avrupada pek de iyi bi imaji yok tipki hristiyanligin ve yahudiligin bizim cografyamizda olmadigi gibi. Ben din gibi konularin genellikle geleneksel bi sekilde aktarildigini dusunuyorum insanlara kendi dinlerini secme haklari pek taninmiyor. Her ne kadar taniniyor denensede toplum baskisi nedeniyle taninmiyor
ay isa korusun olur mu öyle şey? haaa ya la lu yeah haaa yala lu yeah...
Evet desek inanıcakmydın.
Otuz yaşımdan sonra olurdum. Çünkü din ailenin öğrettiği değil kişinin inanışıdır. Ben anca otuzumda olgunlaşacağıma inandığım için sınır onu koydum.
floridada yaşayan bir amerikan vatandaşısın ve birden türkiyeye göçüp hayatına müslüman olarak devamsfhbddlfhdgsdj.....
Otomatik guncellemeyi kapatmayi unutursam farkinda bile olmadan bir sabah musluman olarak uyanmisim.
Sonrasi tabii feryat figan isyan. Ben bu guncellemeyi simdi istemiyodum ulaaaaaan!!!
Ee guncelleme istemiyorsan otomatik guncellemeyi kapatcan canim benim.
elbet olurdum.
bu ara Müslümanlığı öyle güzel tanıtıyorsunuz ki.

kafa kesmeler, bombalar, rakçıları kıskandıracak nitelikteki zikir şenlikleri, genç kız ve oğlanlar, 4 karı.

ooooo...
hangi dinin, inancın kültürüyle yetişirsem yetişeyim yine omnist olurdum. çünkü akıl ve ahlak bence her kıtada aynı yollardan geçiyor.
hemen ateist olurdum

yobazları hiç sevmem.
Ne olcam be köşe bucak kaçardım müslümanlardan dışardan bakıldığında canavar gibi şeyleriz zaten.
Bilmiyorum. Müslüman ülkelere bakınca hiç olasım gelmezdi ama kalbim de içten içe onu isterdi herhalde.
Müslüman doğdum hristiyan oldum. Sanırım yeterince açık bir cevab olmuştur.
Şahsi görüşüm hic birimiz bunu bilemezdik.

Acaba efendimizin (s.a.v.) hayatta olduğu Döneminde o coğrafyada doğsaydık o'na inanan bir avuç insandan biri mi olurduk yoksa inkarcilardan mı? Yine bilemeyiz.

Kısacası neyi ne zaman nerede yaşamayı hak ediyorsak onu yaşıyoruz. Fazlasını bilemem.
bana oldukça sık sorulan bir soru: "müslüman olmak ister miydin?".

hristiyanım ve türkiye'de olduğum zamanlar çok sıklıkla bu soruyla karşı karşıya kalıyorum. kimisi küçümseyerek, kimisi merak ederek soruyor. dinimden memnunum, yani asla başka bir din seçme gibi bir düşüncem olmadı. bunu dile getirdiğimde "cehennemde yanacaksın" diye çıkışan dahi oldu.

anlam veremiyorum, aklım şaşıyor.

ben bir hristiyan olarak asla bir müslümanı hor görmem ya da dinime inanmadığı için de ona asla "yanacaksın, cehenneme gideceksin" de demem.

iki din içinde aynı şey geçerli değil mi: " ne olacağını yalnızca tanrı bilir. yalnızca tanrının kontrolündedir."

bu durumda o kişi benim cehenneme gideceğime nasıl karar verebilir ki? ya da ben ona "sen hristiyan değilsin, tanrı asla seni affetmeyecek" diyebilir miyim?

aklımı kaçırmadım.

dinler arası saygı şart.

müslüman çok arkadaşım var, gerçekten mükemmel inançları olanlar da. hatta islam dininin son peygamberi muhammed çok kutsal, mükemmel biri. saygı duyuyorum.

ama dinime bağlıyım ve müslüman olmayı düşünmedim.
Biraz şans işi ama imkanı olsa olabilirdim. Mesela şu an da Müslümanız ama küçüklükten beri Hristiyanların olduğu bir yerde yaşayıp, büyüseydim bu durumda da Hristiyan olurdum. Ama unutulmamalı ki en son ve hak din islamdır.
(bkz: deli misin tabiki)

Arar buluruz izini
Bilirsin zırdeliyiz biz
Hem yazında hem kışında
Nerede olsa seninleyiz.
olurdum tabi diyenler hristiyan olarak doğsaydı ' müslüman doğsaydınız hristiyan olur muydunuz' sorusuna da aynı cevabı verdiler.
yine agnostik olurdum herhalde.
0:00 1:18