bugün

-abi içimden geldi birşey söylemek istiyorum.
+ben kürt değilim ama türk de değilim.
-ne alaka kazım.. nerden çıktı bu şimdi?
+abi melezim ben..
-tamam da kardeşim banane.
+bilmiyorum abi çok daraldım ya
-daralan gün darda kalmaz kazım rahat ol..
doğuda bir çok türk aşireti vardır fakat bunlar zamanla yörede kürtleşmişlerdir ve sayın yusuf halaçoğlu bunu çıkarmış olduğu altı ciltlik eserde yazmıştır.
kim türk ki kürt türk olsun. ben evden dışarı adım attığımda hiç çekik gözlü orta asya türkü görmüyorum nedense.

edit:imla
zamanında söylemekten çekinildiği durum.
ne fark eder??
ayni memlekette yasiyoruz, ayni havayi soluyoruz, ayni yemekleri yiyoruz, ayni yerlerden alisveris yapiyoruz, ayni tv kanallarini izliyoruz, ayni dizileri seyrediyoruz, ayni yerlere takiliyoruz, ayni hobileri paylasiyoruz, aynii .........

yani anlatmak istedigim hepimiz insaniz. ha türk ha kürt ha baska bisey.
fark etmez.
(bkz: ırkçılığın aq)
antropoloji bilimini pek çoğumuz duymuştur. buna sömürge bilimi adı da verilir.

nedeni basit; bazı insanların insanlıklarını tartışmaya açan, bu sadece kiminin alt ırktan olup köle, kiminin doğuştan suçlu olarak nitelendirilebileceğini bildiren bir bilim dalı idi ilk başlarda. avrupalı kanlı kaşiflerin iğrenç eylemlerine bahane oluşturmak için kullanıldı yıllardır.

şimdiyse insanın insanı tanıması açısından genç bir hümanist bilim dalı olarak nitelendiriliyor.

arkadaşlar, insan doğuştan elde ettikleriyle nitelendirilemez. edindiği kültür, bilgi birikimi, düşünce şekli ve eylemleridir onu sınıflandıran-anck bu sınıflandırma her zaman için paralel bir düzlemdedir, ast ya da üst yoktur.

kürt değilim demek, neye göre, kime göre değilsin denilerek cevaplanması gereken bir tanımlamadır. eğer aynı ortamda yaşıyorsak hepimiz bir ölçüde kürdüz, bir ölçüde orta asya'dan gelen türküz, sümerliyiz, persliyiz, süryaniyiz, hititliyiz, ermeniyiz, lazız; burada saymam gerekmiyor; bu toprakta kim dalga dalga hüküm sürmüşse birazcık da oyuz.

sınıflandırılma ahır ve kümes hayvanları için yapılır; yumurta, süt, et verimlerini kategorize etmek için. uygar olduğunu iddia edenlerin bizi çeşitli verim kategorilerine göre sınıflandırmasına izin mi vereceğiz?
ne mutlu daha ne istiyorsun.
(bkz: tamam geçebilirsin)
(bkz: ırk önemli değil mühim olan insanlık)
insanlıktan nasibini almamış bazı kişiler tarafından bu durum mutluluk kaynağı sanılmaktadır.zeka seviyesi bunun verilmiş bir statü olduğuna idrak edememektedir.onun için böyle düşünenler, kürt kardeşlerim tarafından fazla da siklenmemelidir...
LAZ MISIN,ÇERKEZ MiSiN,ALEVi MiSiN,SUNNi MiSiN,KÜRT MÜSÜN,TÜRK MÜSÜN?
FARKETMEZ.
BUNLAR iNSANI iNSANA DÜŞMAN ETMEZ!
ARTIK DÜNYADA iKi ÇEŞiT iNSAN KALDI:
BiR: ÇALIŞAN iNSAN,
iKi: ÇALAN iNSAN...
HANGiSiNDENSiN?
( ilyas Salman )

Önemli olan ne olduğun değildir ne için var olduğundur.