1. 1.
  *
  tam adı karl hjalmar branting olan, 1921 nobel barış ödülü sahibi eski isveç başbakanı.
  ... hafiye
 2. 2.
  1860-1925 yılları arasında yaşamış sosyal demokrat isveç başbakanı. isveç'in hem ilk sosyal demokrat başbakanıdır, hem de ikinci başbakanlığı vesilesiyle "genel oy hakkı sonrasında avrupa'da başbakanlık kazanmış ilk sosyalist politikacı" olmuştur. 3 dönem (1920, 1921-1923 ve 1924-1925) başbakanlık yapmıştır.

  astronomi matematiği üzerine öğrenim gördü ve bir rasathanede yönetici yardımcısı oldu. ancak daha sonra politikaya yönelerek bu kariyerinden vazgeçti. sosyalist bir politikacı olarak, eduard bernstein 'ın görüşlerinden etkilendi ve sosyal demokrat yaklaşımı benimsedi. norveç'in isveç'ten ayrılması gündeme gelince (1905) bu konuda bir savaş çıkmasının engellenmesinde partisiyle beraber önemli rol oynadı (yedek kuvvetlere çağrılan gençlerin gitmeyip boykot etmesi ve genel grev organizasyonu gibi yollarla) ve norveç barışçıl bir şekilde ayrı bir devlet konumuna geldi.

  1917'de rusya'da gerçekleşen şubat devrimi 'ni destekledi, hatta bizzat alexander kerensky 'yi ziyarete gitti. fakat ekim devrimi 'ne aynı düzeyde sıcak bakmadı, bu da partisinden daha sol görüşte bazı kesimlerin kopmasına ve en sonunda komünist parti adı altında ayrı bir partiye dönüşmesine yol açtı. kendisi, genel oy hakkı olduktan sonra, işçilerin seçim yoluyla barışçıl şekilde iktidara gelebileceği görüşündeydi.

  başbakan olarak ülkesinin milletler cemiyeti 'ne girişini sağladı ve destekledi. kendi de isveç delegesi olarak gayet aktif şekilde bu kurum bünyesinde görev yaptı. hatta finlandiya rusya'dan bağımsız olunca, fin topraklarının ihtilaflı bir bölümünün isveç'e verilip verilmemesi konusunun milletler cemiyeti tarafından çözümlenmesine razı oldu. bu kurum bünyesindeki çalışmalarından dolayı 1921 nobel barış ödülü 'nü christian lous lange ile paylaştı.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Hjalmar_Branting
  ... usualsuspects
 3. 3.
  hjalmar branting
  1 ... jimmy tudeski