bugün

bir aşhane bir çişhane al sana gümüşhane, ben diyorum gümüşhane sen diyorsun anüsüm şahane gibi güzel tekerlemelerle adı anılan şehir. *
m.ö. 2000'li yıllarda asurlularca kurulduğu tahmin edilen, eski ismi argyropolis* olan, isminden de anlaşılabileceği gibi gümüş ve altın madenleriyle son zamanlarda! dikkati çeken ilimiz..
ayrıca bir aşhane bir çişhane al sana gümüşhane tekerlemesinde de olduğu gibi, ufacık sevimli bir ildir ve herkes birbirini tanır. yabancı biri direk göze çarpar..
PESTiL, KÖME VE HURŞiT iSMiYLE MEŞHUR iLiMiZ.
kilometrekareye 28 kişi düşen ilimizdir.
GUMUSHANE
Tomara ve Torul Selaleleri, Satara Antik Kenti,
Kusburnu Cayi ve Marmeladi, Imera Manastiri ve
Gumushane Evleri ile meşhurdur.
Burada daha önceleri gümüş madenleri olduğundan, bu şehre Gümüşhane denilmiştir.
sanırım teröristlerin karadeniz'de bulundukları tek il.

http://www.haberturk.com/...cat=110&dt=2008/06/21
+ seliin, bi gümüşhane desene??
- gümüşhane
+ gödüün şahanee!
+ ahuhahaha ekikikiki

(bkz: ilkokul esprileri)
Alucra Giresunun ilçesi arkadaşlar karışıklık olmasın..
Hurşit diye bir isim pek yaygın değil Harşit çayı olmasın ??
terör Karadenizde her ilde var Gümüşhaneye özel değil ???

yapıcı olmak lazım
iki kahvehane bi memişhane oldu sana gümüşhane.
gümüşay marka revolverlerin üretildiği şehrimiz.
Atatürk zamanında ilk şehir ünvanını haklı olarak kazanan güzide memleketlerimizden biridir.Gümüşhane ile Bayburt arasındaki sürtüşmeyi bilmeyen yoktur.Bayburt'luların Gümüşhane'nin daha önce şehir olmasını çekememesiyle bir kıskançlık sendromu sonucu bir husumet doğmuştur.Karadeniz bölgesinde olduğu halde,doğu anadolu ikliminin hakim olmasıyla ünlüdür;ayrıca pestil, köme ve kuşburnusuyla dünya çapında üne sahip olmuştur.
arazisi engebeli, ekonomisi tarim ve hayvanciliga dayali, ki$lari oldukca karli gecen bir ilimizdir.
buyuk iskender buranin gumu$ yataklarina onem vermi$, osmanlilarsa bu i$le ilgili darphane kurmu$lardir. 1. dunya sava$i sirasinda ruslarca i$gal edilen $ehrin canica kalesi, akcakale, edire kalesi, hart yeralti kentş, korgan koprusu, panaghia manastir kilisesi onemli tarihi eserleridir.
cirit, gure$ ve kayak ba$ta gelen sporlarindandir.
plaka numarasi 29dur.
pestil-köme üretimi ve doğal olarak satımı güzel bir sektör oluşturmuş bu ilimizde, "kral" markası iyi olsa bile "aslışah" vs. gibi diğer kaliteli markalara göre çok pahalı satım yapıyor. yolunuz düşerse pestil alın, karaca mağarası var bir de. bir bayburtlu olarak gözlemlerim bunlar. tabii bizim oraya göre yeşillik bol bol.
toplam nüfus : 186.953
Artvin ilinin Ardanuç ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Ardanuç)
bayburt ile beraber yıllar sonra aklıma gelen güzide illerimizden birisi.
ben diyorum gümüşhane sen diyosun götüm şahane gibi taşaklara alet olmuş güzel il.
küçük bir anadolu şehri. Karadeniz iklimi ve kültürüne yakın bir sosyal yapıya sahiptir. Bitkisel ağırlıklı bir yemek kültürü hakimdir. Elma, Dut ve kuşburnu ile ünlüdür. Dutdan yapılan pestil, köme, pekmez gibi ürünleri tüm türkiye'ye yaymayı başarmıştır.

Gümüşhaneli olsam da gümüşhane halkını ne yazık ki çok övemeyeceğim. incelikten çok uzak olduklarını söyleyebilirim.

Doğasıyla güzel bir şehir olsa da oldukça küçüktür. Alış-veriş yönünden şaşılacak derecede zayıf ürün çeşitliliği vardır. Bir gömlek almak için çarşıya çıktığınızda inanın giymeye utanacağınız şeylerden başkasını bulamıyorsunuz ve bu soytarı kıyafeti tarzı kalitesiz şeylerin fiyatı 25tl'den başlıyor.
köse ilçesiyle hayat bulmuş , onsuz varsız ilimiz.
(bkz: gümüşhane kuşburnu pestil ve kültür festivali)
altı maden üstü yayla; osmanlı'nın darphanesi statüsündeyken, cumhuriyetin unutulmuş illerinden, insanı mert, iklimi sert karadeniz şehri...
güzel memleketim. Elmasıyla meşhur olup Aydın Doğan ' memleketidir.
(bkz: torul) * *
ankara akm'de gümüşhane günleri vardır efendim.gidip görmenizi nacizane tavsiye ederim.pestili kömesi ve pekmeziyle ünlü bu şirin ilimizin tanıtılması için bu tür etkinliklerin daha sık yapılması gerekmektedir.