bugün

entry'ler (490)

uludağ sözlük ü seçme nedenleri

ilgi zamiri olan ki* ile bağlaç olan ki'yi ayıramamak. dikkat edin artık, yeter be!

uludağ sözlük ü seçme nedenleri

sözlükler alemindeki en iyi sözlük olmasından dolayı en büyük hayalimi gerçekleştirme isteği. zirve burası zirve;

http://inciswf.com/127283744663.swf

bir beşiktaşlı için fenerbahçe galatasaray maçı

(bkz: el sikko)
(bkz: sikimden aşağı kasımpaşa)

batuhan karadeniz

ersun yanal ile tartıştığı ve kampı terk ettiği söylenen futbolcu. beşiktaş'ın teklif yapması beklenen futbolcuymuş.
gerek var mı? -yok, çok net yok!

oruç tuttuğunu belli etmenin yolları

"acıkmadım ama çok susadım" klişesini cümle içinde kullanmak ilk yapılandır.

tarafsız gazetecilik

(bkz: taraf)

23 ekim 2011 van depremi

(bkz: van depreminde 22 öğretmenin ölmesi/#13547670)

van depreminde 22 öğretmenin ölmesi

ülke geleceğinden kopan giden, büyük gönüllü insanlar. en yakın arkadaşlarımdan birinin ve eşinin mesleklerini yapabilmek için 1762 km uzağa gidip geri dönememeleridir sadece benim bildiğim. depremde ölen 63 öğretmen'in her biri benim yakın arkadaşımdan farksız. kim bilir nasıl hayat hikayeleri var, ancak benim bildiğim sadece ikisi. (bkz: #13544781)

hiç bilmediğin bir yere gidiyorsun, kalacak yerin yok. koşullar uygun değil. öğretmenler sabahları okullarına servislerle panzerlerin arasında gider mi hiç? işte onlar gidiyordu. savaşa mı, yoksa okula mı belli değil!

depremde ölen öğretmenlerin ailelerine para yardımı yapılacakmış devlet tarafından. ya onlara orada lojman yapsaydınız keşke, paranız da varmış! aslında söyleyecek o kadar çok şey var ki, susuyorum ama şimdilik kendimi toparladıktan sonra tekrar yazıcam. şimdi para yardımını yapın siz, geriye kalanlar nolucak? yine aynı şeyi yaşayacak. öğretmenler sabahları okullarına servislerle panzerlerin arasında gider mi hiç?

depremde hayatını kaybeden öğretmenlerimizin alfabetik listesi;

(bkz: ahmet erdem)
(bkz: ali yıldız)
(bkz: alime paşa)
(bkz: alpaslan altuntaş)
(bkz: ayhan yıldırım)
(bkz: aylin bozkurt)
(bkz: ayşegül kanan)
(bkz: arzu demirtaş)
(bkz: betül can)
(bkz: dursun demir)
(bkz: ebru nayim)
(bkz: elif tunç)
(bkz: emel subaşıay)
(bkz: emel türkoğlu)
(bkz: ercan doğan)
(bkz: esra akkaya)
(bkz: esra lap)
(bkz: gözde bahar)
(bkz: güldane erdal)
(bkz: gülşen batar)
(bkz: habibe yılmaz)
(bkz: halime kozalak)
(bkz: harun demirtaş)
(bkz: hasan akbulut)
(bkz: hatice haşimoğlu)
(bkz: irfan ataseven)
(bkz: kadir ucum)
(bkz: leyla bayram)
(bkz: mehmet gökhan ay)
(bkz: mehmet murat işler)
(bkz: mehmet sultanoğlu)
(bkz: melahat dönmez)
(bkz: melike atman)
(bkz: mesut özata)
(bkz: muharrem malazgirt)
(bkz: mustafa akgün)
(bkz: mustafa doğan)
(bkz: mustafa özden)
(bkz: nesrin yiğit)
(bkz: neşe horasan)
(bkz: nigar gençel)
(bkz: nilüfer aydoğdu)
(bkz: nurcan akpınar)
(bkz: nusret sarman)
(bkz: okay yaşar)
(bkz: oktay türkoğlu)
(bkz: onur ateş)
(bkz: orhan edip sevinç)
(bkz: özcan yıldız)
(bkz: özgür subaşıay)
(bkz: özlem burma)
(bkz: öznur kahraman)
(bkz: rabia dağıstan)
(bkz: saadet uçar)
(bkz: sema ertürk)
(bkz: senem aka)
(bkz: sibel umaç)
(bkz: tuğba özbek)
(bkz: turna aslan)
(bkz: ümit erdal)
(bkz: ümit kaplan)
(bkz: vahit tuna)
(bkz: yunus sarısu)
(bkz: zehra akkaya)
(bkz: zeynep tekin) * *

yakın arkadaşın ölmesi

(bkz: en yakın arkadaşın ölmesi/#13544781)

uludağ sözlük gece tayfası

uyuyamadığı için sözlükte takılan insanlar da olabilir aralarında. acıyla karışık uykusuzluk hali hakimdir bazılarına.

23 ekim 2011 van depremi

en yakın arkadaşın ölmesi

insanın hayatında "en yakın" arkadaşı kaç tane olabilir ki? bende bunlardan 3 tane var"dı", kaldı 1(bir). zaten ilkinden uzun süre sonra düşündüklerim ortada.(#8181592)

ama bu olmadı. insanın üstüne bu kadar gelinmez ki! 3 tane birbirinden ayıramadığım insandan sadece 1(bir)'i kaldı. birinin gidişinden sonra tutunduğum 2 daldan biri 23 ekim 2011 van depremi'nde, eşiyle birlikte uçup gitti. onun enkaz altında olduğunu öğrendiğim an öyle bir üşüdüm ki, bir daha öyle üşüyemem sanırım. tam bir gün boyunca haber alamadık ondan ve eşinden. hep en güzeli düşündü insanlar, ya da sadece en iyisini dile getirdiler. ama ben her zamanki huyum olan en kötüsünü düşünmekten kendimi alamadım. ya doğru olsaydı? nasıl yaşarım? gibi soruları kendime sora sora dolandım tam 26 saat.

26 saat sonra aldığım haber beklenenin en kötüsüydü. yalnız bende bir şeyler değişmişti artık. haberi herkese ulaştırmaya çalışıyordum. sanki bağıramıyor, ağlayamıyor ama onu bu şekilde atıyordum, bilmiyorum. ağlama yok! düzgün bir cümleyle ulaşabildiğim herkese haberi veriyordum. o akşam beklemeye başladık cenazelerin gelmesini. bu ülkede paran yoksa ölemiyorsun, bunu da öğrendim. gerçi paran olunca da tanıdık biri lazım ki uçakta boş yer olsun. ertesi akşam cenazeler geldi. aldık, götürdük hastaneye morga koyduk. bir sonraki gün defnettik. bak, cenazeleri aldık kısmını hızlı geçtim. bu benim için ilk seferinde o kadar zordu ki. ilk ölen arkadaşımın tabutu'nu gördükten sonra yaklaşık 10 dakikayı hatırlamıyorum. ama bu sefer sanki hiçbir şey yokmuş gibi hareket ettim. önümde çocukluğum gidiyorken, üniversite yıllarım, kavgalarım gidiyorken nasıl böyle mal mal bakabildim? -bilmiyorum.

yalnız ilginç olan kaç gündür duyduğum laflar aynı. "hayat devam ediyor", "sabretmelisiniz" vs. tamam da arkadaşım sen iki güne unut ki ben de unutmuş gibi yapıcam zaten. yıllar geçince ara sıra aklıma gelicek bunu da biliyorum. tecrübeyle sabit. ama "zaman her şeyin ilacı" ne demek ya?

zaman her şeyin ilacı da, tadı çok kötü be!

sözlük yazarlarının sevdiği futbolcular

(bkz: gabriel omar batistuta)*

fizy

an itibariyle açılışta dinlediğimiz şarkı bendaly family'den do you love me'dir.

sümeyye erdoğan a tiyatro da taciz

(bkz: sümeyye ye 20 25 gibi gitmesi lazım)

mahir çayan

düşenler, devrim için devrim yolunda vuruşarak düştüler
kalbimize, ruhumuza ve bilincimize gömüldüler
onlar; kurtuluşa kadar savaş şiarını
devrim yoluna kanlarıyla yazdılar.
yolumuz, devrim yolunda düşenlerin yoludur.

mahir çayan

dördüncü yeşilçam ödülleri

en iyi film ödülü'nü çoğunluk almıştır. ödül doğru yerini buldu.

av mevsimi filminde yardımcı erkek oyuncu rolünde oynamasına rağmen en iyi erkek oyuncu ödülünü cem yılmaz almıştır. ilginç!

"yayımlanmamış kitapların yasaklandığı zor günler yaşıyoruz" cümlesiyle bütün salonun ayağa kalktığı tören.

en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü'nü melisa sözen almıştır.