bugün

hayvanları insanlardan daha çok seviyorum. havan sever olacak kadar çok deil ama insanlardan daha çok.
evlerinin önüne topladıkları 10-15 köpeğe kuru ekmek yedirip ben hayvanseverim diye ahkam keserler. sanki il veya ilçenin bütün köpeklerine bakıyormuşcasına sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar ile derneklerin ilgisini kazanır aylık çok güzel rakamları cebe indirirler. belediye ile sürekli kavgalılardır. hatta muhtemelen orada bulunan belediye barınağı bunlar yüzüne kapatılmıştır. kısırlaştırılmayan aşıları yapılmayan ama onların istediği gibi sokakta serbestce dolaşan hayvanların içler acısı halleri vardır. tamam serbesttirler ama 10 köpekten 5 i uyuzudur ve hemen hemen her çöp bidonunun yanında açlıktan ölmüş köpekler vardır.
bi kere belediyeden önce bunlardan birini aradım dedimki hemen alt mahallenizde bi köpek felç olmuş ve açlıktan ölecek, ya siz müdahale edein yada ben belediyeye haber vericem gerekeni yaptırıcam. bana telefonda; belediyeyi aramayın köpek özgür olsun ölsün gerekirse.
siz hayvan sevmeyin, kalsın.
çocukluğumdan çevrem bilir benim ne kadar hayvansever olduğumu. tavuklarımı erken yatıyorlar acıkmışlardır diye gecenin bir yarısı kümesten kucağımla alıp ışık tutup avucuma aldığım yemi yedirirdim. bunu niye anlattım birazdan söyleyeceğim şey için. ülkemizdeki hayvanseverliğin boku çıkmış durumda. misal kediden örnek vereyim. resmen put oldu ülkemizde. bizzat gözlerimle görüyorum hastanenin içinde kediler cirit atıyor, camide hutbe okutulan yerde doğum yapmış kedi, dilediği gibi dışarıdan pislik ve mikrop içinde gelip caminin içinde cirit atabiliyor. daha bunun gibi bir sürü örnek var. şimdi çıkıp bu kedilerin burada ne işi var deyip çıkarmaya kalksan hayvanseverler tarafından linç yersin. ben böyle gerizekalılık görmedim yani. kim bilir o camide kediler kaç kişiyi hasta edecek millet kafasını yere koyuyor orda, hastaneye zaten hasta şekilde geliyorlar iyice hasta olacaklar. neyse..
merhaba hayvanseverler.
benim. hayvan sevmenin bir zararını görmedim. ama insan sevmenin zararını görenlerin olduğunu bilirim.
kedi köpek sevmekten ibaret değildir. kediyi köpeği sevip hayvanseverim diyor, sonra ormana piknik yapmaya gidiyor yılan görünce, akrep görünce "aaaa öldürün yılan var" diyip yılanı öldürüyor. böyle hayvanseverlik olmaz.
görsel
çok fazla takıntılı, kompleksi ve egoist olan kişidir.
bizim ülkede sadece kedi ve köpek severler tek hayvan bunlardır onlara göre. ha bir de sokakta sever ve beslerler evlerinde bakmazlar. hayvancağızlar sokakta olsun isterler. nerde sevimsiz, nerde insan ilişkileri kötü, nerde kendini bi halt zanneden tip varsa bu salaklardan çıkar. mülkiyet haklarına saygısız, alayı şekilcidir bizim ülkede.
Bir de bunların ben hayvan seviyorum, kıyamam edemem diyip, hayvan şiddeti için imza toplayıp akşam yemeğinde kuzuları löp löp götüren versiyonu var, en komiği onlar işte.
Edit : neden eksilediniz ki haklıyım gayet ? Hem sevdiğinizi savunup akşamına kuzu yemeniz sizi hayvansever yapmaz iki yüzlü yapar.
ha duvara konuşmuşsun ha bunlara laf anlatmışsın aynı şey.
okumuş, kültürlü, entelektüel seviyesi yüksek her canlıya değer veren donanımlı insanlardır. hayvansever bir insandan asla zarar gelmez.
Içinde sevgi ve merhamet barindiran insanlardır. Unutmayalim, hayvanlar da allah'ın dilsiz kullaridir.
sevgi ve merhamet dolu vicdanlı, ahlaklı, güzel insandır.
yaradanı sev yaradandan ötürü demiş mevlana celaleddin i-rumi.
türkiye nin kanayan yarası köpeklerin en büyük düşmanlardırlar. köpeklerin yeri caddelerdir diyip 80 km hızla gelen arabanın önüne atlayıp belkide insanların ölümcül kaza yapmasına sebep olsa bile gene köpeğe üzülürler. hatta köpeğe çarptı diye şkayet bile ederler. parçalanan çocuklara insanlara asla üzülmezler. çocuğuna sahip cıksaymış, o saate orda ne işi varmış, gibi cümleler kurarlar. kuru ekmek vererek köpeğe baktığın sanarlar. aşı, kısırlaştırma, veteriner kontrolü falan bunlar hikaye. zaten çoğu bu işten para kazanmaktadır. profillerinde mama linki yada iban kesinlikle olur.
Aşırıya kaçanları iyi olmayı yanlış anlamış bir kesim.

Önce insan...