google'ın mobil cihazlar için ürettiği açık kaynak kodlu işletim sistemi.

her ne kadar şu an fazla bilinmese de birkaç aya kadar symbian ve windows mobile işletim sistemlerine rakip olacak gibi duruyor. gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.
google tarafindan linux tabanlı olarak geliştirilen mobil işletim sistemidir. andriod inc tarafindan üretilip google tarafindan satin alinmis bir icattir. tamamen açık kaynak kodlu ve java desteklidir.
google ın babasının hayrına dünya kadar yatırım yapmadığı, otun bokun kıyısına köşesine sıkıştırdığı arsız reklam anlayışının devamıdır,maşasıdır.
iki gündür motorola xoom üzerinden keşfetmekte olduğum işletim sistemi. motorola'nın güçlü donanımına rağmen bir ios kadar stabil çalışmamaktadır. aynı zamanda iki gün içerisinde 2-3 defa hata verip açık olan programı kapattı. android market de ne kadar çok program varmış gibi görünse de çoğu birbirinin aynı ve basit programlarla dolu. ayrıca türkçe klavye olmadığı için sözlüğe entry giremedim, malum sözlük formatı türkçe karakter kullanmak gerek.
iyi yanına gelirsek, flash desteklediği için hemen hemen tüm web sitelerini sorunsuz açabiliyorum. yavaş çalışıyor diyemem. google chrome ile mükemmel entegre olmuş. daha keşfedilecek çok şey olduğuna eminim ama ilk izlenimlerim bu şekide.

http://galeri.uludagsozluk.com/g/google-android/
emülatörü adamı öldürendir. ios simulator nire, android emulator nire.
(#17625818) (bkz: google ın eski android sürümleri güncellememesi)

eski android sürümleri geç güncelliyor google. acaba gidin yeni sürüm mü alın demek istiyor?

uludagsözlük uygulaması vardır. bada alsaydım uygulama olmayacaktı.. telefondan tarayıcı üzerinden girmek nasıl olur du bilmiyorum.. uygulama daha kolaya geliyor.. tarayıcıda sözlüğe yazım zor olabilirdi..

windows ile iyi mücadele içinde olacaklar gibi.. windows, windows 8 i telefona uyarlamış. htc ile anlaşmışlar.. sanırım ikisi de piyasa dan ekmek yer.