bugün

izlenesi bir filmdir.
türkan şoray ve uğur yücel

daha ne olsun.
--spoiler--
ben sizi çok eskiden sevmiştim..
bir gün kahvede oturuyordum, siz karşıya geçmek için önümden geçtiniz.
çok güzeldiniz..
ilk gördüğüm günkü gibi.. çok güzeldiniz..
tekneye binip sizi takip ettim.
fener'de bir eve girdiniz.
sizinle başladı hayatım, yeniden..
yağmurlarda ıslandım, karların altında dondum.
ama her zaman takip ettim sizi.
utandım, ne utandım kendimden..
ama bir kere buldum ya sizi yeniden.
dedim ki gir ayıba günaha ne fark eder..
kahretmemden daha mı beter.
siz benim akşam güneşim, sabah yıldızım oldunuz.
ben sizi çok eskiden sevmiştim..
bir gün kiralık ilanı asıldı üst katınıza.
Telefon numarasını aldım, nejdet bey'le görüştüm.
Benimki karasevdaydı, anlayış gösterin..
Çünkü ben kendimi anlayamadım,
Siz beni anlayın...
Ben sizi çok eskiden sevmiştim…
--spoiler--
(bkz: hayatımın hatasısın)
bir süre -ki uzun olmayacağı muhtemeldir- 'hayat kadınısın' gibi bir söze dönüşebilecek kapasitede pek ciddiye alınmaması gereken bir sözdür.
--spoiler--
hayat hep esrarengiz ve biz hep firardayız kendimizden
--spoiler--
bir zamanlar, bir erkeğin "hayatının kadını" olmuşken, şimdi o erkeğe "hayatımın erkeğisin" demek isteyen kadının yeniden duymak istediği sözdür... gerçi hayatın bilinen bir sonu yoktur ama...
bir coşkun sabah şarkısıdır...

Senden önce mutlulugun adi bile yalanciydi.
sevginin huzurun tadi bile yabanciydi.
bil ki bende yerin baska,
bilki bende sevgin baska,
ben seninle düstüm aska,
sen olmasan kahrolurdum!

Daglarda kar, cöllerde su,
ateste kül olayim gel.
hayatimin kadinisin,
yolunda can vereyim gel.

Sen olmasan kollarimda,
bir mechulde kaybolurdum.
inan sensiz bu dünyada,
mutlulugu zor bulurdum.

bil ki bende yerin baska,
bil ki bende sevgi baska,
ben seninle düstüm aska,
sen olmassan kahrolurdum.
her kadının inanmak istediği en şaşaalı yalan.
son 20 yılın en iyi sinema filmlerinden biri.
an itibariyle show tv'de yayınlanan film. türkan şoray ve uğur yücel'in oyunculukları çok iyi ve müzikler de tabi ki*. ayrıca uğur yücel'in kullandığı nasıl bir dildir arkadaş var mı öyle insanlar hala. izleyiniz.
dün gecenin bir yarısı show tv'nin yayınladığı film olmuştur.
yahu, kardeşim, bu kadar güzel bir filmi niye o saatte yayınlıyorsunuz, zorunuz ne? izlenmemesi için mi yapıyorsunuz? sabah kalkıp işe/okula gidecek insanlar var. bir daha yapmayın böyle.*

not: gecenin o saatinde, yarı bulanık bir beyinle bile türkan şoray'ın güzelliğinden, uğur yücel'in oyunculuğundan etkilenmemek mümkün değildi vallahi.
hikayesi son derece sıradan bir türk filmi hikayesi olsa da kesinlikle izlenilesi filmdir. özellikle uğur yücel'in kullandığı dil "ah nerde kaldı artık öyle istanbullular?" dedirtir. kendisi mazlum ve nazik aşık rolünü hakkıyla oynamış, hayran bırakmışır.
uğur yücel'in mükemmel orhan gencebay edaları için dahi izlenecek olan film.. öyle ahım şahım bir film değil belki ama eski tadları almak, eskiye olan özlemi bir nebze olsun dindirebilmek adına izlenilir.. tabii ki asıl nedenim uğur yücel'dir..

(bkz: ben sizi çok eskiden sevmiştim)
ugur yücel ve turkan soray'ın basrollerini paylaştıgı, eski turk filmlerine saygı durusu niteliğindeki film.. kısaca konusuna deginmek gerekirse:

Asuman (turkan soray) 80'li yıllarda ünlenmiş, güzelliğiyle erkekleri peşinden sürüklemiş eski bir şarkıcıdır.. Nejdetle(yıldırım memişoğlu) evlendikten sonra Balat'ta mütevazi bir evde sıradan bir hayat yaşar.. Evlendikten bir süre sonra Asuman kocasının alkol ve kumar alışkanlığıyla tanışmış, yıllar içinde artık kocasının geceleri evin dışında sürdürdüğü gece hayatına da göz yummaya başlamıştır.. ilk evliliğinden olan kızı Ahu(ezgi mola) evi terketmiş, erkek arkadaşıyla bir otel odasında yaşayıp ünlü olma hayalleri kurmaktadır.. Annesiyle de gerekmedikçe görüşmemektedir.. Asuman hayatından memnun değildir. taa ki Tophaneli Tayfur(ugur yücel) üst katlarına kiracı olarak yerleşinceye kadar.. Tophaneli, Asuman'ın hayatında büyük bir yer edinecek, kızıyla ilişkilerinde yeni bir sayfa açacak, unuttuğu bazı şeyleri ona yeniden hatırlatacaktır..

filmle ilgili nacizane goruşlerim ise sunlar:
ugur yücel hayatımın kadınısın filmi ile eski filmlere bir vefa ornegi sergilemiş, saygı durusunda bulunmuştur.. insanların içinde bulunan arabesk yone dokunup, o yonu ayaga kaldırıyor.. film müziği olarak secilen orhan gencebay sarkıları ise sizi ''arabesk'' kültürün egemen oldugu o yıllara goturuyor.. film içerisindeki bazı noktalar ise toplumsal donusumu irdelemeye calışıyor.. ornegin tophaneli'nin mekanında cay içip parasını vermeyen adamın tavırları.. tophaneli, eski zamanlar ile yeni düzen arasındaki geciş doneminin naif ve saygılı, hak bilen simgesidir.. kadına, aşka, kavgaya, silaha, kabadayılığa bakısı; hak yemeyen, saygılı ancak gerektiğinde patlamaya hazır ve gozu karadır.. kısacası:

modern zamanların mahcup bir aşk hikayesi...

--spoiler--
evlendiğim kadını senin benzerinden seçtim, senin hayalinle aldattım o kadını. onu öldürdükleri zaman üçümüzü birden vurdular asuman, seni de vurdular, beni de vurdular. ağır yaralı dolaştım bu alemi, sakat dolaştım. seni yeniden görünce karım canlandı gözümde, kanım canlandı. şunu bilmeni isterim ki seni benim kadar seven bir insan olmamıştır bu alemde..
--spoiler--
--spoiler--
-size siz diye hitap edeceğim, size olan hürmetimden..
--spoiler--

--spoiler--
-ben sizi cok eskiden sevmiştim..
--spoiler--
-HAYATIMIN KADINISIN.
-ABi AYIP OLUYOR AMA.
-TAMAM LAN TAMAM.
--spoiler--
+ hayat esrarengiz ve biz hep firardayiz kendimizden.
- vay be. hani raki sisesinde balik olsamdan daha baba laf ettin tophaneli.
+ ne laflarimiz vardi da kaybolup gitti be salihcigim.
--spoiler--
- hayatımın kadinisin fikri abi.
- nediyorsun lamn sen talat.
- hikmet abi prova yapiyordum.
ugur yucel'e bir daha asik olma, turkan soray'in niye sultan oldugunu iyice anlama ve biraktigi etki nedeniyle aska inanma sebebi. *
geçte olsa bugun izleyebildiğim turkan şoray'ın oyunculuguna yine hayran kaldıgım film.
ugur yucel ın cektıgı guzel fılmlerden bırıdır ancak bız yenı nesıl ıcın pek bır bok ıfade etmemıstır o kadar cok unutmusuz kı sevmeyı sevılmeyı fılm mubalaga geldı gıdıyor genclıgımıze.
tabı ya artık tophanelı tayfur gıbı adamlarda kalmadı herkes 3 çocuk yapsın dıyen kasımpaşalı tayyip var bir tek.
filmin bir yerinde uğur yücel türkan şoray'a öyle bir güzel söz eder ki film de olsa, içinize güzel ve bereketli yağmurların yağmasına yeter: geldim gidiyorum, senin gibi güzelini görmedim.
sahildeki bi sahneden diyalog
tophaneli tayfur: hayat esrarengiz ve biz hep firardayız kendimizden...
salih : vay be! hani rakı şişesinde balık olsamdan daha baba laf ettin tophaneli
tophaneli tayfur: ne güzel laflarımız vardı da kayboldu gitti salihcim...
uğur yücel'in türkan şoray'a olan aşkını resmen ilan etmek için çektiği film. olan yine biz seyircilere olmuştur. sadece binnur kaya'nın kuafördeki sahnesi ve yıldırım memişoğlu'nun* performansı dikkat çekicidir...
ortalama bir turk filminden farkliymis gibi duran ancak aslinda dandik otesi film.