1. 1.
  pamukkale de bulunan antik kent.
  1 ... verbascum
 2. 2.
  denizli sınırları içersindeki pamukkale yakınlarında bulunan helenstik ve roma dönemi mimari ögeleri bulunan antik kent. özellikle lahit mezarları ve tiyatro alanı görülesidir. ayrıca "roma havuzu" diye bilinen ve pamukkale civarında olan antik havuz gidilip yüzülesidir.

  http://www.kultur.gov.tr/...AF5415DF3FAEB5097C9CF4D87
  ... kerameti kendinden menkul
 3. 3.
  anadolu da alternatif tıpın geliştiği ilk yer.
  ... amrosia
 4. 4.
  Denizli'nin Pamukkale ilçesinde bulunan antik kenttir.
  Kentin, pergamon kralı 2. Eumenes tarafından M.Ö. 2 yüzyılın başlarında kurulduğu düşünülüyor. Kentin girişinde bir Medusa heykeli bulunmaktadır. Kentte ayrıca, hamam, çeşme, tiyatro ve pek çok tapınak vardır.
  ... rick blaine
 5. 5.
  hiera kutsal,polis şehir anlamındadır.
  hierapolis = kutsal şehir
  ... thelma
 6. 6.
  halep yakınlarındaki münbic şehrinin de eski ismidir.

  (bkz: münbic)
  ... drygt
 7. 7.
  * pamukkale yakınlarında bulunan bir antik kenttir.
  * antik coğrafyacı strabon ile ptolemaios verdikleri bilgilerde, hierapolisin bir frigya kenti olduğunu ileri sürülmektedir.
  * pergamon krallığı zamanında ii. eumenes tarafından mö 2. yüzyıl başlarında kurulduğu ve bergama'nın efsanevi kurucusu telephos'un karısı amazonlar kraliçesi hiera'dan dolayı, hierapolis adını aldığı bilinmektedir.
  * ms 395 yılında bizans yönetimine geçen hierapolis, piskoposluk merkezi oldu.
  * hierapolis antik kentinde; nekropol, domitiyan yolu ve kapısı, kare alan içine oturtulmuş oktokonus tapınağı, tiyatro, frontinus caddesi ve kapısı, agora, kuzey bizans kapısı, güney bizans kapısı, gymnasium, tritonlu çeşme binası, apollon kutsal alanı, su kanalları ve nympheumları, surlan, filipus martynonu ve köprüsü, direkli kilisesi, nekropol alanı, katedral ve roma hamamı kalıntıları bulunmaktadır.
  * tiyatrosunun tasarımından burada gladyatör dövüşleri yapıldığı anlaşılır. sahne altındaki çukurluk bölümle oturma sıraları arasında seyircileri vahşi hayvanlardan korunmak için yaklaşık bir metrelik yükseklik farkı vardır. gladyatör dövüşlerinin olmadığı tiyatrolarda bu fark bulunmamakta, sıralar sahne düzeyinden başlamaktadır.
  * şehrin giriş kapısında işlenmiş olan medusa figürü, tanrıça medusa'dan korunmak için yapılmıştır. bu inancın türk kültürüne nazar boncuğu olarak geçtiği sanılmaktadır.
  * şehir, 09.12.1988 tarihinde hem doğa hem de kültürel miras olarak unesco dünya miras listesi'ne alınmıştır.
  4 ... iddianame hazir hakim bey
 8. 8.
  Denizli, Pamukkale yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Hierapolis Antik Kenti'nin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.

  hierapolis
  Yapımı 150 yıl süren, Akdeniz Havzası içinde en önemli ve özgün Roma Tiyatrosu olan 1800 yıllık Antik Tiyatro

  Hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan ve dünyada eşi benzeri olmayan 2500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kentinde bulunan ve gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları neticesinde, Antalya Perge Tiyatrosunun dışında hiçbir antik tiyatroda bulunmayan mitolojik kabartmaları, görkemli sahne binası, oturma basamakları ile Hierapolis Antik Tiyatrosu, şu anda Akdeniz havzası içinde Roma Dönemi Anadolu Tiyatroları arasında en önemli ve özgün bir yere sahiptir.
  2 -1 ... bedreddin