bugün

doktorlarda olduğu gibi sürekli tıp terimleri kullanılmayan dizi. söylenen terimleri de olay çözülürken anlyorsunuz.
yabancı dizilere karşı olan önyargımı parçalamış olan dizi. bir bölümünü izledim bağımlısı oldum.
sezon 7, yedinci bölümü için pınar'ın çevirisini sabırsızlıkla beklediğim dizi. hadi pınar!
ukalalıkta sınır tanımayan doktorumuz ve onun muhteşem karizması ile gün boyu izlenecek dizi.
kurallara uymayan, aykırı doktor. aynı zamanda bir mükemmel. karizmatikliği beni benden alır hep.
aykırı doktor. sinirli, umursamaz filan... amerikada bir tane var bundan, bizdeyse sağlık ocakları house md dolu. ne güzel.
--spoiler--
S04E15 bölümü takdire şayan bir bölüm olmasının yanısıra serinin farklı bir konsept işleyen nadir bölümlerindendir. ha bir de bu bölümündeki otobüste yaşananları canlandırma sahnesiyle atla gel şaban filmiyle fazlasıyla benzerlik gösterir.
--spoiler--
eğer bir gün kansere falan yakalanırsam, beni house md'ye emanet ediniz. sırtımı kendisine yaslayıp, bir kaç asır daha yaşamak istiyorum.
öncelikle; http://fizy.com/#s/1m8647
--sezon 7 bölüm 8 small sacrifices--
oldukça anlamlı ve etkileyici bir bölüm olmuştur. house, cuddy'nin bir yalanını düğünde ortaya çıkardığında cuddy'nin o yara almış hâli, gidişi..house ile birlikte benim de içimi yakmıştır. rasyonalizme karşı savaşan hisler ve inançların üstün geldiği bir bölüm izlemiş olduk. bir yandan rasyonalist tavır için adamın içine oturan beylik laflar duyduk house'tan:
ekibin dürüstlük meleğinin; house hastaya ve kendisine inançlarından dolayı "idiot" olduklarını söyledikten sonra house'a "bütün inançlar mı aptalca?" diye sorunca "ayrım gözetmeksizin her duruma aynı şekilde uygulanmaya çalışıldığı sürece, evet" yanıtını almasındaki gibi..tabii burada dogmalaşan inançları eleştirmiştir. sonrasında hasta ile kızının yaptığı konuşma inançların yararlı da zararlı da olabileceğini; bunun inançtan inanca, insandan insana ve durumdan duruma nasıl değiştiğini dramatik bir konuşma sahnesiyle göstermiştir. fakat yine de son noktayı koyan hasta olmuştur: "inanç tartışılacak bir şey değildir."* demiş, house'a ve bana ikinci tokat etkisini yaratmıştır.

yine..bölümden chase'in kızlar üçer üçer götürmesine imrenerek bakmış ve foreman'ın mağrurluğuna eşlik etmişizdir. taub'un karısıyla olan ilişki sorunlarında karısına haklısın demiş ve taub'a dönüp bakınca nasreddin hoca misali "sen de haklısın" demişizdir. dürüstlük meleğimizin dürüstlüğü yayma misyonunu gerçekleştirmesini şaşkın bir şekilde izlemişizdir. wilson'ın sam'le tartışmasında ne kadar aptalca davrandığını yerimizde sinirlenerek takip etmiş ve house kendisine "what a moron" dediğinde sesimiz oldu için teşekkür etmişizdir. vs. vs.
--spoiler--
her bölümünü 300 kişilik ekibin hazırladığı muhteşem dizi.
bir türlü ordakilerin doktor olmadığına inanamadığım dizi.hatta emmy izlerken hugh laurie yi gördüğümde bile doktor olduğu fikri baskındı.adamlar yapmış ya.
4. sezonunda ekip değişim sürecini iyi atlatmış, yine de tüm bir sezonu bu konuda feda ettiği söylenebilecek dizi. buna rağmen bu sezonun 15. bölümüyle çok net bir şekilde o ana kadar ki en güzel bölümünü sunduğu da iddia edilebilir.
her hastaneye lazım doktor. süper dizidir şiddetle tavsiye edilir.
çok alakası olmasa da birazcık the mentalisti andırır..
house karakterinin tespitleri inanılmazdır. sezon 5 bölüm 14 ten ufak bir replik bunu kanıtlıyor bence.

--spoiler--

House : People act in their own self-interests. You're all here because you're happy to be here. At least `cause it's your best option.

Kutner : I'm here `cause I want to help people.

House : No, you're here because it makes you feel good to help people. Taub and Foreman are here because they've got no other viable choices. And Thirteen is desperate to make her life matter before it's over.

Taub : So... you're happy to be here?

House : Does it show?

--spoiler--
aşmış dizi karakteri gregory housenin lead rolü üstlendiği dizi.
http://dizidiziizle.com/d...yabanci-diziler/house-md/
Sezon finalleriyle aşmış, bitirmiş, ekran başına kilitlemiş dizi.

Her bölüm ayrı keyfi ama ah o finaller yok mu...
bir süre izledikten sonra insanın kendisini bişeyler biliyormuşta doktor olmuş zannetmesini sağlayan dizidir *
3 ay sonunda kendisiyle senkronize hale gelebildim* ve house un son haliyle ilgili benim açımdan sıkıntı yok. zaten içim gidiyordu "ya cuddy ye başkasını bulurlar" diye, bilakis go kartlı sahnede house un kendisine "that's my girl" lafını söylemesini bile görebildik.

- i lobe you

artık hasta-doktor-hastalık üçgenini iyi aktaramıyormuş, senaristlerde sıkıntı varmış. şiddetle karşı çıkıyorum. zira ben 2. sezonun ortasında sıkılmıştım bu üçgenden na şurda;

(bkz: house md/#9683715)

"house hasta adamdır, ne öyle sevgi kelebeği" filan... ulan sadist, bıkmadın mı taptığın herifin 6 yıldır düştüğü durumlara, hiç mi acımıyorsun. house un 6. sezon başında tedaviye kendi rızasıyla gitmesine gıkını çıkarmıyorsun, herif daha çekilebilir hale kendini getirip cuddy ye kavuşunca "olur mu öyle yea"... ulan herife 1 sezonluk mutluluğu bile çok görüyorsunuz lan. o değil de lucas ibnesi niye hasır altı edildi onu anlamadım. house u geçtim, o intikamı feci aldı da **
wilson a aldıraydınız o flat ekranın intikamını.

son not: dizinin 1 numaralı adamı wilson'dır. ben böyle arkadaş görmedim. ancak kafamın basmadığı şey para bu ikilide bok gibi. nasıl para kaldırıyorlarsa artık doktorluktan...
kazagi cıkarma geregi duymadan steteskopla muayene edebilen doktor.
bu güzel diziyi izleyen türk doktorları ,kadının bademciği yerine rahmini alarak kadının ilerde olası rahim kanseri riskkini ortadan kaldırmışlardır. yaşasın dr.house .
6 sezon house izleyen doktorluk yapabiliyor.
(bkz: swedish house mafia)
bütün pratisyen doktorların koyabilcegi teşhisleri itin götunden cikariyomuş gibi gösteren dizi.