1. 1.
  Eskiden Mardin'in bir ilçesi olan ve sonra Şırnak iline bağlanan tarihi güzelliklerle dolu olan muhteşem bir ilçe.nüfusun ilden fazla olmasına rağmen il olamamısı da hayli ilgi çekici...
  3 -3 ... közübitmişnargile
 2. 2.
  Nuhun gemisinin indiği şirin bir ilçemiz.dicle nehrinin suriye ile sınır oluşturduğu o güzel manzara görülmeye değer...tabi kebabını yemeyi unutmamak lazım...
  1 -2 ... közübitmişnargile
 3. 3.
  her gün biryerlerden dumanların yükseldiği ve hergün mutlaka bir düğünün yapıldığı ilçe.
  ... hejocre
 4. 4.
  şanlı türk bayrağını edepsizce çiğnemeyi marifet sanan, fransız'a kurşun atmış öz dedelerinin kemiklerini sızlatan bir grup insanımsının, hayvanlık dışı bayrak çiğneme rezilliğine ev sahipliği yapmış ilçemiz.
  6 -10 ... falay
 5. 5.
  en son bir polis panzerinin görmeden de olsa 8 yaşındaki masum bir çocuğun üzerinden geçerek ezdiği yer.
  4 -13 ... otto
 6. 6.
  Tarihi çok eskilere dayanan, dünyanın en eski kalelerinden birine sahip, yaz ortasında 62 derece sıcaklığa şahit olduğum, sanki zamanında taş yağmış gibi heryerinde irili ufaklı taşların olduğu, Hz.Nuh' un türbesinin bulunduğu, harika dağ manzaralarına sahip fakat bu güzelliklere rağmen maalesef pkk nın ekonomik olarak en büyük destekcisi olan ve bir arkadaşımı şehit ettiği için nefret edilesi ilçe.
  2 -2 ... salsadanda anlarim halaydanda
 7. 7.
  yaşayanları kendilerine özgü bir halayları olduğunu savunurlar.

  https://video.uludagsozluk.com/v/cizre-9699/  videodaki halayda gerçekten hiçte kolay değildir zannımca.
  ... burdaherseyvarmi
 8. 8.
  doğu roma döneminde dazebda adını taşıyan ve burayı fetheden hz. ömer tarafından "Ceziretül ibni Ömer" * adı verilen ilçe. bugünkü adı da buradan türemiştir.
  3 ... cemali
 9. 9.
  türkiye'nin en sıcak yeri olsa gerek. klimasız bu şehirde yaşanmaz. ayrıca sivrisinek kaynıyor. sıtma falan da var burda..

  kadınlar simsiyah giyiniyor..hepsinin gözlerinde kalem var..simsiyah kıyafetin içinde o gözler inanılmaz sert bakıyor..

  cizre halkı tembel. zira dicle akıyor cizre bakıyor...

  cizre silopi ile beraber kaçakçılığın başkenti sayılabilir..
  8 -1 ... karamsar kelimeler
 10. 10.
  Hz. Nuh'un tufanından sonra kurulan ilk yerleşim yeri ve Cu Dağı yakınlarında Dicle Nehri sahilinde kurulan şehir. Tarihte Bazibda, Bakarda, Bakarda Karday, Cezire, Ceziret-ul ibn'i Ömer ve en son Cizre, ayrıca yöre halkı tarafından Cizir olarak anılan şehir.
  1 ... el boti