bugün

bulunduğun ya da olduğun ortamdan sıkılmak ve oradan çıkmak, ayrılmak, uzaklaşmak. bir nevi terketmek de diyebiliriz.budur gitmek istemek ya da ne bileyim yer değiştirmektir.kişinin özgür iradesidir gitmek isteyebilir gidebilir de hatta. *
(bkz: bi siktir git)
(bkz: gümüşlük)
tükürüp hayatın yüzüne, yine de hayattan başka sığınacak bir köşe olmadığı, bütün köşeleri hayatın tuttuğu için kaçmak istesen de kaçamadığın, olsa olsa uzaklaşabildiğin bir yere gitmek... anca bu mümkündür. gitsem dersin; gitmek ne demek bilmezken. ya da dersin kapasam, sonra açsam süresini bilmediğim kadar kapalı tuttuğum gözlerimi ve burdan çok uzaklarda bulsam kendimi... olmaz ya istersin. istek bu, istemeden olmaz dersin.

için boştur derken sen bunları. yankı yapar düşüncelerin bedeninde. bir kalbine çarpar, bir beynine. ama gidemezsin işte. ne kadar gidiyorum işte dersen de kucağındasındır hayatın. oynar o seninle sen gideceğim ben dedikçe.

avucunda soğuk terinden ıslanmış bir kağıda yazılı, hafif mürekkebi dağılmış bir adres varsa başka... o zaman gidecek bir yerin vardır. nereye gideceğini bilmeden, sadece gitmek için bir yerler arıyorsan olmaz, nereye gidersen git boşluktur işte o zaman...
(bkz: vira demir)
birçok insanın zaman zaman yaşadığı duygudur. bazen korkaklıktan bazen cesaretten... ama gel gör ki işin aslı hiç öyle kolay olmuyor. hani filmlerdeki gibi; sırt çantana üç beş kıyafet koyup, biraz para alıp sonra ege'de bilmediğin ama sadece ismini duyduğun bir yere bilet alıp gitmek gerçek hayat filminde imkansız gibi.

bazen gitmek sınırlar ötesi eylemlerin yüklemi oluverir. daha bir cesaret gerektirir. ardında yaşadığın onca acı belki birazcık da mutluluğu bırakıp uzun bir süre dönmemek üzere gitmek... eskiden olsa kaçmak derdim buna ama insan yaşadıklarından sadece acıları hayatına ekince kurtuluş gözüyle bakıyormuş uzaklara.

ve bazen sadece bir insana sırf onsuz da hayata tutunabileceğini göstermek için gitmeli.
yaşadığın hayattan yaşamak istediğin hayata geçişin anahtarıdır gitmek; seni tanımayan insanların arasında yeni bi hayata başlamaktır asıl istenen ama ancak gitmektir bedeli isteklerin.
Yorulmuşluk, isyan, bencillik..
Tabi buların hepsi yaşanan şeye göre değişmektedir fakat yaygın olanı yorulmuşluktur. Gitmek istediği duyulduğu anda yapılamayacağı dank edince daha çok acıtır..
bazen sadece gitmelidir insan. sebebi sorulmamalıdır gitmek istemesinin yalnızca yardım edilmelidir bazen. evet belki de kaçtığı kendisidir ama bunu ona ne kadar söyleseniz de sizi anlamaz o yüzden bırakın kendisi öğrensin bu gerçeği her bıraktığı şehirde bıraksın benliğinde ki bir şeyleri. zaten anlayınca kendini bu istek susar aniden, çakılı kalır olduğu yerde yani kendinde. gitmek isteyen bir insanın tek ihtiyacı olan söylediği gibi gitmektir. ne bir dosttur ne de dinlenme ihtiyacı ne de yalnızlık. gitmek istiyorum diyen insan saf gerçeği dile getirendir, sözlerinin ardında başka mana aranmamalıdır, bırakın gitsinler bırakın gidelim.
gidelim kaptan...
uzaklaşma vakti geldi bu diyardan
ardımızda hayal kırıklıkları kovalamadan
sopayla bizi
kaçarcasına ayrılalım bu öksüz limandan.
yalnızlık yapışmadan yakamıza
uzak sevdalara yelken açalım
bitmeden kalbimizin kadehindeki
son damla şarap
körkütük düşelim yabancılığın
aid olamamanın
soğuk, yosun kokulu kaldırımına.

kim ne derse desin
çekip gidelim kaptan
durulmaz yaradaki kan gibi.
üstümüze basar basar geçer bu şehir.
pıhtılaşmadan acılarımız
ve yosun bağlamadan yalnızlığımız
dalalım bodoslama bilinmezliğin
ortasına...

(bkz: ismail parlak)
yaşanılan en ağır olaylardan sonra kaçıp kurtulmak istemenin akabinde gelişen his. kimsenin olmayacağı bi yer seçmek de cabası.
özlenecek birşey bırakmayan eski sevgili küfründen kalan kin gibi olduysa her yer, öylece gitmek istemektir.
öylece gitmek, sonsuz asal sayı fazlalığında birikir. birikir de farketmezsiniz.
kendi ekseninde tur atıp geri gelen hatve çapı olursunuz. bi yerlere gidemezsiniz.

sonrası malum,
uzay boşluğu bile dolduramaz senden alınanları.
istemek yetmez eylemi.
zaten gidiyorsun rahat ol serbest bırak kendini.
içimde beliren istek.
yanımda kendimi de aldığım sürece yapmak istemediğim eylem.
Hayatım boyunca aklımdan çıkmayan arzudur. Gerçekleştirip gidersin ama hala gitmek istersin. Belki de bu aslında yolda olmayı sevmektir.
özellikle havalar ısındıkça gelen istektir. tatilim geldi sanırım.
bazılarının hoşuna,bazılarının zoruna gitmek olarak ikiye ayrılır.
Zamanı geldiğinde, gitmeyi istemek ve hemen ardından gitmek gerekir.

Hele hele "arkanı dòn ve çık" istenmiyorsun artık" kıvamı bir işaret aldıysan hemen git.

Git yahu git artık!
ama nereye olduğunu bilmemek.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar