bugün

carole selcuk la iyi isler yapilabilecegini zanneden taraftarlara sahip klup.
------------muslera
mariano-maicon-denayer-strinic-
-------fellaini-fernando
feghouli---belhanda---ribery
--------------gomis

lucescu da gelirse kısa vadede beli doğrultup, uzun vadede planlar kurmaya başlayabiliriz. tabi düzene çomak sokacak selçuk, yasin, ahmet, menajerleri falan dehlemek gerekiyor. ayrıca arda, volkan şen falan gelecek diye sinir hastası olacağız neredeyse. ndiaye'ye de 3'den fazla verilmez. gerisi galatasaray'a ihanettir.
Fellaini feguli fernando belhanda gomis maicon Mariano..
Olm soygun mu yaptınız aq.
Aslında faydalı transferler yapılıyor fakat ligin başında avrupa gitmese iyiydi.
bir beşiktaşlı olarak fernandinho haricindeki transferleri fos olarak görüyorum. belhanda gereksizdi sneijder 10 belhanda eder. fellaini bitik bir topçu. gomis eren derdiyoktan daha yeteneksiz bir adam fakat çok transfer yapıldı. ya batacak ya çıkacak. birlikte görücez.
dün bu kadroyu yapmıştım.

-------------muslera
mariano-maicon-denayer-strinic-
-------fellaini-fernando
feghouli---belhanda---ribery
--------------gomis

şimdi düşünüyorum da hiç gerek yoktu gitmelerine... dünya yıldızlarını gönderdik. akıl alır gibi değil! zaten bu yapılanların akılla alakası yok. tamamen duygusal.

-------------muslera
mariano-maicon-denayer-strinic
---------fellaini-fernando
----podolski-sneijder-bruma
--------------gomis

kahvede maç öncesi sandalye ayırır gibi mevki mevki ilk 11'i parsellemişler. herkes kendi piyonu oynasın istiyor. menajerler komisyonuna bakıyor. selçukla, yasinle, serdarla, ahmetle, kazmalarla, çöplerle sinir hastası yaptılar bizi.
(img:#1495495)
Yazın yazdırın ulan.
Bu arada axe çok güzel kokuyomuş.
Yani bu transferler mali sıkıntı yapmayacaksa ciddi iyi kadro kuruluyor(tabi ki fernando ve feghoulinin geldiğini düşünürsek), muslera mariano maicon serdar strinic fernando selçuk ndiaye belhanda feghouli gomis yapılıp belhanda kanada çekilir, selçuk oynamazsa kanada başka bi adam koyulup belhanda 10 oynar, hocamız da olursa son yılların en iyi galatasarayı olur.
ndiaye>7 milyon euro= fatal error...
bu kadroya fatih terim gelirse kuslar sampiyonlugu unutsun.
nabil dirar, feghouli, belhanda, zaman zaman beşiktaş'taki nasri sesleri... tabi ki tesadüf. başka ne olabilir ki? ırkçı değilim, ama bu transferlerin sportif gerekçelerin dışında yapıldığı ortada.

yayıncı kuruluş arap. binbir ricayla değerinin çok üzerine yayın hakları araplara satıldı. tabi onlar da ligin kalitesizliği yüzünden, yabancı sınırı kalkmadan bunu kabul etmedi. bir o iyi oldu. belhanda ve feghouli sadece arap oldukları için transfer edildi. bu yüzden içime sinmiyor. sneijder yüzünden belhanda, hele arkasında selçuk oynarsa tutacak gibi değil. ndiaye komisyon için transfer edildi. bu yüzden içime sinmiyor. bir de "ingiltere'den de istiyorlar" dediler bunu bize kakalarken. ne dedi ndiaye? "durun. ben chelsea'de değil, dursun'un takımında oynayacağım." osmanlıspor da; "arsenal 15 milyon euro veriyor. ama biz seni 7 milyon euro'ya galatasaray'a satıyoruz".

bu üçüne verilen paralarla premier lig tecrübesi olan transferler yapılabilirdi. ona bile gerek kalmadan sneijder, podolski, bruma takımda kalabilirdi. ama galatasaray'ın parası deniz, yemeyen keriz. fernando ve gomis kariyerleri nedeniyle iyi transferler. ama yine çok para saçıldı. mariano'yu tanımıyordum. umarım tutar. maicon da o kadar para etmez. zaten yanında ahmet veya serdar varken faydası olmaz. özetle yöneticiler, menajerler yoluyla kendi avantaları için çıtayı yükselterek yandaşa, osmana yine yedirdiler paraları. vardır karşılıklı hesapları muhakkak. selçuk'a, serdar'a, tarık'a verilen 4-5 milyon eurolar, bu sene 7-8 milyon eurolara çıktı. akıyor bu sene de maşallah.

tüm bunlar terim transferi gibi duruyor diye kaygılıyım. lucescu 1-2 milyon eurolara brezilya'dan cevher getirme tarzına sahip. bu takım ona verilse daha iyi oynatır tabi. terim yanında, lucescu kötünün iyisi. zira hayallerimizdeki, bu bütçelerle jurgen kloop tarzı 3-4 sene kredi verebileceğin bir teknik direktör dursun, duygun tarzı yönetimlerde çalışmaz.

galatasaraylılar olarak şu sıralar ortak kaygımız; arda veya volkan şen transferi... yasin'in kontratının uzatılması... selçuk'un 11'de olması... defans, sol bek ve sol açık transferi yapılmaması... benim gibi terim'in bize gelip, lucescu'nun demirören takımına gitmesinden kaygılananlar da çokça varız.
Fernando için 8 milyon bütçe ayırmış ancak transferi 5,5 milyon Euroya halledince 8 numara transferi için eli raharlamıştır.
Ndiaye o yüzden yönetim için uygun bedelli gibi gözüküyor.
Öncesinde Meydana gelen fellaini ismi ise oyuncunun türkiye temsilcisi ile bülent tulun'un tamamen duygusal yakın ilişkilerine dayanıyordu, manu ise teknik direktör aracılığı ile dün kibarca reddetti (bence iyi ki de reddetti zira yıllığı 5+ milyon ediyordu).
Neyse fernando ve feghouli de sıkıntı yok hayırlı olsun.
Sürpriz denilen isim için neymar'ın psg'ye transfer olması lazım ki o zaman bile ihtimal max %10.
Genç yedek forvet ve sağ bek için acelesi olmayan bir transfer düşünülüyor, denayer ise ağustostan önce netleşmez ihtimal %33.333
Gelişmeler oldukça yazarım.
Bu sene Şimdiye kadar yapılan 4 transfere 21 milyon euro ödemiş takımdır. Ndiaye ile 7 milyona anlaşıldığı söyleniyor. Daha buna fernando ve feghouli de transfer edileceği söyleniyor. bakalım takım rayına oturacak mı yoksa bu sene de boş bir takım mı olacak hep beraber göreceğiz.

görsel
Verdiği bonservisler fahiş oln takımımım. Ancak borc stogu cosmamistir. Simdi cebir zamani:
Bruma 15 milyon
Semih 2.5 milyon
Cenk 2 milyon
Poldi 2.5 milyon
Wesleynin maasi 5.5 milyon
Semihin maasi 1.7 milyon
Cenk 750 bin
Dejong 2.5 milyon
Balta 2 milyon
Cavanda 1.2 milyon
Poldi 4 milyon
Bruma 1.5 milyon
Sabri 1 milyon
Burayi toplayinca 40 milyon civari bir kasa kolayligi cikiyor ortaya.
Tabii verdigimiz fahis bonservisleri affettirmez.
Belhanda 10
Maicon 7.5
Gomis 3
Ndyae 7
Fernando 4
Feguli 4
Mariano 3
Su noktada bu adamalara verilecek maaslarin neredeyse tamaminin zarar yazacagi gorulmekte. Ancak maas dedigimizi pesin odemiyoruz yani dort yilik parayi bu sene cikartmiyoruz kasadan.

Bunlara ramen bu degisim de sartti. Son uc sezon gostergeleri isiginda. Bakalim tudorun yerine ne zaman hoca gelecek ve bu yatirim anlam kazanacak.
sahibi son model araç topluyor ama direksiyonu acemi şoföre teslim ediyor... galatasaray'ın özeti bu! tudor 5 hafta sonunda gider!

(bkz: buraya yazıyorum)
bana bu sezon yapılan işler ile vitor pereira dönemindeki fenerbahçeyi hatırlatan, iyi bir arabaya ancak kötü bir şoföre sahip futbol takımıdır.

parça parça ilerleyecek olursak ilk önce yapılan transferlerden başlamak doğru olur diye düşünüyorum.

fenerbahçenin 2015 sezonunda yaptığı transferler ve masrafları

--spoiler--
souza 8,00 mil. €
simon kjaer 7,65 mil. €
ozan tufan 7,00 mil. €
nani 6,00 mil. €
robin van persie 5,50 mil. €
fernandão 3,40 mil. €
volkan sen 2,50 mil. €
sener özbayrakli 1,63 mil. €

toplam: 41,68 mil. €

o yıl giden oyunculardan ise gelen bonservis toplam: 20,65 mil. €

41-20 = 21 mil. € fenerbahçenin kasasından çıkan para.
--spoiler--

galatasarayın bu sezon yaptığı transferler ve masrafları

--spoiler--
younès belhanda 8,00 mil. €
badou ndiaye 7,50 mil. €
maicon 7,00 mil. €
mariano 4,00 mil. €
bafétimbi gomis 2,50 mil. €

henüz resmileşmemiş ancak geleceği konuşulan transferler ve değerleri.

fernando 5,25 mil. €
feghouli 4,5 mil. €

toplam : 38 mil. €

giden oyunculardan ise gelen bonservis toplam: 17,36 mil. €

38-17 = 21 mil. € galatasarayın kasasından çıkan para

yapılması planlanan 2-3 transfer için de +10 mil. € ekler isek bu sayıyı max. 31 mil. € ya vurabiliriz.
--spoiler--

öncelikle, galatasaray bu kadar parayı nereden buluyor? galatasaray tarihinin en büyük harcamasını yapıyor diye algı operasyonu yapan kişilere 2 yıl öncesini hatırlatmak istedim.

ikinci olarak ise bu kadar harcama yapan fenerbahçe o yıl teknik direktörünün yeteneksizliğinden ötürü ligi 2.tamamlamış sonraki sezon ise o teknik direktör ile yollarını ayırmıştır. bu yıl ise fenerbahçe aykut kocaman gibi bir teknik direktöre sahip olmasına karşın mali yükümlülükler nedeniye aynı harcamayı gerçekleştirememekte.

2015 sezonu fenerbahçesi ile 2017 sezonu galatasarayın ne kadar benzediği açık ve net ortada değil mi? ayrıca bir tarafda başkan aziz yıldırım bir tarafda dursun özbek var.

aldığımız oyuncular genç, galatasarayın geleceğini kurtaracak oyuncular değil. gomis mariano fernando 2-3 yıl sonra galatasaraya hizmet vermeyecek oyuncular.bu süreç boyunca özellikle bu sezonu başarısız geçirir isek kasamıza gelir giremiyor. ve ne yazık ki 2-3 yıl sonra artık satacak bir rivamız yok.

bu nedenden ki, istesek de istemesek de galatasaray da bir teknik direktör değişikliği olmak zorunda. ve bu teknik direktör kesinlikle fatih terim olmalıdır. galatasarayın tek çaresi bu.

fenerbahçe bu süreci gördüğünüz üzere kazasız atlatıyor. ancak galatasarayın bunu yapmaya artık ne sabrı ne de gücü kaldı. bu sezon başarı şart.

belki de henüz ilk östersunds maçının ardından tudor kovulsa turu geçmiş bir galatasarayın uefa ilerleyişinde bu sezon kasasına ciddi bir gelir girecekti. sponsor/forma/bilet/kombine. ancak hala bir şeylerin değişme şansı var. taraftarı, takımı heyecanlandırma şansı. o da imparatorda.

başarı = para.
(bkz: fatih terim)
edit:imla
Ceza meza geleceği yok, dursun özbek mali hesaplarını mutlaka yapmıştır, yapmadıysa taraftar dağıtır ortalığı sabrı kalmadı, riva satışının ellerini güçlendirmiş olması ile son şanslarını kullanıyorlar bariz, hoca getirirlerse başarılı da olurlar, ayrıca ndiaye için de boş moş diyenler açın biraz izleyin, sene içerisinde de avrupa maçlarında hoşuma gitmişti, açıp yine izledim videolarını,bu adam osmanlıda değilde portoda şu oyunu oynasa şuan en az 20 milyondu, hızlı çabuk teknik şutu var pasları etkili, daha neye ihtiyaç duyarız ki,yaşı da genç sayılır.
çok büyük paralar harcadılar. bir çok oyuncuyu bir araya getirdiler. kalitesiz oyunlar değil bunlar fakat.

ingiltere'de bile alamazlardı bu kadar maaşları. bonservislerden hiç bahsetmiyorum.

riva'nın rahatlığını bir sezonda yediler. aldıkları oyuncuların oturacağı bir kemik kadro oluşturulmadan, şu iyi oynuyor bu iyi oynuyor diyip aldılar.

her biri farklı ülkeden, farklı ekollerden, farklı taktiklerde oynamış oyuncular.

kimi contra futbolunda parlamış, kimi kısa pas futbolunda etkili olmuş.

öncelikle yapılabilinirse yapılması gereken hepsine ortak bir taktik oluşturmak ki bu da 4 bilinmeyenli denklem resmen.

çok fazla eksiği var takımının bu eksiklerde büyük bir ihtimal 2. yarının başına kadar çözülemeyecek. eufa maçı bunun göstergesiydi resmen. karşı takımın tek + sı galatasaraydan oturmuş sistem ve birbirini tanıyan topçulardı.

bu sezonda tutmazsa galatasaray'ın artık rivamız var satar toplarız deme lüksü de yok. her şey şuan galatasaray için çok büyük tehlikede ve haberleri dahi yok.
siz kafanızı yormayın, kadro uyumu gayet iyi gözüküyor ve görüldüğü gibi takım epey koşuyor, selçuk ve tolga da defolup gittiğinde bu takım ligin en iyi takımı olacak.
Bir an önce çinli veya katarlı iş adamlarına satılması gereken kulüp. Yoksa anasını sikecek bu liseliler en büyük sevdamızın.
bir an önce diyarbakırlı bir iş adamına satılması gereken kulüp.
herkes paraya takilmis, iyide bu kadar transfer nasil bir arada oynayacak?
Lucescu'yu da milli takıma kaptıran kulüp.

Yazık la. Ahahah.
belhanda nasil vasat alti bir oyuncu maicon nasil 3.sinif
diyebiliyorsunuz
tamam bu adamlarin degerlerinin bu olduklarini ben de dusunmuyorum ama bu sozleri kesinlikle haketmiyolar kendinizce totem mi yapiyorsunuz 1 mac kotu oynayinca ben demistim demeyi mi planliyosunuz s.g.
yine husran, her daim, feryat figan kalbim...

Ah be cimbomum, yine tasak gectiler bizle. biz ki avrupa fatihi.. bari fatih terim'i alabilseniz. tudor'dan bir halt olmaz.