bugün

(bkz: hansi kursch)
hamsi nin evrimleşmiş halidir.
yedinci nesil bir yazar.
biraz geç oldu kusura bakmasın ama; hoşgelmiş.
hamsinin bir küçüğü herhalde.
harbi bi arkadaşımız, nesildaş.
(bkz: #10578697)

düz adam.
entrylerini beğendiğim yazardır.
(#11606920) 600 tl havadan gelen paraya'a evet diyen yazar.
ibretle izlediğim yazarlardandır kendisi.
(#11617590) ideolojisi gözünü kör etmiş yazar.

biz atatürkü emellerine alet eden mahluklara tarih oldunuz derken

adam atatürk asla tarih olmaz gibi saçma şeyler zırvalıyor.

okuduğunu anla ideolojini bir kenara bırak.

çok çocuk yapanlardan şikayetçi isen sende yap.

bak avrupada müslümanlardan şikayetçi çok çocuk yapıp dünyayı elegeçireceksiniz diye ağlıyorlar.

avrupalılara fazla özenmeyin

hiç olmassa bu yönden.
bu ülkede tek azınlık olupta ülke yönetimini ele geçirmek isteyen varsa oda atiest yapılanmadır.

bunu kürtlere mal etmekte ancak sizin gibilerin işi olur.

sadece laf satası yaparak insanları bir birine düşürmek gayesinde olan entryleri çokça olan yazardır.

bu taktikler çok eskidi.
doğruları yazan, şakirtlerin çekemediği vatansever yazardır; duruşu daim olsun.
5 yaşındaki çocuğun kuran kursuna gitmesinin ana dilini öğrenmesine mani olduğunu savunan kamil.
(bkz: #11836687) üstüne gidilmemesi gereken yazar. sanırım kendini ateist falan zannediyor. hayır ateist olabilir ona bişey demiyorumda ateist olmaya çalışıp düşük ıq ile entry girmek nasıl bir davranış bozuklugudur anlamadım. ateistinde bir zekası vardır. tutup mal gibi ırk olmayan ama kendini sanki ayrı bir ırkmış gibi gösteren yahudilere ırk dersen ve islamcılar bunu ayırıyor ırk ayrımı yapıyor dersen sana gülerler lan.
üstün zekalı bir yazar. bu adamla sakın konuşmayın zekanız yetmez.
(#12076377) entry si ile islamın şekilendirdiği türk-islam kültüründen, islami gelenekten, kısacası ayetlerden, hadislerden bihababer olduğunu cahilce haykıran zattır.

halbuki o dil uzattığı dine dair hardal tanesi kadar malumatı olsa çevre bilinci, hayvan haklarına dair sayısız hadisin olduğunu bilirdi. cumaya bile gitmiş olsan orada hocanın "Kıyamet biraz sonra kopacak olsa da elinizde ki fidanı dikin" hadisini söylediğini duyardı. dini kitap okuma yeteneği yok diyelim, çağrı filmini bile izlemiş olsaydı orada hz muhammed in hayvanları,ağaçları sakın tahrip etmeyin uzun uzun uyardığını görürdü. hayvanlara dair meşhur olan, hz muhammed in "bir kediye zulmettiği için cehennemlik olan kadının ve bir köpeğe su verince günahları silinen kadının" vakası gibi yüzlerce uyarıyı bilirdi.

aslında kısa kesmeye çalışıyorum. bunlar çok örneği bulunan zahir meseleler. anlayana tek misal veriyorum, ayrıntıyı kendi inceler. mesela, insan haklarına gelirsek ortaçağ karanlığında kavrulan avrupanın insan haklarını şark hayranlığı sayesinde islam medeniyetinden öğrendiği o kadar somut ki, batılı seyyahların eyyubiler, selçuklu, osmanlı ve endülüse dair hatıraları o kadar fazla ki izah yapmak lüzumsuz. hiçbir şey bilmiyorsun bu konularda en meşhur iki kitap olan, prof servet armağan ın islam Hukukunda Temel Hak Ve Hürriyetler kitabını bu veya dr. mehmet niyazi nin medeniyetimizin analizini okusan utanırdın bunları demeye. demokrasiye dair, kafirun suresi yani lekum dinikum veliye din kısmını söylemek bile kafi.

kısacası islam, şefkati emrettiği gibi kalbi sönük olana da merhamet göstermenin, kul hakkına riayetin allahın emri olduğunu,aksi takdirde allahın azabının büyüklüğünü vurgular. ahlaklı,hoşgörülü bir birey olmanın önemini,mükafatını belirtir. günümüzde islamı yaşamayan,okumayan müslümanların hatası vardır. kendimde bile onlarca örneğini gördüğüm gerçeklikle demeliyim ki,işin kökü islam kaynaklı değil,islamı bilmemek veya dinin gereklerini uygulamanın kişilerin nefsine zor gelmesi sebebiyledir.
yukardaki entry de görüldüğü üzere yalakası, yandaşı olan yazardır. ilginç olan bu kişilerin aynı ilim düzeyinin(!) derekesinde yer almasıdır. adam dini konuda laf atıyor,dini kaynaklardan özetle cevap veriyorum. cahile bakın ki tek kitaba dayandın diyor. adamla matematik konusunda tartışsak, soruyu tek formülle çözdüm diye mızıkçılık yapacak. öyle zahir bir konuda bağnazlık ediyorsunuz ki artık bu entry nin harici vakit kaybıdır. bilimsel,tarihi kitaplar veya avrupalı seyyahların hatıratlarını işaret ediyorum. hala tek kitap vıdı vıdı diyor. yıldızlar "allah birdir" yazsa ona bile inanmazsınız ki siz. beyniniz pörsümüş,kalbiniz kararmış sizin.

kısacası, kuran, hadis binlerce kitabı içinde barındıran ilahi bir hazinedir,anlamak isteyene ve inanana. bu deryadan ilhamla kelam,tefsir ve islam felsesi alimleri, prof ları yüzbinlerce kitap yazmıştır,yazmaktadır. ibni sina,ibni rüşd, biruni veya Cabir Bin Hayyan ı geçelim; bismark, goethe, tolstoy, Thomas Carlyle veya bernard shaw ın islama ve hz muhammede dair görüşlerini bir oku, büyü, bilgilen sonra gelirsin yanıma.
#11656908 entrysi herkes tarafından "eh işte" şeklinde oylanan yazar. sözlükte "eh işte" butonunu kullanan o kadar kişi olduğunu düşünmüyordum ben. ilginç oldu böyle.
--spoiler--
akplilerin hayattaki tek değeri dindir.hiçbir ideolojik tabanı yoktur.
--spoiler--

kendisine akp'nin ideolojik tabanını anlatayım, aksini iddia ediyorsa güzelce tartışmaya hazır olduğumu da bilsin.

(bkz: akp nin kimliği/#10824294)
kendi açtığı provokatif başlıklar tutsun diye peş peşe 3-4 hatta 5 entry girmeyi göze alan kişidir.
gerçekleri yazan, okunası yazar. boş konuşmuyor.
nickaltına kendi yazdıklarını sanki başkası yazmış gibi "inanıyorum, imzamı basıyorum veya şunların sevmediği yazar" gibi tekrar tekrar entry yazan komik yazardır.

lafım meclisten dışarı hansi, ama bizim orda güzel bir laf var. deliye he demek sevaptır diye. haklısın, tamam, he, dediklerinin altına ben de imzamı atarım, kuzum sinirlenme.

ayrıca haydi bağnaz şizofrenik hansiler ve taraftar yağcıları. haydi tempo tempo. oturmaya mı geldik? tekrar tekrar entry girsenize. bizler inandık sizde inanın hansi için iltifatler yazın.
(bkz: hamsi) *
sol şeritte her adını gördüğümde yine ne yaptı acaba diye düşündüren yazarlardan biri.tüm bu asabi görüntüsünün aksine bir doğa tutkunu.
senin hangi müthiş tezine sentez sunayım? bunları yazana akıllı denmez ki, tez sayılsın da cevap verilsin. yinede son kez kale alıyorum, bana deli denme ihtimaline rağmen.

ulusalcı-kemalist yobazların kendileri dışında tek ilim erbabının onaylamadığı temcit pilavı olan osmanlı diye medeniyet yok demen müthiş bilimsel.
az nüfuslu osmanlının, koca avrupadaki oluşturduğu etkiyi batılı seyyahlardan oku da gözün açılsın. almanya nın içine girip karşısına çıkılamayan, fransanın kul-köle olduğu, avrupada türk kültürüne olan özentinin boyutunu hatta avrupadaki elçilerimize bile duyulan hayranlığı,ilgiyi veya masallarına bile yerleşen "avrupada türk korkusu" kitabında uzun uzun anlatılan ayrıntıları kemalizm için hakir gör, ecdadı tahkir et. sonra entellektüel ayağına yat. kusura bakma ama ilkokuldan bile mezun etmem seni.

hele o devirlerde küresel güç olarak yüzyıl savaşında bir fransyı yenemeyen, tudor-york hanedanlığı mücadelesiyle uğraşan, roma-germen imp yanında esamesi okunmayan*, ispanya ile savaşınca toprakların 1/4 ünü satan, 30 yıl savaşları yapan ve ancak 14 louis in ölümü sonrası öne çıkmayı başarıp sömürgeleri sömürmekle başat güç olabilen ingiltereyi öne çıkarman ne komedi. lise bilgileri olan biri bile avrupada çizginin hollanda-isp-fransa-ingiltere-amerika olduğunu bilirdi. ne yani osmanlı 600 sene tek güç mü olacaktı. var mı bunun örneği. devletler ibni haldunun dediği gibi: "insanlar gibi doğar, yaşar, gelişir, büyür ve sonunda ölür. Osmanlı Devleti de kurulduktan sonra üç kıtaya yayılmış, gelişmiş ve neticede dağılarak yıkılmıştır." ama ders alarak eski haşmete ulaşmamızı sizin gibi ufku dar kişiler engelliyor. türkiye cumhuriyeti adı konmamış, barış üzerine kurulu Commonwealth of Nations ı olsa eski osmanlı toprakları üzerinde kim zarar eder. atatürk azap mı duyar, sevinç mi duyardı bundan, düşüncesiz.

türk-islam sentezinin* tarih boyu nadir şah misali tüm iran şiileri baskısına rağmen itikadının islamı yansıtmadığını vurguladığımzı ve akaidi bozuk, sünnete saygısız vahhabilikle osmanlının güçlüyken savaşıp bastırdığını bilmeyip, onlarla islamı bir tutman, bizleri onlara benzetme çaban kusura bakma ama zerre din-tarih bilgin olmadığını gösteriyor.

ülkücü kökenli biri olarak net söylüyorum: dışarısıyla yüzmilyonlarca türkün ölesiye bağlı olduğu-güçlü bir devletin halkına üç-beş doğal hakkı verince devlet bölünüyor diye onlarca entry girmen, dış güçlerin istediği bazı ahmak ulusalcıların da savunduğu vatandaşına tek özgürlük vermeyen, baskıcı ve din karşıtı olan, sorunlarını çözmeyen ve iç karışıklarla yıpratılan bir ülke istemen çok manidar. seni görünce ırkı adına demokrat geçinip, lakin ırkı için zulmün, baskının sonuna varan ve ülkeyi yıkan, sana göre normal ama bana göre çatlak olan hitlere benzemektesin. (#12111051)entryde kanuni,demokratik çok da belirleyici olmayan bir hakkı, ülkenin bölünmesine örnek verebilmen, senin ruh halinin vehametini iyi açıklıyor.

türk kimliği, kimlik diyorsun; çelişkiye bak ki (#12110281)de tarihi ile övünen türk ü aşağılıyorsun. sebebi osmanlı,selçuklu,gazneli,babürlü vs nin müslüman olması değil mi? piç hale düşürüp bir milleti mevcuda kanaat ettirmeye, geniş düşünmemeye gayret ediyorsun. asıl hainlik bu. türklüğü aşağılamak bu. bu milletin ecdadını tahkirle, başarı ve mağlubiyetten ders almasını engelleyerek "geçmisi olmayan milletin gelecegi de olmaz" durumuna sürüklemek, sizin tayfanın en büyük hedefi. ya ne yaptığını bilmeyen bir ahmaklık ya da çok zekice bir oyun bu.

nereni düzelteyim? 5-6 sayfa yazdığını okudum. bu kadar hata, çelişki ve saplantılı ruh hali buldum. gerisine gerek yok. vaktimi hedefiyle dedikleri tutarsız, geniş düşünemeyen ucube birine sarf edemem. finali sen yapmıssın zaten #12112375 entry ile baklayı ağzından çıkarmışsın. "anavatanı ortadoğu olan sami halkı yahudilerin de yaşama hakkına saygı duyacaksınız." diyerek ulusalcıların* asıl yüzünü göstermiş oldun bize. israil e, rus a bir müslüman türkten, kendi halkı olan kürtten, çerkezden, gürcüden daha çok şefkatlisiniz, saygılısınız. tükürsem boşa gider,sizin hastalıklı zihninize...