bugün

kuvantum alanlar teoremine ve yapılan hesaplamalara göre var olması gereken ancak henüz gözlenememiş bir bozondur. 2007 yılının sonlarına doğru cern de yapılacak olan bir deneyle gözlenmeye çalışılacaktır.

(bkz: higgs bozunumu deneyi)

çok sonralarından gelen edittir. deney 2008 in sonlarında başlamış ancak makina soğuk olduğu için 2009 a ertelenmiştir.
ne aradığımızı biliyoruz ama
ne bulacağımızı bilmiyoruz diyor deneye kafa yoran bilimadamları...
bulunması halinde maddenin yapısının anlaşılmasında çok önemli sonuçlara adım atılmakla beraber, evreni tek bir denklemle ifade etmenin mümkün kılınacağı düşünülen cisim.
maddeye kütle kazandırdığına inanılan, standar modelin eksik kalan parçalarından biridir.
Cern deneylerinde bu bozonu dedektörler sayesinde bulmak ümit edilmektedir ama görülme ihtimali düşüktür.
gün itibariyle gerçekeştirilen deneyde gözlemlenmiş parçacıktır. heyecan içerisinde bekliyoruz.
1993 yılında bu parçacığın zaman içerisinde geriye doğru kendi üretimini engelleyini etki yaptığı ve higgs parçacığının üretilemeyeceği teorisini ortaya atılmıştı. amerika'nın milyarlarca dolar harcadığı hadron parçıştırıcısı Superconducting Super Collider'ın da bu nedenle iptal edildiği söylenmişti.
Higgs parçacığının bulunması halinde einstein'ın birleşik alan teorisi doğrulanmış olacak ve zamanda yolculuk teori olmaktan çıkacaktır. 8 milyar doları bir parçacık bulmak için boşuna harcamıyorlar. Denizli'de zaman yolculuğu araştırmaları ve deneyleri yapan türkler bu işi daha önce başarırsa yabancı fizikçilere yazık.
eğer bulunazmasa fiziği 50-60 yıl geriye götürecek bozonmuş. normal bir insana ne katkısı olacağını ise sahiden bilmemekle birlikte mutlaka bir faydası olacaktır. seneler önce web kavramı cern'de ortaya çıkmıştı. şimdiki duruma bakın...
(bkz: tanrı parçacığı)
bulunmasına çok çok az kalmıştır ve bulunduğunda artık hiçbir şey eskisi gbi olmayacaktır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.