bugün

iran , azerbaycan , türkmenistan , ırak gibi ülkeler de türkiye'de olduğu gibi nevruz'u kutluyor.
eskiden yok idi böyle newroz falan. nevruz der idik biz.
zaten kutluyorduk. on yıl önce de , on beş yıl önce de. bu bayramı kürt halkı kendine özgü kılmadan önce yani. kürt olduğunu bildiğim ama aynı zamanda dünyanın en iyi arkadaşı olduğunu bildiğim insanlarla kurluyordum. ama şimdi polise, çevik kuvvete taş atarak kutlanıyor, oysa ki biz o çocukluk yıllarımda ki kürt arkadaşımla buluşup felekten bir gece çalıyoruz bu muhteşem gecede.bir gün gelecek ve herkes böyle kutlamanın doğru olduğuna karar verecek. ve ben yine içip içip ateş üzerinden atlayacağım...
küçükken oyun amaçlı bir kaç kez ateş üstünden atlamışımdır. bu yaşta siksen atlamam.
ayrıca bkz: nevruz
(bkz: new rose) bayramı. ilginç bir bayramdır. daha yeni icat ettik. hadi hayırlısı. halbuki eskiden nevruz vardı ve kürdü türkü hep birlikte kutlardı. yoksa biri bizi update mi etti?

(bkz: götünüzden kültür uydurmayın)
o bu değilde;

--spoiler--
newroz ateşi yüksekova'da yüzbinlerce kürt genci eşliğinde yakıldıysa
--spoiler--

hakkari emniyet müdürlüğü verilerine göre yüksekova merkez nüfus : 60.296 toplam nüfus :107.882

--spoiler--
diyarbakır'da 5 milyon, istanbul'da 3 milyon
--spoiler--

(bkz: şu anda 70 milyon bizi izliyor)
türkçede w diye bir harf yoktur. kürtçede var diyen arkadaşlara sözüm şu: hayır demek için 'no' kelimesini kullanan bir dil benim için çok özgün bir dil değildir zaten.
türk kültürüne ait bir bayram olmadığı için, kimseye mecburi bir durum olamaz. eğer başka şeyler kutlamak istiyorsak, ben 4 temmuzu seçiyorum.*
bu ülkede her nevruz bayramında onlarca olay çıkıyorsa, bu günü nasıl kutlayabiliriz ki? işte önümüzdekini hep beraber göreceğiz. ortalık kızılca kıyamet olacak yine. sonra da her türk genci nevruz bayramını kutlamalıdır. yok ya!

şahsen ben nevruz bayramında, o olayları çıkaranların birkaç tanesini pataklayarak nevruz'u kutlamak istiyorum. haksız mıyım? insani açıdan bakarsak evet. ama nedenlerini sorgularsak sanırım çok da haksız sayılmam.

ayrıca türk alfabesinde "w" harfi yoktur. birileri biryerlerinden harf uydurmasın. kutlayacaksa adam gibi kutlasın nevruz'u.
4 ay önce serap eseri yakanlar şimdi newroz ateşi yakıp terör propagandası yapıyorsa kusura bakmayın ama sikerim
newrozunuzu.

şiddetle (bkz: serap eser/#7558718).
kesinlikle kutlamalıdır; hatta bir kürt, bir türk, bir kürt, bir türk..... şeklinde halaya girmelidirler.. ve dahi aynı sırayla yanan lastiğin üzerinden atlamalıdırlar.

ya neden olasın ki? ermeniler de olmalı hatta.. ve dahi rumlar.

komple bi ülke yani...
nevruz, nayroz, newroz, navrız her dilde aynı anlama gelir. yeni gündür anlamı. buzul çağının sona ermesi nedeniyle pers kralı cemşid tarafından kutlanması emredilmiştir. dünyada Farslar, Anadolu Türkleri, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar hatta iranlılar tarafından kutlanır. nevruzun ne demek olduğunu bile bilmeden, siyasi bir propaganda haline getirip, tartışma konusu olması bile çok komiktir. taşla, sopayla, kavgayla kutlayan tek ülkede malesef türkiyedir. türki cumhuriyetler özellikle 23 nisan, 19 mayıs bayramları gibi kutlarlar. bahar bayramı ateşle, taşla , sopayla kutlanmaz.
bu ülkede türk gençleri nevruzu kutlar; insanlıktan çıkmış olanlarsa* newrozu.
zaten bizim olan bayramımızı başkalarının sahiplenmesi; üstüne üstlük birde nevruz üzerinden kürt milliyeçiliği yapmaya çalışması bizler için utanç vericidir. kültürden yoksunlar nerden bilecekler bayramı, kutlamayı, töreni... siz yatın kalkın milletimizin düştüğü gaflet uykusuna dua edin! lakin bu millet bir gün uyanacaktır elbet... varın gayrısını siz düşünün!
(bkz: çünkü eşşeğin sikinden dolayı)
türk olduğumuz için bizler sadece nevruz'u kutlarız.öyle sağa sola taş yağdırmayız polislere molotof kokteyli atmayız.sağa sola zarar vermeyiz. en önemlisi bizler evlerimizin camlarına türk bayrağı açarız bizler türk'üz böyle kutlarız bahar bayramımızı.
ama sizler çakma nevruz'unuzu kutlarken neler yaptığınızı herkes biliyor ayrıca kıçınızdan kültür uydurmaktan vazgeçin sizlerden önce bizim atalarımız kutluyordu bu bayramı.
şimdi arada büyük farklar var. biz ler hala türkçe yazıp türkçe okuyoruz nevruz'u ama sizler bir tarafınızdan uydurduğunuz harflerle yazıyorsunuz ve okuyorsunuz.
(bkz: vücudun hava kaçıran taraflarından harf uydurmak)
türk kültürünü sahiplenip kürt kültürü olduğunu söyleyip birde utan madan birlik olup hep beraber kutluyalım diyorsunuz.
şöyle oturun kendi kendinize düşünün biraz adam akıllı.
müslüman olan herkesin kutlamaması gereken bir bayramdır. nevruz ne kürtlerin, ne de azerilerin bayramıdır.
nevruz mecusilerden kalma bir adet olup müslüman olan hiçkimsenin kutlamaması gerekmektedir.
(bkz: hassiktir diyorum)

edit: ironik oldu ha.*
daha yazılışı türkçe olmayan bayramdan türk gencine ne? ha nevruzu kutlasın her genç, ateşlerin üstünden atlasın lafım yok. abartıya kaçmasın anarşizm yaratmasın ama.

bir de her kürt belediye başkanı da 23 nisan, 30 ağutos, 19 mayıs, 29 ekim bayramlarını kutlasın. protokole gelsin, o koltukta oturmasına borçlu olduğu kahramanın kurduğu cumhuriyete saygılı olsun.
(bkz: diyarbakırda 5 milyon)
(bkz: istanbulda 3 milyon)
(bkz: atma recep din kardeşiyiz)
isminin newroz veya nevruz olması dert değil. öncelikle bir türk bayramı değildir bir çok ülkede kutlanır lütfen dikkat kutlanır diyorum.birkaç çapulcunun eylem yapmak için bahane olarak kullandığı bir günü bayram olarak kabul etmiyorum. nevruz bayramımızda olmayıversin.
her kürt genci nevruz bayramını kutlamalıdır.
ateşten atlarken götünü yakmak istemeyen gençler tarafından benimsenmeyen olay.
Newroz ortadoğu halklarının bir bayramıdır , bu bayramı en canlı kutlayan halk kürt halkıdır . ayrıca kürtler için newroz bahar bayramı değildir; özgürlük bayramıdır . m.ö 590 yıllarında zalim dehakın kürt gençlerinin beynini yiyerek beslenmesine engel olan kawa dehak ı öldürür ve o gün bugün dür kürt halkı bunu özgürlük bayramı olarak kutlar .
(bkz:
Dehak , Kawa)
türk gençlerini yönlendirmek ne zaman size kaldı ki hala ötüp durursunuz bre mendeburlar...

(bkz: #7598395)