bugün

bitlis beylerinden şeref han'ın 1597 yılı tarihli mukaddimesinde nakledilen hadise.
--spoiler--
Bitlis Kürt beyi Şeref Hân'ın "Şeref-nâme" adlı eserinin mukaddimesinde yer alan bir rivâyete göre; Âhir zaman Peygamberi gönderilip de, cihân hükümdarları biat etmek üzere ona elçilerini gönderince, asrın Türk hükümdârı Bayındır Hân Oğuz kaviminin elçileriyle birlikte "Kürt büyüklerinden ‘Bügdüz'" adında birini de göndermişti.(13) Resulullah Aleyhisselâm biatları kabul ettiği sırada kürt elçisini dikkatle inceleyip, onu "saçları kırkılmamış, bıyıkları alınmamış, tırnakları kesilmemiş" bir hâlde görünce,(14) Şeref Hân'ın ifâdesiyle; "bu korkunç yapıdaki elçinin hâline şaşarak, hangi kabîleden olduğunu suâl buyurdu. Elçi; "Kürt tâifesinden" olduğunu söyleyince, Peygamber -‘aleyhi's-selâm-:

‘Bu kavme hiçbir zaman devlet kurmak nasip olmasın, çünkü dünyanın başına belâ olurlar!' dedi." (15)

Şeref Han bu rivâyeti naklettikten sonra Resulullah'ın bu beddûası nedeniyle, kavmi olan Kürtler'in yeryüzünde hiçbir zaman devlet kuramadıklarına ve kurmalarının da mümkün olmadığına dikkati çekerek; "Onun için Kürtler'e büyük devlet kurmak ve saltanat sürmek nasip olmamıştır!" demişti.
--spoiler--

http://www.tarihimiz.net/...asi-icin-beddua-etti.html
gerçekleşmiş olması imkansız önermedir. kendisini taşlayan taif halkına bile beddua etmeyen bir insan, kürtlere beddua etmiş olamaz. bunu söylemesi için kişinin müslüman olmasına gerek yok, yaşanmış bir olaydan objektif bir şekilde yorum çıkartabilmesi yeterli.
mezarlıktan geçerken korkudan şarkı söyleyen adamlar gibi bazı insanlar.

kaynağı da kürt kökenli olan 1597 yılına ait bir eserden alıntı yaptık yazdık. kaynağımı da aslanlar gibi koymuşum. bunu sanki desteksiz atmışım gibi "yoktur, uyduruyorsun, yalancı" diye bastırmaya çalışmak yerine bu kaynağın varolmadığını (ki imkansız) kanıtlarsınız ya da şeref han-ı bitlisi'nin palavra sıktığını söylersiniz ama başlık sahibine hakaret ederseniz saçmalarsınız.

"ya doğruysa" diye korkuyorsunuz hadi delikanlı olun...
Resulullah caminin içine işeyen sahabiye bile kızmayıp onu nasihatle telkin ederken böyle bir beddua onun gönderiliş sebebine, yaşamına, uslubuna tamamen terstir ve böyle bir hadis sahih **hadis kaynaklarında geçmemekte olup mevzu olma ihtimali ağır basmaktadır. *
Bugünkü siyasi ve sosyal durumların için uydurulmuş gibi görünen bir yazı.
Kendisinin söylemediği sözleri söylemiş gibi rivayet edenlere 'cehennemde yerini hazırlasın' diyen peygambere atfedilen söz. Daha fazla bilinen bir yerde arabın aceme üstünlüğü yoktur dememiş miydi? Ama meşhur veda hutbesi kimin umrunda? samanlıktan bir iğne bul ve birilerine batır. işte zararlı insanların alışkanlığı.
kürdlerin devlet kuramamasının sebebinin bu olmadığı ortada olan konu.
Üç beş kendini bilmezin bir taraflarından uğdurduğu saçma sapan bir şey.
Allah'tan korkun biraz yukarda Allah var.
bana ait olmayanı bana aitmiş gibi gösterenler yerini hazırlasın diyen bir peygamberin, kendisine açık açık zulmeden taif halkına sadece Allahım sana havale ediyorum diyen peygamberin, köpeklerin hastalık taşıdığı eğer bir kavim olmasalardı öyle görülmeselerdi hepsinin katlini emir verirdim diyen (sırf bir topluluk olduğu için bile yaşamalıdır gibi)peygamberin sırf bir kişini tırnakları uzun diye böyle emir vermeyeceği palavra olduğu gerçeği gün yüzüne çıkan önermedir. amcasını öldüreni affeden tırnağa takacak. he canım öyle yerim ben seni.
(bkz: çay falan da koyma içilmez senin çayın)
bedduaya mı sevineyim, yoksa hazreti peygamberin karalandığına mı üzüleyim bilemedim.
(bkz: bir hoşgörü dini olarak islam)*
(bkz: yahudilerden sallama hadisler)
allah'ın kendisinin ağzından yalan söyleyenleri affettiği hâlde, peygamberimizin ağzından yalan söyleyenleri affetmediğini bildiğimden şiddetle uzak duracağım uydurma hadistir.

"arabın aceme, acemin de araba bir üstünlüğü yoktur. üstünlük takvadadır" deyip de ırkçılığı yasaklayan bir ümmet peygamberi bunu der mi la? salak mısınız nesiniz?
afedersiniz ama buna ajdar bile inanmaz.
eğer gerçek ise, kürdistan hayalleri suya düşmüştür beyler hadi hayırlı olsun.*
dikkatinizi çekerim "rivâyete göre" eğer temizliğe bakarsan araplarda hintlilerde gerçekten pis insanlardır. (elle yemek yemek vs vs ) gerçekten örnek bir şahsiyetin bir ırka beddua etmesini düşünemiyorum, hemde bir kişi yüzünden. bir kişi bütün bir ırkı temsil edebilir mi ? şimdi kürt ünde türk ünde rusunda pislik insanları yok mudur ? vardır elbet tecavüzcüler, hırsızlar, mafya babaları, orospular vs vs bütün bunlar kürt halkından mı çıkıyor ? allah'ınızı severseniz kafanızın içindekini kullanın. mal, mal başlıklar açmayın.
hz muhammed'in dede korkut'a atama yaptığı iddiası gibi uçuşlar da içeren gazlama bir iddia.
Ulan yalanlarınıza koskoca peygamveri alet edip pisliğin içine iyice gömülmeyin be. Peygamber ki kendine eziyet edenlere dahi beddua etmemiştir. o peygamber ki veda hutbesinde ırkçılığı katiyen yasaklamıştır. Neyin peşindesiniz cehennemse amaç sade bi şekildede girebilirsiniz.
(bkz: türk şöförü en asil duyguların insanıdır)
peygamberimizin niye soyunuz sopunuz kurusun diye beddua etmek yerine devlet kuramayın diye beddua ettiğini düşündüren atmasyon.
hayır devlet kuramasınlar diye bir beddua edecek olsa israiloğullarına ederdi.
olmayan ve olmuş gibi gösterilmeye çalışılan, rivayet olduğu kendi içinde bile belirtilen, güldüren beddua.

burada ki amaç farklı.

hz.muhammed 1400 yıl evvel vardı böyle bir beddua sayesinde kürtlerin de en az 1400 yıl önce var oldukları meydana çıkarılmış olacaktı.

oysa ki gene söylüyorum kürtlerin tarihi sadece ve sadece maksimum 500 yıldır.

tekrar yazıyorum.

500 yıl.

kürtler diye bir kavim 1400 yıl önce yoktu.

şeref han bir rivayet duymuş ta, bunu şerefname de aktarmış ta, şuymuşta buymuş.

geçiniz.

500 yıllık bir tarihiniz var, kabullenin artık bunu.
Hz peygamberi karalamayan, kaynak doğruyu aktarıyorsa şayet, tüm insanlığın iyiliği için edilmiş duadır. Fakat kaynak da kürt olduğundan ve bu arkadaşların en iyi yaptıkları şey de ezik edebiyatı ya hani, "peygambör bile bize bohmir" mantığıyla atılmış, devlet-millet olamama konusundaki kendi beceriksizliklerini açıklayabilmek için kullandıkları bir iftira da olabilir.
adam biliyor da konuşuyor.
tüm insanlık için dünyaya gönderilen bir peygamber, insanlar arasında ayrım yapmaz. tamamen götten bir uydurmadır yok öyle değilse o zaman bazı şeyleri sorgulamak gerekmektedir.
Peygamberimizin kimseye beddua etmeyeceğini bilenlere inandirici gelmeyecektir.
saçma sapan bi hadise. temizlik mevzusundan devlet kurma mevzusuna nasıl atladın sen kardeşim.