bugün

2005 yılında supernature diye bir albüm çıkarmış ağır aksak bir elektronik müzik yapan gruptur. alison isimli vokalistin soyadı grubun ismini oluşturmakla beraber, madonna da bu grubun hayranları arasındaymış.
deer stop gibi melankolik bir şarkıları ile ün kazanmış hafif portishead'i anımsatan grup..
1999 yılında kurulmuş olan mercury ve grammy ödüllü, Alison Goldfrapp ve Will Gregory'den oluşan ingiliz grup. tarzları albümden albüme farklılık göstermiştir. ilk albümlerinde trip-hop yapan grup ikinci albümlerinde synth pop'a geçiş yapmıştır. son albümlerinde ise black cherry'den alınan gazın disco ve glam rock öğeleriyle harmanlanması sonucu mtv'lik bir gruba dönüşmüştür. lakin yine de başarılılar.

2000: Felt Mountain
2003: Black Cherry
2005: Supernature
*my summer of love ( yaz aşkım) filminde geçen lovely head adlı şarkıyla aklımı başımdan alan grup. portishead den farkı daha hareketli, elektronik yapının daha baskın ve daha az melankolik olmasıdır. utopia , lovely head, deep honey ve black cherry dinlenilesi şarkılarındandır.
olmuş dedirten grupturki hatırlarım ilk çıktıklarında kliplerini kısık sesle seğretmiştim, nitekim kurtların arasında cıbıldak bir kırmızı başlıklı kızın dansettiğini görmüş anacıımmm diye kanal değiştirmiştim. geçenlerde bir arkadaş bak bunu bir dinle hoşuna gider senin diye bir kulaklık uzatınca dinledim kendilerini, ve hastası oldum bu grubun. strict machine çok başarılı.
lovely head şarkısı ve albüm kapakları çok gzüel olan grup.
allison goldfrapp müziğe başlamadan önce güzel sanatlar fakültesi resim bölümünde okuyormuş. iyi yapmış da yeteneğini keşfetmiş ve güzel melenkolik sesini duymamızı sağlamış.
goldfrapp denince akla ''strict machine'' ve ''ooh la la'' gelir.
dinlenilmesi şiddetle tavsiye edilen grup.bunları dinlerken uçuşa geçmemek imkansız.hele bir şarkıları var ki beni benden almıştır.hala kendime gelemedim bu nasıl iş lan?
(bkz: deer stop)
rocket şarkısı müthiştir.
lovely head isimli şarkılarıyla insanı astral seyahate çıkaran grup.

http://www.youtube.com/watch?v=ZBq-XCKePWg
thea isimli şarkılarıyla tanıştığımdan beri severek dinlediğim ingiliz grup.
bugün carrefour'da 15 liralık alışveriş yaparken anymore adlı şarkılarına denk geldiğim (daha doğrusu şarkı çalarken shazam'ladım, öyle öğrendim), keşke daha erken tanısaymışım dediğim ingiliz duo.