bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  bir çeşit tedavi yöntemi. tedavi edilmek istenen hastalığın tedavisi için benzer bi hastalığın yöntemi kullanılarak sonuş almaya çalışılıyor. benzer benzeri iyileştiriyor.
  3 ... fatesan
 2. 2.
  bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü kuvvetlendirerek doğal sağlığı yaygınlaştırmayı amaçlayan bütüncül bir tıp sistemidir. Geleneksel tıbbın uyguladığı ilaçlar, bedenin herhangi bir rahatsızlığa verdiği tepkiyi durdurup, toksnlerin atılmasını engelleyerk bedenin doğal dengesini bozar. Homeopati ise tersine, enerji dengesizliklerini onarır; rahatsızlığa benzer durum yaratan maddelr çok küçük dozlarla verilerek rahatsızlığın enerjisi kopyalanır, böylece bedenin kendi tedavi gücü harekete geçirilir.
  ... sebek kiz kendi
 3. 3.
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=232495
  ... meister writer
 4. 4.
  "Benzer, benzeri iyileştirir" ilkesinden hareket eden tedavi yöntemi.
  ... linka
 5. 5.
  bir hastalığın, vücuda alındığında o hastalığın neden olduğu semptomlara benzer semptomlara yol açan bir madde ile tedavi edilmesi. ve genelde bu maddeler normal dozu öldürücü olabilecek toksik maddelerdir. örnek verirsek daha anlaşılır olacak;
  mesela pankreasınızda bir sorun var ve bu yüzden hazımsızlık, şiddetli karın ağrısı, kansızlık gibi şikayetleriniz oluyor. eğer bir madde, diyelim arsenik de vücutta bu gibi fiziksel sorunlara yol açıyorsa, arseniği iyice sulandırıyorsunuz ve küçük dozlar halinde hastaya veriyorsunuz. burada temel prensip, bu maddeyi ne kadar seyreltirseniz tedavi o kadar başarılı oluyor ve yan etkiler daha seyrek görülüyor. bir nevi aşı olarak vücuda zayıflatılmış bakteri enjekte etmek gibi birşey.
  işin mantığı, inorganik moleküllerin de bir hafızası olduğu ve siz tek bir damla etken maddeyi adım adım sulandırdığınızda, o maddenin karakteristiğinin, diğer su moleküllerine de klonlandığı. bazen etken madde bir baraj suda bir damla arsenik kadar sulandırılır. aslında hastaya ilaç olarak su verirsiniz. tek fark, bu su, vücutta hastalığa yol açan bir maddeyle karşılaşıp, onunla ilgili bazı özellikleri hafızasına almıştır ve vücuda alındığında bir takım reaksiyonları tetikleyerek iyileşme sürecini başlatır.
  avrupa ve amerika'nın bir çok prestijli tıp fakültesinde ana bilim dalı olarak kürsüsü olan ve ihtisas eğitimi verilen homeopati, yurdum tıp camiasında halen büyücülük olarak algılanır. temeli binlerce yıllık çin ve hindistan geleneksel tıbbına dayanır
  1 ... quantum71
 6. 6.
  şarlatanların çağdaş dünyada yaptıkları şeydir.

  james randi, bu adamlara tarihî ayarlar vermiştir ancak hiçbiri ses edememiştir. şöyle işler:

  ---alıntı---*
  kural 1: icinde x maddesi olan bir solusyon, saglikli bir kisiye icirilir, ve etkileri not edilir. diyelim ki etkiler sismis kirmizi bir burun, 20 dakikada bir ölesiye öksürmek ve kabizlik olsun. ayni deney y,z.... madde solusyonlari ile tekrarlanir

  kural 2: tedavi icin gelen hastada, not edilmis olan etkilerden hangisinin olduguna bakilir. mesela sismis kirmizi bir burunla gelen hastaya "kabizlik ve sik sik öksürme de var mi" diye sorulur, hasta "evet evet, aman yarabbi, siz ne süper doktorsunuz" diye şifaciya hayran olur.

  kural 3 : şifaci hmmm der, kitabi acar, ve o yan etkileri hangi solusyonun verdigini bulur, bakar, haa, x solüsyonuymus. ve civi civiyi söker diyerek hastaya x solusyonu verilir.

  kural 4 : ama hastaya x solusyonu falan verilmez (randi kurallarin gittikce komiklesecegini belirtmisti zaten). x maddesi 1 e 10 su ile karistirilir. o karisimdan 1 ölcü alinip 10 ölcü su ile tekrar karistirilir (randi bu karisim islemi ile de iyi tasak gecmis. karisimi yaparken siseyi 10 kere yukari-asagi, 10 kere saga-sola ve 10 kere de öne-arkaya sallamak gerekiyormus. homeopatistler bu isleme "succession" diyorlarmis, randi ise "shaking" diyor). bu islem 23 kere tekrar edilir. yani sonunda hastaya icirilen solusyon sadece sudan ibarettir.
  ---alıntı---

  bu tip karışımların 1^1500'e kadar gidiyor. homeopati ile uğraşanlara göre bu "çok güçlü" bir "ilaç". bir arkadaşına bunun ne anlama geldiğini sorunca şu yanıtı alıyor:

  - bir pirinç tanesi al. öğüt. güneş sistemi'ne dağıt. sonra bunu 2 milyar kere daha yap.

  bu iddialarını kongre karşısında kanıtlamak için randi iki kutu homeopatik uyku "ilac"ı alıyor. tam 64 tane. hepsini yuvarlıyor. sonuç?

  - well charlie, i'm still here!
  2 ... sadaeke
 7. 7.
  bir nevi plasebo etkisidir. hastaya verilmesi gereken dozun binde biri yada on binde biri erilerek tedavi amaçlanır. bazen bu oran o kadar azltılır ki, hastaya verilen ilaç denizlerde bir damla gibi küçük dozaja tekabül edebilir.

  plasebo etkisinin aktif rol oynadığını düşünsem de, biraz da bana simyacılığı anımsatır.
  ... belfastchild
 8. 8.
  ilaçları bebe aspirininin yarısı kadar olan, şu ana kadar tanıdığım kişiler içinde sadece birinde olumlu etki göstermiş tedavi şeklidir.
  zannımca işe yaramıyor ama siz yine bir deneyin lazım olursa.
  ... kirazcicekleri
 9. 9.
  Yalansavar, açık bilim gibi Online bilim dergilerinin tabiri cazise savaş açtıkları bir yöntemdir. Yöntem de denir mi o da tartışmalı benim de çok mantıklı bulamadığım bir şeydir. Işıl Arıcan, Tevfik uyar gibi bilim insanlarının sözde bilim olarak tabir ettiği yöntemdir de aynı zaman da. Evet sözde bilimdir bence de.
  ... haziranda olmek zor
 10. 10.
  (bkz: mal turnosolü)
  ... akerimmackali