bugün

halk dilinde sarılık olarak bilinen hastalık.Herhangi bir karaciğer hastalığı sırasında, karaciğer hücrelerinin şişip, safra yollarını tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.
hepatit a-b-c...-z gibi iğrenç esprilere müsait hastalık
Sadece "a"sı, "b"si, "c"si değil "d"si, "e"si hatta ve hatta "g"si bile olan hastalık.

2 biçimde bulunur;

Akut Hepatit: Vücüdun bağışıklık sisteminin virüsü vücuttan 6 ay içinde temizlediği kısa süreli hepatit.

Kronik Hepatit: Vücudun bağışıklık sistemi virüsü vücuttan temizleyemediği için, infeksiyonun 6 aydan uzun süre direnç gösterdiği uzun süreli hepatit. *
(bkz: hepatit b)
(bkz: hepatit a)
karaciğer iltihaplanmasıdır.
bir hastalık türüdür. çözümü bulunmuştur ancak ilaç firmaları bu çözümü bize tabiri caiz ise ayak parmağımızla sol kulağımızı kaşımak tarzında verir. çünkü olay maddi ve siyasi konulara bağlanır. bu ilaçlar bizi 5-6 sene içerisinde normal duruma getirirken, ilaç firmalarının satış yapma olanakları artar. ancak bunu bilim adamları 1-2 ay arasında düzeltebileceklerini açıklamıştır.
türkiye'de en fazla hbv'nin neden olduğu hastalık. diğer adı sarılık değildir ama sarılık burda görülebilen bir semptomdur.
a tipi kronikleşmez, b ve c kronikleşir. süreç siroz ve karaciğer kanser olarak devam edebilir.
C TiPiNiN EN KOLAY SiROZA ÇEViRDiĞi HASTALIK. ÇOĞU ZAMAN KAN VE VÜCUT SIVILARI TEMASLARIYLA BULAŞTIĞI TANIMLANSA DA YAKALANANLARIN YÜZDE 10 UNDA HASTALIĞIN BAŞLANGIÇ SEBEBi TAM MANASIYLA BiLiNEMEMEKTEDiR. GENEL SEBEBi BAĞIŞIKLIK SiSTEMiNDEKi ZAYIFLAMADIR.

iLACI DA iYi VE DENGELi BESLENMEKTiR.
markerlarından biri çay rengi idrardır. sebebi ise billurbin atılımıdır.
Temelde beş tipi olup a ve b tiplerinden aşıyla korunmak mümkündür. c için aşı yoktur, d için de b'den korunmak yeterlidir, e ise gebe kadınlarda önem kazanır, normal insanlarda kronikleşmez.
aşı olduktan 5 yıl sonra tekrar ölçüm yapılmalıdır. negatif çıkması halinde tekrar aşı olmanız gereklidir.

öyle "oh nasılsa ben aşı oldum bana bir bok olmaz" deyip gönül rahatlığıyla havuzlara dalmayın, göte gelmeyin.
Sadece bulaşıcı virüslerden kaynaklanmayan, uzun süreli alkol ve madde kullanımı sonucu da ortaya çıkabilen karaciğer iltihaplanması.
aşısını olmadan hastalığı yakalanınca aşısı yok.
rutin olarak ilacı kullanmak zorunulunda.
güncel Önemli Başlıklar