1. 1.
  gezgin, sadık yalsızuçanlar tarafından kalem alınan mağribli bilge ibn arabi'nin kendi ruhunda yaptığı ve bereketli bir ömre yayılan manevi gezisinin öyküsü. kartallar gibi kimsenin uçamadığı sarp kayalıklarda gezinen, hiçbir faninin kanat çırpamadığı göklerde uçan bir arifin serüveni. bu öykü kâmil insanın hikayesidir. macera, büyük âlemin minyatür hali olan kâmil velinin macerasıdır.
  ... farabi
 2. 2.
  bir ilhan irem parçasıdır ;

  ipi boşalmış bir sandalım, salınırım mavilerde
  hem yorganım hem yastığım, sarınırım maviliklere
  hem yorganım hem yatağım, sarınırım maviliklere

  kendi gözyaşlarımın denizinde yüzerim
  dar gelir her yer bana, gezerim de gezerim

  bir çift kanat üzerinde, senle dolu yüreğimle
  nerde akşam orda sabah, yolcusuyum sevginin
  nerde akşam orda sabah, bir gün yetişeceğim

  gerçek sanıp sevdiklerim, gerçeklerin gölgesi
  sığındığım her liman yalancılar bölgesi
  sığındığım her liman yalancılar bölgesi

  yoruldun. dur desede, gönlümün kırlangıcı
  her bitiş getiriyor, yeni bir başlangıcı
  1 ... celibon
 3. 3.
  sabit bir yeri olmayan,o yer senin, bu yer benim gezinen, hayatını gezip dolaşmaya adamış kişi.
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  progressive bir ilhan irem parçasıdır.
  ... evildeth
 5. 5.
  fazla "gevezelik" yapmadan felsefe yapabilen ender filozoflardan halil cibran'nın kısa hikayelerinde derin anlamlar barındıran ve bir solukta okunan müthiş kitabı.

  --spoiler--
  Bin yıl önce Lübnan'ın yamaçlarından birinde iki filozof karşılaştı ve biri öbürüne dedi, "Nereye gidiyorsun?" Ve öbürü yanıtladı. "Bu tepelerin ardında bulunduğunu bildiğim sonsuz gençlik çeşmesini arıyorum. Çeşmenin güneşe yöneldiğini söyleyen bazı yazılar buldum. Ya sen, ne arıyorsun?" ilk adam yanıtladı,"Ben ölümün gizemini arıyorum." Ondan sonra iki filozof da diğerini kendi ilminden yoksun olduğunu söyleyerek tartışmaya, birbirlerini tinsel körlükle suçlamaya koyuldular... Bir yabancı yanlarına yaklaştı ve dedi, "Efendiler; sanırım ikiniz de gerçekte aynı felsefe okuluna bağlısınız ve aynı şeyden sözediyorsunuz. yalnız farklı sözcükler kullanıyorsunuz..."
  --spoiler--
  1 ... myosotis
 6. 6.
  Abdullah Türksoy'un kanal a'da sunduğu program.
  ... influx
 7. 7.
  gezgin tüm olumsuzlukların içinde bir yolunu bulup keşfeden, yeniliğe karşı vucut tarafından salgılanan adrenaline bağımlı hale gelmiş kişidir. tüm planlarını bunun üzerine yapar. hayatı pratiktir. zevk almasını bilir hayattan. maceracıdır, duygusaldır kısaca gezdiği kadardır ve bunun farkındadır.

  gezginin hayatı ikiye ayrılır. gittiği yerler ve gitmek istediği yerler. gittiği yerler ile ilgili anılarını düşünürken mutluluğu hisseder. gitmediği yerlerin planını yapar. şu boş dünyada yapılacak en güzel mübah işlerdendir gezginlik.

  güzel bir örnek.http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58403.0
  1 ... portakal175
 8. 8.
  "Bir kapı var. O kapının ardında başka bir dünya. Bu öyle bir kapı ki, ne düşündüğünle ya da ne umduğunla ilgilenmez. Bu kapıyı açmak cesaret ister. Eğer o kapıyı açarsan... Eğer o kapıyı açarsan, artık dönüşü olmaz. Anlıyor musun?" dedi üstâd. Genç adam düşündü. Bir gâyesi ve artık kaybedecek bir şeyinin olmadığını düşündü. Kapıya yöneldi. Elini kapı tokmağına götürdü. Üstâd hafifçe gülümsedi. Kapıyı araladı, korkarak. Oysa az önce tüm korkularından arındığını sanıyordu. Artık tokmağı çevirmişti ve üstâdın da dediği gibi geri dönüşü yoktu. Tüm çıplaklığıyla adım attı içeri. Arkasına baktı. Üstâd gülümseyerek kafasını salladı. Ve arkasından kapandı kapı. Ürkek adımlarla yürümeye başladı düz koridorda. Biraz ileride ihtiyar bir adam karşıladı onu. "Hoşgeldin gezgin." Böyle hitâp etmişti ona. Kafasında pek çok soru vardı; fakat sormak anlamsızdı. Bir odaya girdiler. Odada büyükçe bir dünya haritası ve işaretli pek çok ülke vardı. Onu bir sandalyeye oturttu. Karşısına geçti ve "Sana neden gezgin dediğimi biliyor musun?" diye sordu. Hayır anlamında kafasını salladı genç adam. Yüzünde sevecen bir gülümsemeyle haritayı göstererek "Çünkü sen bizim gezginimiz olacaksın. Bu dünyada neredeyse gitmediğin ve gezmediğin yer kalmayacak. Gördüklerin bizim için altın değerinde şeyler olacak. Elbette bunun belli evreleri var. Vereceğin kararlar hayati önem arz edecek. Anlıyor musun?" Sadece konuşmaya odaklanmıştı genç adam. "Elbette anlamıyorsun. Bunun için henüz erken. Ama anlayacaksın." Kısa bir sessizliğin ardından genç adam "Neyi istiyorsanız onu yapmaya hazırım." dedi. Bu umudunu kaybetmiş bir adamın cümlesiydi. ihtiyar adam kaşlarını çatarak "Benim için değil." dedi. "Unutma. Sen bir gezgin olacaksın. Ve gezginlerin kimsenin söylediği şeyleri yapmaya ihtiyacı yoktur."
  9 ... mr zeze
 9. 9.
  dün bana söylenendir.
  son 6 ay içindeki gezilerimi anlattıktan sonra sen artık gezgin olmuşsun dedi arkadaşım. düşününce ben de öyle olduğuma karar verdim. bir yere gitmek için sadece 2 güne ihtiyacım var. pasaportum, sırt çantam 1-2 kıyafet, mataram, kahvem, kitabım, atıştırmalıklarım, kulaklığım, telefonum-yerine göre de çadırım.
  bu kadar.
  3 ... mimist