bugün

herhangi bir tıbbi operasyon nedeniyle genel uyutulma halidir. ama öyleki çok kısa süre uyunmuş gibi gelir insana.
pulmoner destek yapılması gereken durumdur.
(bkz: narkoz)
sezeryanla doğum yapacak anne adaylarına genel anestezi uygulanır. narkozdan çıkıp ayılırken sayıklarlar.
(bkz: epidural anestezi)
damar yolundan yapılan iğnenin 10,15 saniye sonrasında vücudun otomatik pilota bağlaması olayıdır.her insanın yaşamı boyunca mutlaka bir kez deneyimlemesi gerek.uyandığınızda hiçlik hissine kapılabilirsiniz ancak arkanızda bıraktığınız ameliyatı düşününce varsın hiç kalayım dersiniz.
bu başlıkla yarın olacak cerrahi sınavımı hatırlayıp vicdan yaptım. anestezi konumsa hala çalışmam için beni bekliyor.
ameliyat masasına yatıp etrafınızdaki koşuşturmayı ürkek bakışlarla izlerken bir anda hayattan kopma sürecinizdir. hangi ara olduğunu, nasıl olduğunu, süresini anlayamazsınız bile. bir anda tüm hatlar kesilir; ve boşluk.
Bana 3 kere igne batirmalarina ragmen en son 4. De bayiltiklari anestezi cesidi. 5 den geriye say dediler, 3'de bulutlardaydim.

Edıt: eksıleyen arkadas, sana spınal anestezının verdıgı bas agrısını dılıyorum.
her bünyeye farklı etki ediyor bu. ben de 9 saatlik bi genel anestezi altında kaldım. ameliyattan önce hep sözlükten falan araştırdım nasıl bir şey diye. genel olarak uyandıktan sonra mide bulantısı olur, yok zihnin tam açılmadığından içindekileri söylersin hemşirelere sarkarsın demişlerdi ancak bende bunların hiçbiri olmadı. benim en büyük sıkıntım sonda oldu. yani ameliyat olacak olanlar bunlara bakarken bende böyle olurum kesin diye düşünmesinler. her bünyede farklılık gösteriyor demekki.
internette okuduğum unutkanlık yapıyor vs. yorumlarından sonra korktuğum, ama bir saatlik operasyon sonucu şıp diye uyanıp, dönüş yolunu bilmeyen annemle birlikte 80 km yol sarfedip eve döndüğüm, iki senedir hiçbir yan etkisini görmediğim anestezi çeşidi.
korkulacak bir durumu yoktur. internette yazılanların çoğu yanlış. yok hafıza kaybı, yok acı çekmek, yok devamlı uyku hali..

uyandığınızda etrafınızdan sadece birkaç kişiye odaklanacaksınız ve yalnızca onları algılayabileceksiniz. diğer insanlar/nesneler sizin için ulaşılmaz olacak.

saçmasapan şeyler hatırlama ihtimaliniz var. 4 yaşından parka gittiğinizde kavga ettiğiniz arkadaşınız gibi.

"noldu lan bana" diye soracaksınız, gözünüze son gelen ışık kümesine kadar hatırladığınız halde.

parçaları birleştiremeyeceksiniz. örneğin ameliyata bacağınız yüzünden girdiğinizi bilmenize rağmen bacağınıza ne yapılacağını hatırlayamayacaksınız. neden olduğunu bilemeyeceksiniz.

ve 1 saate kadar bunların hepsi geçmiş olacak.*
ölümün provasıdır. hiçliğin vukuu bulduğu yer, uyuturlar saatlerce uyanırsın ama bi sn geçmiş gibi hiç bişeyi bilemezsin. ilginç.
Daha dün olduğum anestezi çeşidi. Kısa bi ameliyattı ilk defa anestezi olucaktım. Ameliyat yarım saatte bitmesine rağmen hemşireler beni 1 saat sonra uyandırabildiler. Sanki herkes bana düşman gibi tokat atıyorlar. ilk uyurken tepedeki ışıklar çok netleşip çifleşiyor gibi oluyor. Sonra istemsizce sırıtıyorsunuz şuan beyniniz aktif ama kontrol onda değil. Herşeyin farkındasınız hatta ben niye gülüyorum lan diyorsunuz. Hemen sonra boğazınızdan bi kötü koku ağzınıza doğru geliyor ve sonrası ................. Sizin için 10 sn sonra birileri size çağırıyor. Ama geçen süre 1.5 saat. Sonra sizi tokayladıklarını hissediyosunuz. Bütün sesleri duyurosunuz ama hala vücudunuzu kontrol edemiyorsunuz. ben küçükken astım tedavasi aldım. Belki bundan dolayı nefes alamıyorum. Ağzıma oksijen maskesi taktılar herşeyin farkındayım ama kontrol edemiyorum kendimi. ben maskeyi çekmek istiyorum hemşire eğer böyle yaparsan hiç çekmem diyor sakin ol. bu sırada tokatlara devam. Nefes almada hala güçlük var. bi süre kendinize gelir gibi oluyorsunuz. Sonra tekrar gibip geliyorsunuz. En sonunda hafif gözler açılıyor. iyimisiniz diye soran hemşirelere gülerek cevap veriyorsunuz. sonra adın ne kaç yaşındasın neden burdasın soruları soruyorlar cevap veriyorsun. ama hala vücudu tam kontrol edemiyorsun gözler gidip geliyor. nefen alma darlığı ortadan kalkarken hadi artık diyorsun içinden uyan zorla kendini. sonra iki sırıtan hemşrie adayı öğrenci size bakıyor iyimisiniz. evet diyorsun. ama nefeste hala sorun var. sonra bu sorun geçiyor. yatağınıza yatırıyolarlar sizi. sonra yavaş yavaş kendinize geliyorsunuz. Sürekli gelip sizin tansiyonunuzu ölçüyorlar. Ve the and.

ameliyat anında başında bi sorun yok belki ya astımdan yada o gece uyumadığımdan bende bu komplikasyonlar gelişti.
Gözünü kapat ve aç. Zaman kavramı yok.
Olum gibi birsey.
15 tl e yapıyorum. beyaz tenli kızlarımıza özel indirim vardır. hatta üstüne para veriyorum.
yeni nesil anesteziklerle yan etkileri minimuma indirilen olay.

bir diğer zevkli aktivite için:
(bkz: sedasyon)
insanın tamamen uyutulması anlamına gelir. kişi genel anestezi olduğu zaman kendisini hissedemez. bununla ulaşılmak istenen şey, ameliyat esnasında acı duymasını tamamen engellemektir.
ağır ameliyatlar için narkoz vermedir. ameliyat acısına dayanamayanlar için bir çaredir. ölümcül olup olmaması doktora bağlıdır.
En cok korktuğum şeydi fakat okadar korkulmamasi gerekiyormuş.
En son doktora "bana biseyler oluyor beni uyutamicaksiniz galiba" dedigimi ve sonrasinda muthis öksürükle uyandigimi hatirliyorum.
Harici uykudur. Evet.
her türlü ameliyatta tercihimdir çünkü ameliyat hatırlamak istemiyorum korkutuyor ameliyatlar beni. bir kez son bir buçuk saatte iptal ettim zaten neredeyse ameliyat yatağına yatıyordum (eksik bilgilendirmeden dolayı kaçtım) tekrardan kaçma imkanım olmayacağı için erteliyorum ama bıkmak umarım erteleye erteleye.
10 kadar say deniyor 8 de uyuyorsun sanırım en çok meşgul olduğun işi rüya olarak görüyorsun kişiden kişiye değişebilir. Uyandığında müthiş bir biçak acısı. Ameliyathane ortamı soğuktur ürkütür insanı.Gözümü açtığımda yanımda bacağından sorunu olan hasta varda oda yeni ıyanmıştı iki leyla muhabbet ettik bekleme alanında sedyede -Noldu sen neden burdasın -Bacağımda agahsjdkskdjg sorunu var kesip diktiler senin neyin var- Hı iyi benimde boğazımı kestiler bademcik -hı iyi iyi geçmiş olsun.)(kendini kurbanlık koyun gibi hissediyorsun) Basitide zoruda etkiler insanı
Pek bi' bok yok. Birazdan uyuyacaksın diyorlar ve 30 saniye geçiyor geçmiyor iptalsin. Anestezi anından çok, sonrası kötüdür. ilk beş gün kontrolsüz kilo kaybı görülür.