bugün

görsel
(bkz: çölemerik)
hakkari iline bağlu bulunan toplam 4 ilçe vardır.

Çukurca
Merkez
Şemdinli
Yüksekova
2017 itibarıyla ilçelerinin nüfusu şu şekildedir:

Yüksekova 116.175
Merkez 76.984
Şemdinli 65.941
Çukurca 16.661
hakkari demek türkiye ülkem demektir.
aşkla şuurla şevkle bütün sevmektir.
arazisi zor insanı hoş olan şehir.

hatta ilk süt ikram edilir evlerde.
Şehiriyle ünlü bir bölücüdür.
ondan öte yok gari.
He kardeş he çekik gözlüsün zaten karadenizliler hep tür ve çekik gözlü he he kurban. Bu içindekilerle arada yansa zerre üzülmeyeceğim bir şehirdir konyadan farkı yok gözümde.
Yarısının elektrik parasını ödediğim şehir.
Hakkari’de tarihi yer yok düz alanda sadece futbol sahasıdır.
Ama buranın insanı çok sosyal kafelerin hepsi dolu.Misafirperverlik bir yana karakterli insanlar tanıdım burda.Size yardımcı olmak için her şeyi yapabilirler.
bahar gelmiştir, çiçekler açmıştır.

güneyin en doğusunda olan şehir.
kasimda askerim.

insallah buraya dusmem dedigim sehir.
isviçre şehri olma potansiyeli varken Ak-47 sesleriyle yankılanan şehir.
askerlik dağıtım kurasında hakkari çıkarsa;
hakkari yarrağı yedin kalk gari denmesi muhtemel,

batı memleketlerinde olsa doğası ile turist çekecekken bizdeki malum ırk sayesinde para ve insan batağına dönmüş şehir.
içinde malum ırk yaşamasa terör merkezi değil kayak merkezi olup turist çekecekti.
Balı ile ünlü ilimiz.
Cumhuriyetin ilk yıllarındaki sınırları günümüzden daha geniş olan il.
Şu an 9 bin km2 bir yüzölçümüne sahip iken eski sınırları yaklaşık 14 bin km2 idi.

-Van Başkale eski Hakkari ilçesi idi ki halen daha çok hakkari'dir.
-Şırnak iline bağlı Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri de Hakkari sınırlarında idi. Beytüşşebap da kültürel açıdan Hakkari'ye daha yakındır.
ikinci Memleket.

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
en yakın arkadaşlarımdan birinin askerlik yaptığı yer. terör sorunu bir yana sıradan bir anadolu şehrinden farkı olduğunu düşünmüyorum (fotoğraflardan kaynaklanarak), o yüzden dolayı gidip gezilip görülecek kadar da değerli bir şehir olduğunu düşünmüyorum. benim için sivas'ı gezmekle hakkari'yi gezmek arasında bir fark yok. her 2 şehir de az gelişmiş hatta gelişmekte olan bir şehir. ama yine de sivas çok çok önde tabi.
Hakkari merkezle ilgili bazı konumlar: sümbül dağı, depin, Yeniköy, Güzeldere geçidi, berçelan.

Bazı tarihi yerleri: meydan medresesi, kayme sarayı, kelat sarayı, Şemdinli taş köprü, nasturi kilisesi, dev evleri (dirheler), Hakkari stelleri, Hakkari Urartu mezarlığı.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

Hakkari şehir merkezi
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel

30 plakalı, doğu Anadolu ili.
Küçük bir il merkezi olsa da; Bayburt, Ardahan, Tunceli, Artvin, Bitlis, Gümüşhane gibi merkezlerden epey büyüktür.

Ve bilinenin aksine komşusu Şırnak'tan, bölge illeri Siirt ve Batman'dan çok daha eski ve köklü bir kenttir.
Mardin, Bitlis, Van, Cizre ile birlikte şehir tarihi oldukça eskiye dayanır. Ki Osmanlı dönemi kent yine küçük olsa da oldukça kozmopolit (nasturiler, keldaniler, süryaniler vb) bir yapıya sahipti.

2.memleketim. *
yaklaşık 1 hafta sonra kardeşimin asteğmen olarak gideceği ildir. bilgi için yeşillendirin. bir fikrim yok.
van'dayken gitmeyi planladığım ancak otelime geç kalmamak adına gidemediğim, ancak çok da merak ettiğim bir ilimiz.
içinde malum ırk yaşamasa, doğasıyla bir sürü turisti çekebilecek olan sözde şehrimiz. Güzel bir kayak merkezi de yapılabilirdi buraya.. Daha cilo-sat dağları bile kapalıdır terörist kürdolar yüzünden. Türklerle hiçbir alakası olmayan yerdir. Aynen, diğer güneydoğu illeri gibi.. Kaçakçılığın, teröristlerin ve kaçak elektrik kullanımının etkin olduğu bir ildir. Türkiye'ye safî zarardır. Bu malum ırkın bastığı tek bir yerde ot bile bitmiyor..
girişi olan çıkışı olmayan şehir. (şaka değil aynı yoldan geri dönmeniz gerekiyor şehirden çıkmak için.)

ilçe merkezi yüksekovaya taşınsa muhtemelen kimsenin yaşamayacağı bir yer. koca koca dağlar o kadar güzel çevrelemişki hakkariyi, durup etrafınıza baktığınızda dünyada sanki buradan başka hiçbir yer yok gibi geliyor insana.