gotik aslında 12. yuzyilda latin sanatina tepki olarak ortaya cikan bir sanat anlayisidir. altını çizerek belirtmek isterim ki sanat anlayışıdır. mimari, edebiyat, resim, müzik gibi sanat dallarında etkisi görülmüştür.

gotik mimari, amacı dini binalara yücelik, saygı hissi uyandırmak olan mimaridir. bu mimaride sivri ve kesin hatlar kullanılır. bakınca Tanrı' nın hatırlanması esas alınır. insanlar bu binaların kasvetli görünüşüyle, yaratıcıyı hatırlayabilir.

gotik müzik , başlarda kiliselerde dini amacla insanları etkilemek için ortaya çıkmıştır. günümüzde de punk, metal gibi bircok muzik turunde de kullanilir olmustur. sarkilarinin konuları genellikle : din, ölüm, romantizm, cennet ve cehennem, korku, depresyon, cesaret, bunalimdır.

(bkz: theatre of tragedy)
(bkz: my dying bride)
(bkz: epica)
hatrı sayılır örneklerdir.

gotik resim ve gotik heykelde de yine, dini temalar işlenir, karamsar bir hava hakimdir.

gotik edebiyat saplantılar, dehşet, korku, iç korkular gibi konuları içeren edebiyattır.hikaye mekanları boş şatolar, eski kliseler, karanlık ormanlar gibi mekanlardır.

ama, fakat, lakin, ancak : gotik insan olamaz

gotik hatun, gotik çocuk, gotik kız, gotik prens vs gibi kullanımlar ancak bilmemekten kaynaklanır.

ortalıkta ben gotiğim diye gezip, asi takılan, birkaç metal grubunun ismini bilmekten öteye gitmeyen müzik bilgisiyle, simsiyah boyadığı gözlerinin altından bakarak konuşan kızlar, erkekler de özentinin önde gidenidir.

herkes artık öğrenmelidir ki: gotik insan olamaz
(bkz: ben sana gotiksin demedim gotik olamazsin dedim)
(bkz: ahmet çakar)
bir benzeri için
(bkz: emo insan olamaz)
mantikli bir saptama.

gotik insan yoktur, götik insan vardir;
(bkz: 150 ytl ye gothic olmak)