1. 1.
  90'lı yıllarda çıkmış bir müzik türü, tarzdır. ilk olarak seattle'da yaşayan rock gruplarından çıktığı söylenmektedir. nirvana en büyük örneğidir. daha sonra giyim kuşam yaşam tarzı olmuştur. salaş giyim önemlidir.
  5 ... janjan
 2. 2.
  Hardcore metalçiler tarafından metal katili -rekabet etmek için sound'unu yumşatmalarına neden olmuştur- olarak tanınır. içinde punk ve hendrix'e dayanan heavy metal ögeleri barındırır. En büyük temsilcisi olan Nirvana ile anılırlar, diğer bazı temsilcileri Nickelback, Travis, muse, eels, wool...
  4 -3 ... brksbc
 3. 3.
  bir müzik tarzından öte, bir yaşam tarzıdır. 10 yıl önce giymiş olduğumuz o oduncu gömlekler, esasen grunge giyim tarzının bir parçasıdır. ayrıca, grunge'ın nihilizmle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
  5 ... louis cyphre
 4. 4.
  (bkz: dirty magic)
  1 ... c2d
 5. 5.
  en iyi temsilcisi sanılanın aksine nirvana değil alice in chains olan müzik akımı.
  14 -1 ... diyonsos
 6. 6.
  (bkz: seattle)
  3 ... diyonsos
 7. 7.
  sözlükleri açıp baktığınızda grunge için "pis,kirli,eski,püskü, yıpranmış" gibi kelimeler çıkar karşınıza. müzik sahnesini değiştiren akımı tanımlamak gerektiğinde ise kirli,distotion'lı ve feedback'li gitarlar, güçlü davullar, belki de çoğu zaman "sessizlik-gürültü-sessizlik" trafiğiyle formüle edilebilecek bir müzik olarak nitelemek yerindedir. ama öfkesini hardcore'dan,vuruculuğunu punk'tan,güçlü sound unu heavy metal den beslemiş olan grunge ı tek bir müzik türünden ziyade belli gruplerin sahip olduğu bir "ruh birliği" olarak görmek daha doğrudur.
  grunge a seattle sound u deriz ama tüm grunge grupları seattle lı değildir; etkilerini punka benzetiriz ama ama bir çok grup punk kadar heavymetal de dinlemiştir; kimileri ağır tempolu kimileri daha hızlıdır; kimilerinin şarkılarını elinize gitarı aldıktan sonraki birkaç hafta içinde çalabilirsiniz, kimilerininki ise enstrüman üzerinde yetkinlik gerektiren partisyonlarla doludur. ama tüm bu farklara rağmen grunge grupları birdir gözümüzde "ruh birliği" dediğimiz şey sayesinde. grunge hayatlarındaki boşluğu para ve kariyerle doldurmanın mümkün olduğu inancına, markaların,mevkilerin herşeyin üzerinde görüldüğü anlayışa karşı çıkar. koca bir kuşağın umutsuzluğunu paylaşır.
  (bkz: nirvana) hareketi başlatan işaret fişeğiydi ama ne ilk grunge grubuydu, ne de "grunge" adını ilk kullananlardı. karanlığını ve gitar rifflerini (bkz: black sabbath) önderliğindeki erken 70ler metalinde, kirliliğini (bkz: iggy&the stooges) (bkz: mc5) gibi protopunklarda, umarsız ruh halini crazy horse dönemi (bkz: neil young)ında bulabiliriz.
  kuzeybatı amerika orjinli punk grupları (bkz: the fartz tha u-men the fastbacks) ile daha ağır ve sert bir sounda sahip olan (bkz: the melvins) grunge a ilham kaynağı olan, hatta erken grunge grupları sayılan yerel ekiplerdendir. 83te kurulan (bkz: green river) ise çoğunluğa göre ilk grunge grubur. erken grunge sahnesinde (bkz: the melvins malfunkshun ve soundgarden) arasında albümlerini ilk yayınlayan grup (bkz: green river) dı. 86da çıkan (bkz: come on down) bu şerefe nail olan albümdü. ama green river ın da içinde olduğu 85 tarihli efsanevi bir toplama varki bahsetmeden grunge tarihi yazmak imkansızdır. seattle bazlı (bkz: deep six) adlı albümde melvins, soundgarden, malfunkshun, skin yard ve the u-men den parçalar vardır.
  12 ... grunge
 8. 8.
  en iyi grunge albümleri:
  (bkz: nevermind-nirvana)
  (bkz: superunknown-soundgarden)
  (bkz: ten-pearl jam)
  (bkz: dirt-alice in chains)
  (bkz: purple-stone temple pilots)
  (bkz: mad season-above)
  (bkz: temple of the dog-temple of the dog)
  (bkz: sub pop 200-toplama)
  (bkz: singles-sountrack)
  (bkz: stardog champion-mother love bone)
  (bkz: dry as a bone/rehab doll-green river)
  (bkz: bullhead-the melvins)
  (bkz: days of the new-days of the new)
  (bkz: sweet oblivion-screaming trees)
  6 ... grunge
 9. 9.
  dördüncü nesil sözlük yazarı.*
  ... tifosi
 10. 10.
  bir sözlük yazarı, selamlıyoruz.
  ... karin