bugün

çocukluktan sonraki dönem..
(bkz: hayatımın baharı)
(bkz: jeogenç)
sabah 5 te yatıp 7 de işe gitmektir.
ben bir zamanlar şimdi senin durup baktığın yerden, durup baktım şimdi durduğum yere...

o yüzden fazla üstelemeden diyebiliyorumki şimdi buradan, oraya sana bakarken, aynı sözcükleri söyleyip, aynı seslerini duymuyoruz onların...

sözcükleri birbirlerine daha önce denenmemiş yerlerinden çarpıştırıp yeni armoniler yaratmak değil hepsi...

fakat işte aynı yine gördünmü... aynı aynı, aynı fakat..

fakat aynı değil orada ve burada olmak...

(#1370676)
18-20 yaşları arasında başlayan, 30-35 yaş arasında sonlanan dönem.
ingilizce karşılığı teenages olan dönemdir.
insanin gozlerinin yakini iyi gordugu yillar.
bir de bedenin korpe, ruhun cig oldugu yillar!
"Gençliğe güvenip vakit çok erken derken,belki elveda bile diyemezsin giderken".diyor N.Fazıl Kısakürek.
En guzel ve verimli sekilde degerlendirilmesi gereken donemdir.
umut sarıkaya'nın müthiş gözlemlerle yorumladığı hadise. şaşkınlığı, bilim adamının bir uzaylıyı incelenme esnasında duyduğu şaşkınlığa benzediği için koparabilir. hipermetropum el verdiğince köşesinden çıkarttıklarımı aynen aktarıyorum.

"genç, ne acayip bişey lan. genç... yürüyor, saçı var uzatıyor, şekil veriyor. sakalını çeşitli yönlerden kesiyor.. hayata bakışını yansıtan tişörtler giyiyor.. bazı şeylere öfkeleniyor, telefonu havaya kaldırıp tepeden kendi resmini çekiyor*. o resmi, siyah beyaz yapıp arkadaşlık sitesine koyuyor. abartılı tepkiler veriyor herşeye. sorsan 'niye yapıyorsun' bunları diye, sen haksız çıkarsın çünkü genç o.. genç.. aslında ilginç."
akıp giden yasam içinde sahip olunulan tek servet.
yaşlanıldığında değeri daha çok anlaşılan dönemdir.
"gelecektir" diye nitelendirilen insan ömrünün en verimli çağı. söz konusu gençler olunca başta biz gençler olmak üzere - evet ben de gencim- herkes gençliğin dejenere olmasından, ulusal, kültürel, dini konulardaki boşvermişliğinden yakınır. ancak unutulan bir şey vardır ki bizler bizden önceki neslin politikalarının, terbiyesinin ürünüyüz.
gençlik gelecektir.
hangi gençlik ?
eleştirmeyen
sorgulamayan
boyundan büyük işlere karışmayan gençlik gelecektir.
hiçbir seyin önemi yok
bir yatakta debelenmekten baska
ucuz hayaller ve bir birayla
yapraklar ölürken ve atlar ölürken
ve ev sahibeleri koridorlarda dikmis gözlerini bakarken;
canlidir müzigi çekilmis perdelerin,
sinek sürüleri
ve patlamalar sonsuzunda
son insan'in magarasi;
hiçbir seyin önemi yok sizdiran lavabodan baska,
bos siseden,
keyiften,
kistirilmis
biçaklanmis ve tras edilmis gençlikten baska,
kendisine sözcükler ögretilip
ölsün diye
arkasi yastikla desteklenmis
gençlikten baska.

Charles Bukowski
kandırılmaktan , kanmaktan, her daim beyni sulanan, ne yapacağını ne yaptığını asla tam olarak idrak edemeyen , hayalle gerçek arasında gidip gelen insanın en berbat dönemidir.
bir hitap şekli...

+Selam gençlik...
"odanın kapısı açıldı ve jack bleddose yalpayarak içeri girdi. tanrım genç chinaski'ydi bu. bendim. ıçimde ince bir sızı duydum. gençlik orospu çocuğu nerdesin. o genç ayyaş olmak istedim tekrar. jack bleodose olmak istedim ama birasını yudumlayarak köşede dikilen moruktum ben."
gençliği yaşamak mı kötü yoksa gençliği özlemek mi ? hala karar veremediğim olgu.
kamil insanlar tarafından hep cehaletle özdeşleştirilendir.

-siyasi olaylara karıştım
-cahillik işte. çok cahilsiniz yavrum.

-dün altıncı filoyu kovduk
-cahil cahil işler yapmayın!

-deli gibi aşık oldum
-cahilsin daha geçer.

-kızdığım adamı tekme tokat dövdüm
-cahilsin cahil...

hayatın en farkında olunan zamanları cahilceydi öyle mi?
siz alim oldunuz da ne oldu mna koyiim...
Gençlik, sahip olunmaya değer tek şeydir.
nereye gittiği belirsiz olan...

(bkz: gençlik nereye gidiyor)
bozula bozula kınana kınana bir hal olmuş emo olmuş metalci olmuş ama bi türlü adam olamamış diyerek tabir edilen kuşak.
necip fazıl' ın dizeleriyle...

bir gençlik bir gençlik bir gençlik...
zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik...

(bkz: necip fazıl kısakürek in gençliğe hitabesi)
eğilmez,bükülmez,koparılmaz ama hiçbir bokada yaramaz. (bkz: tarlada yetişen deve dikeni)
insan hayatının en dinamik yılları.