Önceleri sahsimin da yaptigi bir davranis. Cok samimi bir garson arkadas beni uyarinca olaya daha farkli bakmaya basladim.
Iyilik yapalim derken aslinda onlara daha da kötülük yapiyormusuz.

Sebep;
Her garsonun kendine göre bir toplama üslubu var. Tabaklari üst üste koyarken; kendilerine göre dengesini ayarliyorlar.
Garson gelip masayi toplarken, sadece onun eline dogru yada yakinina birakmak onun icin en uygunu.
Ayrica; masayi toplamak garsona olan saygisizligi ifade eder “ne gerek var canim seni calistirmalarina. Biz kendimiz de servisimizi yapariz“ gibi.
Bu onun isi. En iyi sekilde ona yardim su sekilde gerceklestirilir.
1. Suratsiz bir müsteri olmayarak.
2. Anlayisli davranarak. (Binbir türlü insan ile ugrasiyorlar)
3. Edepli bir sekilde hizmetten faydalanarak.
4. Insan gibi yemek yiyerek. (Oraya buraya serpip sacarak degil)
5. Hizmetten memnun kalindigi kadar bahsis birakarak (“20 kurus üstü kalsin kardesim“ diyerek degil. Mümkünse hesabin %5-10'unu birakarak).
6. Garson bayan ise; daha ayri bir saygi göstererek. (Asilmak ne la? O kiz oraya ekmegini kazanmak icin gitmis. Senin gibi bir öküz ile ugrasinca ona madalya takmiyorlar. Pavyon degil orasi).
göstere göstere yapılıyorsa yanlıştır. Garson geri gelmeden hani bir iki toplarsın da garson gelmiş tabak almaya çalışıyor ama sen ya dur şu çöpleri de atayım diye tabağı çekiştiriyorsan yapma!
a'la carte restaurantlarda karşılaşılmayacak davranış.
Yaparsan bir yerinin kesilmeyeceği insanlık belirtisidir.
Kimse mecbur bırakılmamalı benim ağzımı sildiğim peçeteyi toplamaya.ve kimse de kendini özel hissetmemeli önündeki pisliği başkası topluyor diye.herzaman yardım edeceğim keşke mutfağa kadar bırakabilsem.
güzel bir davranıştır, bütün emekçilere saygı duymak gerekir.
eğer garson oldu iseniz; o yoğun iş gününde bir tebessüm, teşekkür etmek o kişiye büyük bir mükafattır çünkü: bir aşçı nasıl yaptığı yemeğin tabakta kalmasını istemediği ve beğenildiğine şahit olmak isterse bir garson içinde aynı durum (hizmetinin beğenildiği kanısı) söz konusudur.
mutfağa kadar götürmek abes olsa da. toplarken tabaklar üst uste konabilir. servis açılırken ver bakayim bana onlari ben masaya koyabilirim denilebilir. kül tablası yoksa kalkıp başka masadan alınabilir. daha ileri henüz gitmedim.
en azından masayı büsbütün darmadağın garsona bırakmamak, şöyle bir araya getirerek iki el atmış olmak görgünün bir gereğidir.
garsona rahatsızlık veren bir durumdur. her genç gibi bir zamanlar bende garsonluk yaptım. hoş bir şey değil, yapmayın.
Adamlıktır, net.

Öğrenci iken part time bu işi yapmıştım, egosunu tatmin etmek isteyenler ve bu tip şahısların çay ve kahve aromasını farklı ayarladım.
Tutamıyorum kendimi yalnızca toplarken değil servis açarken siparişleri getirdiğinde de yardım etmeye çalışıyorum halini hatrını soruyorum hatta bazen sürekli gittiğim tanıdık yerlerde kendi ihtiyacımı kendim gidip aldığım yetmiyormuş gibi garsonlara yardımcı olup başka masalardan da sipariş alıp götürüyorum üzülüyorum garsonlara.
ev kizi olmanin verdigi gereksiz hamaratliktir.
yapılması gerekendir. hem yemek ye, sonra da masayı toplamadan git. babanın uşağı mı var? ora da oldu olacak bir de üstüne çay, kahve iç bari.
istemsizce yapılan bir eylem. içimizdeki yardımseverlik dışa vuruyor o an.
bu eyleme yardım etmem de garson masadakileri aldiktan sonra ekmek kiriklarimi guzelce bir kenara toplar, peceteyle masa kenarina kadar getirir, ortamda tabak kaldiysa tabaga; kalmadiysa yine baska bir peceteye doldurur, bir sekilde börtü böcegin yemesi için onları toprakla buluştururum.
Evvvet altı yaşımdan beri garsonlukla iç içeyim konuya hemen kendi bakış açıma göre açıklık getiriyorum iyi niyetli olduğunuzda ben sizleri anlıyor ve takdir ediyorum ancak yardım etmezseniz daha iyi olur çünkü işin özünde yavaş çalışıyorsun demek,tişikkirlir.
Bazen baskınlığımı zor bastırıyorum garsona "sen tabakları taşı, ben makineye dizeceğim" dememek için.
garsonluğu meslek olarak yalanların hoşuna gitmeyen davranış. yardım etsen dert etmesen dert. ulan bazen diyorum yak gitsin.
Masaya bardak devrilip su dökülse garson masayı silerken tabağı kaldırırım.
Fast food bir yer de yemek yesem tepsiye masa üzerinde kalan döküntü artık kağıt vb çöpleri toplarım.
Masaya damlayan ketçap mayonez varsa peçete ile silerim. Yere düşen patates kızartması pipet varsa alırım.
Benden sonra biri otursa sadece tepsiyi alsa başka masaya koysa temiz bir masa bulur.

City's de yeğenleri sinemaya götürmüştüm, çocuklar bir hamburger (malum marka) yemek istediler.
Siparişlerimizi aldık masamıza oturduk.
Yan tarafta 4 tane kadın, onlar da oturdu ve yemeklerimizi yedik.
Yan tarafta kadının biri masa üzerinde artık çöp olan içecek kutusu pipet peçete ve tepsiye koyarken yanında ki kadın "boşver, nasıl olsa topluyorlar ya" dedi. Arkadaşı "yazık ya onlara, yardımcı olmuş oluruz" demesine ",onların işi aman boş ver" demez mi?

Böyle insanımsılardan o kadar çok var ki...
çöpleri içecek kutusunun içine doldurarak peçeteleri tepsinin içine atarak yaptığım eylem.
Bütün çöpü ayrana doldurup, ıslak bezle tabağı silip tabağı masanın ortasına alması kolay olsun diye koyup kalkmak bize yakışır.
(bkz: garsonun masayı toplamasına yardımcı olmak)
yine her zamanki gibi harika insanlarsınız, bravo.

insanoğlu ne kadar garip lan.

bence yapılan iyilikleri kimse görmeyecek olsa insanların %90'ı iyilik yapmayı bırakır.

çünkü iyi insan olduğunuzu birileri bilsin, görsün istiyorsunuz.

iyi biri olduğunuzu bilmek kendinize yetmiyor.
Gayet insancıl bir hareket.
Ağzımı sildiğim peçeteyi de cebime koyar, dışarı da çöp bulduğumda atarım.Garsona ağzımı sildiğim peçeteyi toplattıracak kadar asalak değilim.