bugün

koşaner an itibari ile sesin kendisine ait olduğnu ifade etmiş.
içeriğine girmeyeceğim. paşa nın özeleştiri yapmış olması bile bence bir aşama
lakin,
ama,
fakat,
nitekim,
sözlük ulusalcılarınn hadi lan iyi taklit,
bu cemaat işi
hede hödü
ne beli....
açıklamalrı kendilerine kapak olsun. Koşaner kabul eder bu tatlısu ulusalcıları kabul etmez demiştim. öyle de oldu.
postal yalamayın. diliniz kösele oldu.
vaz geçin postal yalamaktan.
"açıklamalarımın noktasına, virgülüne kadar arkasındayım" ışık koşaner

hani düzmeceydi, hani yalan, iftiraydı. ordumuz bunlardan oluşuyor maalesef. ama düzelecek herşey, bu vatanın evlatlarının canı sizinkinden daha değersiz değil.
bilinen şeylerin itirafıdır başka şey değildir.
konuşan kimse kim.
onu bunu bilmem, insan utanıyor.
ortaya çıkan 2. ses kaydında görüyoruz ki genelkurmay başkanı da olsa postalcı postalcıdır.
"BUNLARIN GÜNAHI, VEBALi, HATASI KOSKOCA BiRiNCi ORDUDA BiR PLAN SEMiNERi YAPILIYOR TÜM PLANLAR TÜM TEFERRUATIYLA MiLLETiN ELiNDE ŞiMDi. BiR DE BU REZALET VAR. NASIL OLUR YAV, BiR ORDU KARARGÂHINDAN BU BiLGiLER NASIL ÇIKAR YAA. NASIL ÇIKAR iZAHI YOK. iZAHI YOK"
hani adamın zoruna gitmemiş darbe planları yapılması. bunların ortaya çıkması zoruna gitmiş. o denli onurlu bir askercik.

balyoz böylece en kalın kafalı postalcı için bile kesinlik kazandı.

"askerde olsa suç işler , karakola gitmeden önce polise hüviyetinizi gösterin ki ortalığı ayağa kaldıralım" mealinde birşeyler söylemiş. çok merak ediyorum seni içeri tıktıklarında hüviyetin bir işe yarayacak mı? yada ortalığı ayağa kaldırmaya cürret edebilen biri çıkacakmı?

içeri tıkılması için işlediği suçları sıralayalım.
-darbe planlarından ve ayrıntılarından haberdar olması ve saklamaya çalışması.
-ordunun eğitim ve donanım eksikliğini bilmesi , askerin it köpek gezdirmekte kullanıldığını bilmesi, kısacası ordudaki yozlaşmayı , çürümeyi bilmesine rağmen düzeltmek için uğraşmaması , bilakis saklamaya çalışması.

harbiden çok merak ediyorum. bu adam ordudaki 1. kayıtta sıraladığı eksiklikleri düzeltebilecek güçte değilse , onu aşıyorsa kimdir ordunun başındaki? 3-5 mason köpeği subaymı var ordunun başında?
askerden dönmüş her gencin dile getirdiği şeylerin genelkurmay başkanınca -ses ona aitse eğer- en üst düzeyden özeleştirisinin yapılması, ancak yine de kalıcı çözüm bulmak yerine geçiştirme, yok gösterme gayretinin de devam ettiğinin itirafıdır.
videoların çoğunu inceledim fakat hiç de öyle darbeci, şeytani şeyler göremedim...
tayyip'in sözlerinin 10'da 1'i kadar tehlikeli yahut yanlış değil ki...
varan 2 yayınlanmıştır an itibari ile hayırlı olsun:

http://www.dailymotion.co...erlendyryyor-varan-2_news
tam operasyonlar tam gaz giderken acaba orduya çamur atarak bir şey yaparmıyız hesabıyla kanunsuzca yapılmış ses kaydı. birde içeriği traş. hiç bir önemli nokta yok.
sahte kayıtlarla pkk operasyonlarını engelleme çabası. suç ortakları pkk, kürtçü cemaat ve yandaş basın.

10 civarında başlıkta açık açık, detaylı bir biçimde neler döndüğünü anlattık ama bıkkıntı vermeye başladı artık. çünkü bu sırtlan soysuz tayfası başlık ayarı yiyip, perişşan olunca hemen bir başkasını açıyor. bu temadaki başlıkları üşenmeyen aratsn baksın.

maksat pkk'yı türk ordusunun elinden kurtarmaktır. habire video vesaire çıkartılmaya başlanması da o yüzdendir. burada bahsedilen ses kayıtlarının doğruluğu hem tartışmalı hem de buram buram "montaj" kokmaktadır.

çoluk çocuğa sesleniyorum bu iş vatan hainliğidir. size bu entryleri siparişle yazdıranlar sıyrılır bu işlerden ama yarın öbür gün mahkemelere düşersiniz, hayatınız kararır. tamamen suç unsurudur bu gibi girişimler.
varan 2'nin de yayınlandığı şok ses kaydıdır. 35.maddeye dayaranak darbe marbe yaparıza getirmiş lafı.

(bkz: namerdin eline malzeme verdik)

http://www.aktifhaber.com...sok-ses-kaydi-486392h.htm
taraf gazetesinin ortaya çıkardığı skandallardan sonra biz de birtakım yanlışlıklar olduğunu söylediğimizde, ne satılmışlığımız kalmıştı, ne de vatan hainliğimiz. ama ilginçtir, şimdi bu itiraflar için özeleştiri yapılıyor, normal bir durum diyenler, benim geçmişteki buna benzer yaklaşımıma özeleştiri talep ediyor diye yaklaşmamıştı hiç. asker düşmanı olmuştuk bir anda. o zaman şimdi bir karar verin. ya biz de bu itirafı yapanlar gibi eleştiri getirmişiz zamanında, ya da onlar da bizim gibi satılmış ve vatan haini, sizin bir dönemki tanımlamanızla. hangisi?
bazı postalcıların hala "önemli olan içeriği değil nasıl elde edildiği , gelin onu konuşalım sıkıysa" diye durumu kıvırmaya çalıştığı hadise.
başlarım nasıl elde edildiğine?! tsk nın hangi işi legal oldu ki bu dinlenme işi illegal diye görmezden gelicez?
arkadaş burda ne var biliyormusun? itiraf var? çaktınmı postalcı arkadaşım , alooo , iyi dinle.
burada;
-dağlıca ve aktütünde ki heron skandalları
-bugün ve taraf gazetesinin ortaya attığı iddalar
-yıllardır askere gidip gelen herkesin (kalın kafalı postalcılar hariç) dile getirdiği çürüme , yozlaşma ,gereksizlik vs.

olaylarının hepsi doğrulanmıştır. anladın?
ses kaydı çıkmadan çıkabileceğini tahmin ettiğim entrydi,r.
sözlükde pirifani yi takip edenler gördüğünüz gibi olayları aylar yıllar öncesinden öğrenebiliyorlar.
hala durumu kurtarmak için bir taraflarını paralayan ulusalcı bebelere bakmayın siz. tsk bu yapısı ile iflas etmiştir. delikanlı ve aklı başında birilerinin çıkıp vakai hayriye olayını yinelemesi gerekiyıor.
bu millet çok daha güçlü, mekanize, seferber olup netice alabilen bir orduyu sonuna kadar hak ediyor.
bize tarihi başarıları olan ordumuzu ve askerimizi geri verin.
darbeci, cuntacı, miskjin ve makam düşkünü tabura çıkmadan terfi alan salon generallerini isitemiyoruz.
konuşmanın sadece başını dinlersek diyor ki mayınlar döşendi şimdi nereye döşendiği bilinmiyor. tim kumandanları silah bırakıp kaçıyor, ihalar düzgün kullanılamıyor yetki karşaması yüzünden pkk baskınına müdahale edilemedi. daha pek çok şey söyleniyor videoda ve hala sözlükteki bazı veletler kalkmış anormal bir tane söz bile yok diyor.

şuursuzluk hiç bu kadar ayyuka çıkmamıştı sanırım. hala bu sözlere karşın ne var bunlarda diyorsanız zaten sizle tartışacak bişey yok. gidin kendi hayal aleminizde yaşamaya devam edin. bariz ordu içi yönetim zafiyeti var ve bunu eski genelkurmay başkanı da konuşmasında kabul etmiş (evet eğer ses onunsa) sözlükteki veletler hala eski genelkurmay başkanının kabul ettiği zaafiyeti hükümete yıkmaya çalışıyor. gerçekten çok enteresan.
ortada anormal olan bir tane bile söz yoktur bu ses kaydı gerçekse (ki sanmıyorum ya) bununla beraber bu ses kaydının servis edilmesi hukuksal bir kepazelikken, suç iken Işık paşa'nın neden istifa etmek zorunda kaldığı, görevini yapamadığı da ortaya çıkmıştır. Görünen odur ki Işık paşa sevk ve idare konusundaki sorunları tespit etmiş. Lakin bu sorunları çözecekken önüne siyasi irade tarafından Engeller çıkartılmış ve Paşa da istifa etmek zorunda kalmıştır. (ki kaydı dinlemedim, yazıyı okudum, ışık paşa'nın sesini tanıyacak halde değilim bazı bilirkişilerin! aksine)

Ha bir de yıllardır Işık Paşa'nın dediklerini diyenler varmış. vay anasını satayım. çok komik lan. komando brövesini rüyasında görmüş erkekçikler, sivri'nin kulesini görse aklı olan insan oraya çıkar mı diyecek eşcinseller Askerlik hakkında fikir yürütüyorlar. Aferin olm size. biz onlarca km yolu arazide karış karış gezerken sen oturup Ordunun sevk ve idaresinin eksiklerini görüyormuşsun he? Benim kahraman erlerimden, uzmanlarıma, oradan komutanlarıma bir allah'ın kulunun çatışmada görevini yapmadığını görmedik. Peki ben dağda iken sen neredeydin piç? anam askerliğim inşallah 6 ay çıkar. Anam inşallah doğuya düşmem, askerlik kaldırılsa da yırtsak, parayı verelim kimin öleceğine karar verelim, Demogratik açılım yapalım vik vik diye Türk Milletinin değerlerine sövüyordun.

Ayrıca tekrar edelim bu ses kaydının yayınlanması suçtur. Hukuk devleti olmadığımız bir göstergesidir. onun bunun yatak odasına gir, onun bunun subaylarıyla konuştuğu askeri konuları kaydet, şantaj baskı karalama yap ve bu suçu işleyen failler ortaya çıkartılmasın sonra da Bu ülkede yasalara bağlı insanlardan görev yapmalarını bekle.

bitmiş terörün AKP'nin iktidarıyla yeniden azıtmasının suçu AKP'nin üzerinde olduğu gerçeği yadsınamaz bir gerçektir. ben değilim OHAL'i kaldıran, haliyle ordunun harekat alanını kısıtlayan. Ben değilim Irak'ın Kuzey'inde amerika kürt devleti kurarken "tezkereyi geçirmedik yaşasın amerikan karşıtlığımız" diye geyikler yapan. Ben değilim Ordu'yu sevk ve idare edecek komutanları içeri alan, ben değilim gelecek vadeden teğmenlerin cep telefonlarına sahte numaralar yükleyip aylarını hatta yıllarını heba eden.

Boş konuşmaya gerek yok. Bu terörü bitiren Arkasına siyasi iradeyi de almış ordu idi AKP iktidarından önce, terörün yeniden azmasına neden olan ise TAksimin ortasında bile teröriste dur diyemeyip Otobüsleri molotoflatan, dükkanları yaktıran, ortalığı savaş alanına çeviren hükümettir. Yoksa sen OHAL Yetkisi verdin de ordu Terörü bitirmedi mi? Bitirdi daha öncesinde. ama sen ohali kaldırırsın, Terörist şehirlerde siville karışınca rahat rahat oradan da canı sıkılınca araziye çıkınca kolay kolay Kara kuvvetlerinin yapacağı birşey olmaz. ilçelerde Jandarmayı kaldırırsın mavi üniformalı birçoğu seçilmiş badem bıyıklı karı kılıklılara görevi verirsin sonra da Kara kuvvetleri bu olayı çözsün he? Mavi üniformalıların gerçekten üniformasını taşıyanları da "kim bunlar, bozkurtlar!" dediği amirlerini sürersin he? boş konuşup demagoji yapmaya gerek yok. Bu hükümet gelip geçiciyken, Yeşil üniforma kalıcıdır. O üniforma M.Ö 209dan beri vardır Tayyip ise birkaç yıl sonra ölüp gidecek, bu siyasi akım yokluğa karışacak ama Türk devletini koruyacak yine harbiyenin çocukları olacaktır. o yüzden konuşurken, saçmalarken gelip geçici şeylerin büyüsüne kapılmayıp kalıcı değerlere mantıklı ve adam gibi yaklaşmak Bir Türk'e yakışandır. Ha ben Türk değilim bana ne! dersen, Ermeni ve Rumlar da Ben Türk değilim bana ne demişti, Dersimliler de öyle demişti, Şeyh Saidler de öyle demişti, Kubilay'ın başını kesenler de öyle demişti, adnan menderesler de öyle demişti, Deniz gezmişler de öyle demişti, iskilipli atıflar ve yüzlercesi de öyle demişti, gebertilen onbinlerce PKKlı ve onbinlerce PKK destekçisi güneydoğulu da öyle demişti...
tipik cia tipi itibarsızlaştırma deneylerinden biri dahadır. sözkonusu edilen kaydın doğru ya da sahte olması değildir. askeriye gibi özeleştirinin çok önemli ve sert olduğu bir kurumda gerçekler, hatalar da tartışılıyordur olabilecek en beter şekliyle. sabah işe gelip solitaire'i açıp bu şekilde emekli olan ondan bundan torpilli memurların anlaması çok zor. burada ordu çok re re röö diye mızıklayanların iyi niyetli olanları önce dün neyi nasıl yaptıklarını bir gözden geçirsinler; neremiz doğru bizim? hekim hatası oranımız yüksek, eğitim sistemimiz ortada ve eksiklikleri öğretmenlerin kendisinden bağımsız eleştiriliyor hep, tapu kadastroda, gümrükte bahşişsiz, hediyesiz iş yaptıramazsınız, memleket ağzına kadar mühendis dolu ama en ufak bir gelişmemiz yok, binalar başımıza çöküyor, altyapımız yerlerde sürünüyor, yer gök imam hatip dolu mezunları kur'an-ı kerim'de geçen şeylerden habersiz, reklamlarımız kopya, arak ya da düzeysiz, üründen çok kendini reklam eden anlamsız klipler ki bir ülkenin en ileri sektörlerinden biridir reklam sektörü, en azından öyle olmalıydı. televizyonlarımız beter, futbol takımlarımız portekiz takımlarından 3-5 misli daha fazla harcayıp gelene gidene madara oluyorlar, maradona'nın kazanmadığı paralara imza atanlar sahada yoklar, kendlerine bakmıyorlar, işlerine saygıları yok, özel şirketlerde iş kimin sırtına yüklenirse ona yaptırılır, markamız yok doğru düzgün, işe yarar bir patentimiz yok ...

ordu ne olacaktı? marstan gelmiyor bu askerler içimizden hepsi de. şimdi herkes elini vicdanına koysun orta rütbeli herhangi bir subayla karşılaştırıldığında sınıfta kalmayacak kaç milletvekili var? kaç bakan var? ordu şu an türkiye'nin en iyi işleyen kurumudur hala. bir zamanlar bir de ösym vardı dünya standartlarında iş çıkaran kurum ne hale getirildi 5-6 senede gördük. trt kimsenin izlemediği bir kanal haline geldi, tübitak bilim dışında her şeyle uğraşır oldu, imamın ordusunun durumu malum, hukuk sistemi ağır yara almış durumda, kör topal yürüyen futbolumuz bile artık 1-20 yıl toparlanamayacak hale geldi...

son girilemeyen bitirilemeyen ordu kaldı. elbette ordu özeleştiri yapmak ve kendini yenilemek zorundadır, elbette koskoca bir kurumda işe yaramaz dangalaklar vardır sistemin eleyemediği ama söyleyin türkiye'nin en bozuk kurumu mudur ordu? girişilen çaba çok acınası ve tehlikelidir. etnik tabanı aynı olan cemaat ve destekçileri ayrılıkçılarla kol kola hergün tsk'ya saldırıyor dertleri belli. ama unutmamak lazım askerini yokeden başkasının askeri olur...

amerika'nın operasyonlarında gördük ırak ordusu denen oluşum bir takım terlikli, şalvarlı subaylarının yanında donunu indirip meydana hacet gideren tiplerden oluşuyordu, generalleri bağdat'a girileceği gün direnmemek karşılığında amerikan vatandaşlığına sattılar vatanlarını, köprüleri bile uçurmadılar o köprüler havaya uçurulsa bağdat'ın düşmesi 1 hafta daha uzardı belki. afgan ordusunu dağıtan taliban 3 tane helikoptere direnemedi başkentini bırakıp kaçtı say say bitmez. iran devrimden sonra ırakla savaştığında uçağını yerden kaldıramadı aylarca milletin beline bomba sarıp motosikletle rampalardan ırak siperlerine uçurmaya çalışıyorlardı ölenler olmayaydı komikti o görüntüler.

ordumuzu derleyip toplayıp, modernize etmemiz lazım çünkü amerika gidince buralar bizden ve rusya'dan sorulacak. o zamana kadar herkes ayık olsun...

ordu da yargı gibi düşerse elimizde ülke kalmayacak çünkü...
bu ses kaydına verilen tepkilerle tipik bir ulusalcı pişkinliği ve utanmazlığı ile karşı karşıyayız.

şimdi adamların zaten yapacakları belli.

inkar et.
içeriğe bakmadan kim sızdırmış diye suç bastır
küfret

istisnasız böyle olan bütün olaylarda bu tepkiyi vermiştir ulusalcılar. genelkurmay başkanı videoda rezillik diye bas bas bağırıyor, tim komutanları silahını bırakıp kaçıyor, askerlerimiz çok rahat eğitim ve düzgün bir idare ile önlenebilecek eksiklikler yüzünden öldürülüyor, heronlar tarafından naklen yayınlanan görüntülere ordu yetki karmaşası yüzünden müdahale etmiyor edemiyor, insanlar yine böyle hatalar yüzünden ölmeye devam ediyor bazı utanmazlar hala kudurmuş şekilde sözlükte bunları kim sızdırıyor diye küfrediyor.

sızdırmasınına gerek yoktu. biz bunu yıllardır söylüyorduk. bizim bildiğimiz bizim söylediğimiz ama sizin gibi utanmazların inanmadığı inkar ettiği küfrederek savunmaya çalıştığı şeylerdi bunlar. o kadar pişkin o kadar yüzsüzsünüz ki. artık günyüzüne çıktı ve utanmadan ne var gayet güzel özeleştiri yapmış diyorsunuz ?

bütün bunlar oldu. hani bunun sorumluları ? ilk defa mı akıllarına geldi 30 yıldır terör ile mücadele eden ordunun bunlar. utanmadan her olaydan sonra hükümete küfretmeyi biliyorsunuz. açın bakın son terör olaylarından sonra tayyip erdoğan başlığına ekşide ve burada neler yazılmış.

bakın bakalım onca şehit neden verilmiş? hükümet yüzünden mi ordunun böyle yönetimi yüzünden mi?

adam ne diyor videoda. elimizde her türlü imkan var gece de görüyoruz gündüz de görüyoruz. belki zamanında ordudaki bazı subaylar hükümeti nasıl yıpratırım nasıl düşürürüm diye düşüneceğine işlerini yapıp teörü nasıl bitiririm elimizdeki imkanları en etkin nasıl kullanırım diye düşünseydi iş buralara gelmezdi.

bunları zamanında söylediğimizde ordu yıpratılıyor diye demediği bırakmadınız. küfürler ettiniz iftiralar attınız. aynen şimdiki gibi. insanda biraz ar olur biraz yüz olur lan. yuh.
muhteşem bir özeleştiri. ordunun durumunu en iyi özetleyen cümleler.
şaşırılacak birşey de yok. bunlar halk arasında yıllardır konuşulan şeyler.
sadece ciddiye alınmıyordu bu bilgiler, söylenti olduklarından.
işte şimdi doğrulandı sayılır. valla paşam söylemiş ordunun eksiklerini, düzelmesi ümidiyle.
tabi varan 2 kısmı var. orası apayrı.

bir diğer konu, ulusalcı panpalar...
keyiflendirmede bir numaralar yemin ederim.
şu an kudurmuş vaziyette nereye sallayacaklarını şaşıyorlar.
ses kaydını kabullenmeyen mi ararsınız, paşanın özeleştirisine eleştirdikleri kesim kadar dahi kulak vermeyenleri mi ararsınız...
"şimdi mutlusunuzdur,beğendiniz mi? bu sizin de ordunuz değil mi?" kıvamında giden panpalar mı ararsınız...
lan kimsenin güldüğü yok be adam. sen öyle sanıyorsun. sen işi uzun süredir tribün muhabbetine çevirdiğin için şimdi karşındakilerin güldüğünü sanıyorsun.
gülüyor ama sana. yıllardır kulak asmadığın eleştirileri güvendiğin dağlar doğrulayınca çaresiz kalışına, halen asaletten(!) teviz vermemene gülüyor.
rezalete bakar mısın yahu? adamın teki de ses kaydı ortaya çıktı diye üzülüyor. tabi koyun(!) halk neden bilsin ki bunları?
yıllardır bilmedi de noldu değil mi? lan olum kimin evladısın lan!

lütfen aklımızı başımıza alalım. ordunun eksiği gediği ortada. kimsenin güldüğü ettiği yok.
ama işi takım taraftarlığına çevirmeyelim.
itiraflara itirazım yok. ancak bu ses kaydı olayları, bu gizli video çekimleri iyice çığırından çıktı. kim yapıyor bunları? kimin işi? beni en çok tedirgin eden bu mesele. basına nasıl sızıyor? polis ve basının ilişkisi ne? neden tarafsızlığı şüpheli basın kuruluşlarından öğreniyoruz bu haberleri? biz bu basın kuruluşlarına güvenmiyoruz, habercilik anlayışlarını, sunumlarını beğenmiyoruz. tedirginim sözlük, tedirgin. itiraflara itirazım yok, neyin ne olduğu nedenleriyle söylenmiş. gayet açık. ama bu yaşanan bozulmanın süreci ve tarihi nedir onu da irdelemek lâzım.
totosuyla gülen baba yiğitler çok totonuz yiyorsa gidin siz savaşın. ordu sanki başka milletin ordusu, teröristler sanki bizim vatanımızı düşünecek. şu da var tabii, it gibi düşmana it gibi asker gerek. biz bunu yapamadık, özür dileriz.
--spoiler--
Artık herkesin gözü üzerimizde

BUNLARA rahat vermememiz lazım. Öyle bir hava varsa eğer kafanızdan lütfen çıkartın. Öyle şey yok. Çok dikkat edin herkesin gözü üzerimizde. Bir ufacık hata yapılırsa basına taşınıyor. Manşetlere taşınıyor. Onun için herşeyi yasal bazda yapmak durumundayız. Bizim yasalarımız hani bazen kızıyoruz mızıyoruz ama bize gerekli yetkiyi veriyor. Dikkatli incelersek kullanırsak işte valiyle konuşmak suretiyle falan bize gerekli yetkiyi veriyor. Tabii önce jandarmamız yapıyor. Biz de onların peşinden ona destek olarak yapacağız. Biraz evvel söz ettim. EMASYA Protokolü kalktığı için iller arasındaki harekette biraz sıkıntımız olacak gibi geliyordu. Ama arkadaşlarımız söylediler. Valiler gene anlaştı falan diye. Biz bunu yeni bir protokolle yasal baza oturtmaya çalışıyoruz. Onu da hazırlar hazırlamaz size tekrar göndereceğiz. O konulara da sahip olacaksınız ve daha rahat edeceksiniz. Neyimiz varsa kullanın. işte havada bilmem ne helikopteri hazır bulundururuz. Bilmem ne çağırırız geraekirse. Bulundurun çağırın şimdi rahatız.

--spoiler--
zaten adamlar gözünüzün içine baka baka la suç bizim deseler bile 'dilin ne dediğini biliyor mu paşam' diyeceksiniz.

en iyisi he de geç.
postal yalarken dikkat edin onlar savaşı görünce çıkarıyorlar tadı damağınızda kalmasın.
vay vay vay demek ki pkk yı bitirememek değil şehit haberlerinin asıl suçlusu olmak değil bunları kaydetmek suç öyle mi?

öncelikle kaydededin ellerine sağlık.her şehit haberinde hükümet istifa değil de başka bir slogan bulacaklar artık.

madem kaydetmek suç anıtkabire bomba atacağım diye bir ses kaydı bulsanız kaydedeni böyle eleştirir miydiniz?

allah ım iyi ki bu salaklarla savaşa girmemişiz.

demek kaydeden suçlu.

vay vay vay.

ayrıca götünüzden çıkan bokun önemi yok.askerlerin neden boktan yere öldüğünü bilmemizde fayda var.

ne diyim sabah sabah.evinize bomba atılsın da bunu ihbar edene 'aaa çok ayıp' diyelim hep beraber.