Go dot : noktaya git.
Mesele beklemeyi bilmektir..gelmeye cesaret edenin cesaretiyle..
(bkz: beklenen)

sabrediyoruz.
Ne olduğu ne yazarı ne de eleştirmenlerce anlaşılmış, açıklanmış bir "şeydir". Beckett'in oyunundaki iki evsiz tipin yana döne bekledikleri bir şeydir bu godot. Okuyan ve izleyen kişilerce ne olduğu değişkenlik gösterir. Üniversitede modern tiyatro dersinden beni bırakan hocamın ısrarla kafamıza kaktığı ve sınavlarda da yazmamızı istediği şekilde bir tanrı figürü asla değildir, bana göre godot, ölümdür. Bildiğimiz dümdüz ölüm. Bu sebepten kaldık tabii dersten.
beckettin beklentilerin toplamına verdiği isimdir.
Gelmeyendir. Asla da gelmeyecek olandir. Herkesin bir godotsu olmustur illa ki.
herkes için farklı anlamı olan ve gelmeyeceği bilinerek hala beklenendir.
geldi, kapıyı açmadım.
beklerken gelmeyen , bekleyince gelecek olandır.
bekle bekle gelmeyen, nazlı sevgili gibi olan insandır.
(bkz: godoş)
--spoiler--
insan tarih boyunca hep kurtarıcısını bekledi ; peygamberler geldi yetmedi, kitaplar indi yetmedi... bir tek onu bekledi o da gelmedi !
--spoiler--
Beckett'in efsanevi oyunu. ilk oynandığında hiç bir etki uyandırmamış, ve bir çok eleştirmenin tepkisini çekmiş, fakat bir hapisanede mahkumlara sergilendiğinde, değeri anlaşılmış, üzerine düşünülmeye başlamış ve mahkümların oyun hakkındanki düşünceleri, beğenisi sonrası büyük ses getirmiş bir oyundur.
vüs at o. bener şiiridir.

Vüs'at Bey
Ölümünü bekliyor
Beni beklese de..
(bkz: godot`yu beklerken)
piyesin yazarı beckett'in provence' da yaşadığı köye her gün işleyen otobüsün şöförünün adıymış godot. hergün taşınan umutlar, hayal kırıklıkları, bekleyenler, beklenenler...
kimilerine göre umut, kimilerine göre sosyalizm vs. godot değildir önemli olan. gelmemesine rağmen beklemeye inat etmektir.
godot herkes için farklı çağrışımlar yaratandır.çünkü herkesin hayalleri farklıdır.o hayallere uzaklığı farklıdır..hepimiz için tek ortak nokta şu ki; ömrümüz godot'yu beklemekle geçiyor..
uludağ sözlükte dukur ismiyle yazdığı tarafımdan tespit edilmiştir.
tanrıcık anlamına gelmektedir.
samuel beckett'ın "godot'yu beklerken" adlı romanında da bekle bekle gelmeyen, zavallı esatragon'la vladimir'i ağaç eden şahıyettir;aslında hayallerdir, beklentilerdir, eyleme geçmeden sadece beklenen uzak mesafelerdir. estragon ile vladimir'in eylemsizliği, sadece beklemekle kalmaları ve söze geçirdikleri şeyleri eylemleştiremeden sözde bırakmaları hayallerinin gerçekleşememesini, yani aslında godot'nun gelmemesine nedendir.
hayatın anlamını verdiği söylenen kitabı için lütfen tıklayınız (bkz: waiting for godot)
midesi genit insanlara söylenen söz. ayrıca ekti sözlük yazarıymıt.
(bkz: good bye godot)
(bkz: güle güle godot)
bir edebiyat dergisinde açılımının god + idiot olduğunu öğrenip şaşırmıştım.
çaresiz insanların hayat dair umutlarını ifade eden isim. kişi değildir godot, geleceğe dair umudu ve bilinmezliği ifade eder.