bugün

orhan atasoy versiyonundaki- ki en muhtesemi odur- klip bana gore turkiyede muzik tarihinin en örnek alınası klibidir. klipten aklımda kalanlar gecenin bi vakti uzuuun bir yol boyunca sarhoş gibi yürüyen bir adam ve geçtiği esnada göze takılan enteresan sokak insanları( bunlar arasında özellikle hayat kadınları, eşcinseller, evsizler dikkati çeker)... buna bir de bu harikulade şarkı eklenince tadından yenmez hale geliyordu. yıllardır izlemedim, daha doğrusu görmedim bile.. yazık, çok yazık ankaralı turgutlara, hatçelere kalmışız...
dinlendiğinde hayat kaydıracak şarkılardan biri
sözleri orhan atasoy, müziği Ercüment Vurala ait olan şarkıdır. teoman hayatının performansını göstermiştir.
teomandan, çok daha önce , gitarist - şarkıcı orhan atasoy abimizin içli içli okuyup da, dinleyenleri mest ettiği, rüyalar adlı ünlü parçası ile bildiğimiz ercüment vural'ın düzenlemesini yaptığı, çalan hemen hemen her enstrümanın içinize, iliklerinize kadar işlediği, vurucu çarpıcı, ''senden ya da benden'' farkı olamayn muhteşem klibi de, umur turagay tarafından çekilmiş, klasikler arasında çoktan yerini almış, önce orhan atasoy sonra da teoman şarkısı.

küçükken, ara sıra denk gelirdim de, bilmezdim ''ne yapıyo la bu karı'' diye, adamı gördüm mü klibinde. baştan karı olan dam, sonradan da adama dönüşüp de, donuna kadar soyununca derdim ki, ''ahanda şinci çıkaracak malafatı''. yine de her şeyin farklı ama, birbirinden farksız biçimde tasviredildiği böyle bir hoş klip daha sonraları görmemiştir herhalde, türk klipleri ve de sanatçıları. bizden farksız, senden ya da benden farksız, herkesi içine çekebilen, herkesin baş rolünü rahatlıkla oynayabileceği bir klip... şimdilerde ise, bilgisayarım köşe başında, sıkıntılı anlarımı süslemek amacıyla indirilmiş, açılıp efkarlandıracağı günü beklemektedir.
vucudun kaldırabıleceği alkol oranınnı arttırma kabiliyetine sahip yegane orhan atosoy parcası , zira bu şarkıyı repeat modunda dinlerken şişenizdeki burbonun aşırı bir hızda bittiğine hatta buharlaştığına şahit olabilirsiniz.
gece gece dinlenildiğinde insanı alıp götüren şarkıdır. tabi orhan atasoy yorumu ile. fikret kuşkan'ın yorgun ümitsiz o hali insanı büyüler. bugün bile izlediğinizde fikret kuşkan'ın travesti rolüyle hayat üzerindeki yalpalamalarını ne kadar mükemmel canlandırdığını görebiliriz.
bir orhan atasoy şarkısı.

teoman ve zerrin özer yorumları fena sayılmaz. hatta teoman bunların bir adım önüne geçmiştir şarkı teomanla bütünleşmiştir.

--spoiler--
en geçerken sahilden sessizce
gemiler kalkar yüreğimden gizlice
--spoiler--
Bu şarkının gitar ile introsunu çalmak isteyen ancak nota, tab okuyamayanlar için notaları aşağıda ki gibi olan güzide teoman eseridir.

Fa re do si do mi fa fa re la fa re do si do mi fa fa re.

Kısacası farelerle dolu bir introdur, gitar dedim ama orgla da çalın siz, ya da farketmez ne varsa elinizde artık.
Orhan atasoy tarafından mükemmel yorumlanan bambaşka bir parça. klibi oldukça enteresan ve dikkat çekicidir. üst üste dinlediğiniz de daha bir güzelleşiyor sanki.
içinde talim olan su arabası.
şarkı sözü ve klip olarak ying yang oluşturan reçetelik şarkıdır. p*
asit orhan abimizin bu klibi, türk müzik tarihinin en sağlam klibidir muhtemelen.
Birden fazla gemi ismidir. Evet.
bana çocukluğumu hatırlatan şarkıcı ve şarkısıdır.zamanın şartlarına göre cesur denebilecek bir klibe sahipti.

http://www.dailymotion.co...rhan-atasoy-gemiler_music
Özlem tekin' in mahvettiği orhan atasoydan dinledikten sonra teoman keşke hiç coverlanmasaydi denilebilecek şarkı.