bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Goji berry ingilizcede wolf berry (kurt üzümü) ve daha birçok farklı adla anılır.Fakat pazarda en çok kullanılan isim Goji Berrydir. Goji berry, elips şeklindeki parlak kırmızı renkte meyve veren boyu 1 ile 3 metre arasında değişen yüksek bir çalı türüdür.Goji bitkisi Çin ve Moğolistanda doğal olarak yetişir.

  Goji meyveleri Çinde 7.yüzyıl ve daha da öncesinden bu yana kullanılmasına rağmen goji berry batıda sadece son birkaç yıldır kullanılmaktadır. Fakat batıda sağlıklı yaşam için kullanılan bir besin olarak tüketimi hızla yaygınlaşmaktadır. Yüksek mineral, vitamin, antioksidan ve protein içeriğinden dolayı goji süper meyveler sınıfında yer almaktadır.

  Goji berry meyveleri yaklaşık olarak 1-2 cm uzunluğunda, ekşimsi-tatlı bir tada sahiptir.Çinde pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çinin bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir. Goji Berryler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç edilir. Kuru goji meyvesi kırmızı kuru üzüme çok benzer.

  Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerikada yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir.

  Bir süper meyve olarak goji berry şüphesiz şaşırtıcı. Goji Berry, sağlık verici nitelikleri ve besleyici değerlerinin yüksekliği ile;insanların daha uzun ve sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamaya çalıştığı günümüzde, herkesin bulmaya çalıştığı mucizevi anahtardır.

  http://www.gojiturk.com
  ... calyx
 2. 2.
  1. Ömrünüzü Uzatın

  Vücudunuzdaki on trilyon hücre her an serbest radikallerin saldırısına maruz kalmaktadır. Bu zararlı çevresel ajanlar canlı hücrelerin yenilenme hızından daha hızlı bir şekilde yıpranmasına ve yaşlanmanın daha hızlı gerçekleşmesine neden olurlar. Goji Uzun Ömür Meyvesi olarak bilinir. içerisinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

  2. Enerjinizi ve Dayanıklılığınızı Arttırın

  Asyanın en etkili adaptojenleri arasında sayılan Goji, egzersiz toleransınızı, gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırır. Özellikle hastalık sonrası nekahat döneminde ortaya çıkan bitkinlik, halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırır.

  3. Genç Hissedin, Genç Görünün

  Goji hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCGnin olumlu etkileri pek çoktur: vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler ve vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.

  4. Kan Basıncınızı Düşürür

  Yaklaşık olarak her dört yetişkinden birinde yüksek tansiyon değerleri gözlenmektedir (hipertansiyon). Kontrol altında tutulmayan yüksek kan basıncı zamanla inme (felç), kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle sessiz katil olarak adlandırılır. 1998 yılında yapılan bir araştırma, Goji içerisinde çokça yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önlediğini göstermiştir.

  5. Kanserden Korur

  Goji, kanser önleyici bir madde olan Germanium içeren yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş tek bitki türüdür. içerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur. Bazı bilim adamları özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada Gojinin etkili olacağına inanmaktadır. Bu karaciğerin vücuttaki en önemli detoksifiye edici (zehirden arındırıcı) organ olması nedeniyle önemlidir.

  6. Sağlıklı Kolesterol Seviyelerine Ulaşın

  Goji, kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller. Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.

  7. Kan Şekerini Dengeler

  Uzun yıllardır Çinde erişkin tip diyabet tedavisinde kullanılan Gojinin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülin cevabını düzenlediği görülmüştür. içeriğinde yer alan betain maddesinin de özellikle diabet hastalarında sıkça görülen karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

  8. Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır

  Goji üzümü Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir ve efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Goji yememelidir! der. Modern bilimsel çalışmalar ise Gojinin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.

  9. Kilo Verin

  Asyada yapılan bir anti-obesite (aşırı şişmanlık) çalışmasında, hastalara sabah ve öğleden sonra Goji verilmiştir. Sonuçlar çoğu hastanın belirgin kilo vermesi şeklide olmuştur. Bir başka çalışma ise Goji içerisndeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

  10. Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun

  Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin (yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğineden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir.

  11. Daha iyi bir Uyku

  Goji tüm Asyada uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

  12. Görüşünüzü iyileştirir

  Çinde tarih öncesi zamanlardan beri Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça popülerdir. Modern Çin bilim adamları Gojinin karanlığa uyum süresini belirgin olarak kısalttığını bulmuşlardır. Ayrıca az ışıklı ortamlarda da görüş kalitesinin arttırır. Goji alan hastalarda görüş alanındaki siyah noktalarda belirgin azalma saptanmıştır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir.

  13. Kalbinizi Güçlendirir

  Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

  14. Yağların (Lipid) peroksidasyonunu Engeller

  Kolesterol ve diğer kan yağları vücutta lipid peroksitler oluşturarak ölümcül rahatsızlıklara yol açabilirler. Yapışkan bir madde olan lipid peroksitlerin birikimi özellikle damarları olumsuz etkileyerek kalp-damar rahatsızlıkları, damar sertliği (ateroskleroz) ve inmeye neden olabilir. Goji, lipid peroksit oluşumunu önleyen kan enzimlerini arttırarak tehlike oluşturan lipid peroksit oluşumunu önler.

  15. Hastalıklara karşı direncinizi arttırır

  Serbest radikallerden olan süperoksitin hastalıkların oluşumu ve ilerlemesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Süperoksit vücutta bulunan süperoksit dismutaz enzimi sayesinde etkisiz hale getirilir. Ancak bu enzim yaş ile birlikte azalmaya başlar. Ayrıca günlük yaşamın ortaya çıkardığı stres vücudun bu enzimi yeterince üretmesini baskılayarak hastalıklara karşı var olan direncin düşmesine neden olur. Goji alımının süperoksit dismutaz enzim değerlerini %40 oranında arttırdığı ispatlanmıştır.

  16. Bağışıklık (immün) yanıtını arttırır

  Bağışıklık yanıtı vücudunuzun silahlı kuvvetleridir. Kırk yılı aşkındır süren çalışmalar Gojinin vücuttaki önemli savunma mekanizmalarını yöneten ve yönlendiren bağışıklık sistemini desteklediğini göstermiştir. Goji polisakkaritleri içlerinde T-lenfosit hücreler, sitotoksik T-hücreler, NK (doğal öldürücü) hücreler, lizozim, tümor nekroz faktörü-alfa ve immünglobülinler (IgG ve IgA) gibi tüm savunma hücrelerinin aktivitelerini düzenler ve sayılarını arttırır.

  17. Kanserle savaş

  Goji ile birlikte kanser ilacı kullanan hastalarda olumlu cevapların yalnızca ilaç kullanan hastalara oranla %250 oranında arttığı görülmüştür. Malign melanom, böbrek karsinomu, kolorektal karsinom, nasofaringeal karsinom ve malign hidrotoraks gibi kanser hastalarının tedavilerinde inanılmaz derecede iyileşme sağlanmıştır. Goji ile tedavi gören hastaların remisyonu (iyilik hali) Goji almayan hastalardan belirgin olarak daha uzun olmaktadır.

  18. Değerli DNAnızı korur

  DNA vücudumuzdaki en önemli yapıdır. Atalarımızdan miras kalan tüm özelliklerimizin bulunduğu şablonumuz olmasının yanı sıra vücudumuzdaki on tirilyon kadar hücrenin yenilenmesi gerektiğinde, sağlıklı ve aslına uygun kopyasının üretilmesini sağlar.Kimyasallar, kirlilik ve serbest radikallere maruz kalan DNA hasarlanır ve kırılabilir ve sonuç olarak genetik (kalıtsal) mutasyonlara, kansere ve hatta ölüme sebebiyet verebilir. Gojideki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNAnın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.

  19. Tümör büyümesini durdurur

  Bir hücresel protein olan Interlökin-2 (IL-2) bir çok kanser türünde oluşan anti-tümör cevapların oluşmasını sağlar. Çin kaynaklı araştırmalar Goji polisakkaritlerinin IL_2 üretimini arttırdığını göstermiştir. ABDde IL-2, 1983 yılından beri bazı kanser ve AIDS hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

  20. Kemoterapi ve Radyasyonun olumsuz etkilerini hafifletir

  Bir çalışmada, Akciğer kanser tedavisi sırasında uygulanan radyasyon etkisinin Goji alımıyla arttığı böylece uygulanan radyasyon dozunun azaltılabileceği gösterilmiştir. Bir başka çalışma Gojinin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.

  21. Güçlü kan değerleri sağlar

  Goji meşhur bir kan yapıcı ve gençleştiricisidir. Bir çalışmada, Gojinin yaşlı insan kanını belirgin bir biçimde gençleştirdiği gösterilmiştir. Bir diğerinde ise, canlı alyuvarların serbest radikallerin doğuracağı hasarlardan Goji flavonoidleri sayesinde korunduğu gösterilmiştir.Goji ayrıca kemik iliği yetmezliği durumlarının (düşük alyuvar, akyuvar ve trombosit üretimi durumu) deneysel tedavilerinde yer almaktadır.

  22. Lenfosit sayınızı arttırır

  Lenfositler vücut savunma sisteminin değişen koşullara yada tehditlere karşı uyum sağlayan (adaptasyon) kısmını oluşturan en önemli beyaz kan hücreleridir. Bağışıklık sisteminin adaptasyon kısmı, vücudun genel bağışıklık mekanizmalarını geçerek organizmayı tehdit eden tehlikeli unsurlara yönelik savunmanın yapılmasını sağlar. Gji lenfosit sayısını artırır ve saldırı tehdidi durumunda bunları aktive eder.

  23. Enflamasyon ve Artirite (eklem iltahabı) karşı savaşır

  Yirmi yılı geçen geniş araştırmalar sonucunda, akut yada kronik enflamasyon durumlarında serbest radikal olan süperoksit değerleri, vücudun savunma sistem kapasitesinin (süperoksit dismutaz enzimi) çok üstüne çıkmaktadır. Bu gibi bir dengesizlik durumu ise dokularda ve eklemlerde harabiyete neden olmaktadır. Goji anti enflamatuvar bir enzim olan süperoksit dizmutaz seviyesini arttırarak dengenin oluşmasını sağlar.

  24. Karaciğerinizi destekler

  Goji çok bilinen bir karaciğer hücre koruyucusu olan serebrozid içeriği sayesinde, yüksek toksik etkisi olan klorlanmış hidrokarbonlara karşı dahil koruma sağlar.

  25. Menapozal semptomları tedavi eder

  Geleneksel Çin tıbbında birçok menapozal semptomun böbrek Yin yetersizliği nedeniyle oluştuğu düşünülür. Yıllardır Goji hormonal dengeyi sağlamak amacıyla Yin güçlendirici olarak kullanılmaktadır.

  26. Sabah sıkıntılarını (bulantı-kusmaları) önler

  Çinde sıcak Goji çayı özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki kadınlarda sabah sıkıntılarının önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çayın içilmesi hızlı ve etkili bir çözümdür. 60 gram kaliteli goji suyunun üzerine sıcak su eklenmesiyle de hazırlanabilir.

  27. Doğurganlığı arttırır

  Goji çok uzun zamandır Asyada kadın ve erkek infertilite (kısırlık) tedavisinde kullanılmaktadır. Kadınlarda benzersiz bir şekilde Ying düzenlemesi (doğurganlık özü) gerçekleştirdiğine inanılır. Erkeklerde ise, goji polisakkaritlerinin sperm hücrelerinin ömrünü uzattığı ve testisteki hücrelerin strese bağlı azalmalarını ve ölümlerini engellediği gösterilmiştir.

  28. Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir

  Goji hGH (insan büyüme hormonu) üretim ve salınımına etki ederek, vücuttaki bir çok önemli fonksiyonun (büyüme, tamir ve gelişme) yerine getirilmesini sağlar. Kasların gelişimi ile diş ve kemiklerde kalsiyum depolanmasını sağlar.

  29. Böbrek sağlığını korur

  Geleneksel Çin tıbbında en önemli organ olarak böbreğin, beyin ve diğer yaşamsal organları kontrol ettiği düşünülür. Böbrek fonksiyonları gerçekten de yaşamsal öneme sahiptir. Goji böbrek Yin ve Yang üzerinde etki gösteren bir kuvvet ilacı olarak haklı bir üne sahiptir.

  30. Hafızanızı güçlendirir

  Goji Asyada bilinen bir beyin güçlendiricidir. içerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır.

  31. Kronik kuru öksürüğün giderilmesine yardımcıdır

  Çin bitki uzmanları tarafından gerek tek başına gerekse diğer bitkilerle birlikte öksürük ve hırıltı tedavisinde önerilmektedir.

  32. Anksiyete ve stresi hafifletir

  Bir adaptojen olarak Goji bünyenin stres faktörüne uyumuna ve üstesinden gelmesine yardımcı olur. Herhangi bir güçlüğe karşı kullanılabilecek bir enerji deposu oluşturur.

  33. Maneviyatınızı aydınlatır

  Gojinin sürekli olarak tüketiminin neşeli ve mutlu bir ruh hali sağlar. Bu nedenle Asyada mutluluk meyvesi olarak da tanınır.

  34. Sindirimi kolaylaştırır

  Goji uzun süredir mide hücrelerinin aktivite azalmasına bağlı olarak sindirim zorluğu ile öne çıkan atrofik gastrit tedavisinde kullanılmaktadır. Gojinin kendisi, özellikle meyve suyu şeklinde tüketimi, sindirimi kolay bir yiyecektir.

  35. Diş sağlığı

  Sağlıklı diş eti sağlar.

  36. Fibromiyalji

  Fibromiyalji semptomlarını hafifletir.

  Aşağıdaki web sitesinden Goji bitkisinin kurusunun ve tohumunun online parekende satışı yapılmaktadır.

  http://www.tohumu.com

  http://www.goji.gen.tr
  1 ... calyx
 3. 3.
  jp. saat 5 anlamına gelir.
  ... ukraynali
 4. 4.
  Lycium Barbarum ve Lycium Chinense olarak iki türü bulunan goji, 1 ila 3 metre arasında uzayabilen, ahududu ve böğürtlen gibi çalı formunda ağaçlarda yetişen, 1-2 cm boyutlarında, parlak kırmızı ya da koyu portakal renkli, oldukça tatlı ve sulu bir meyvedir. Çin, Moğolistan ve Tibet'te yetişen goji meyvesi, -30 derecelere kadar soğuğa ve kuraklığa dayanıklı olduğundan son yıllarda ülkemizde dahil birçok yerde üretilmeye başlanmıştır.
  ... genchef