bugün

futbolcuların genelinin okul hayatında çok tembel olduklarından kaynaklanan söylentidir.
cahil değil apaçi versiyonları da var ama para onlardadır. eşek gibi okuyoruz, bir futbolcunun bir ayda aldığı para, 20 yıllık elimize geçen paraya denk gelecektir.

[görsel ]
(bkz: batuhan karadeniz)
(bkz: genelleme yapanlar boş insanlardır)

not:ironi
(bkz: tim cahill)
futbolun ciddi anlamda zeka gerektiren bir spor olduğunu anlamayan daha ziyade topun arkasındaki yirmi iki kişi olarak yaklaşan kişilerin savıdır. bu kişiler doksan dakikalık bir mücadelede en fazla topla oynayan futbolcunun bile sadece yüz yirmi saniye topa sahip olduğunu bunun duşunda kalan beş bin üç yüz seksen saniye boyunca nerede nasıl duracağını bu süre içinde nasıl başarıya ulaşılabileceğini unutmamalıdır. *
evet efendim 2. amatör ligde 35 yaşlarında kahveden toplanıp getirtilmiş(hakemler arasında papaz diye tabir edilen) kişileri de futbolcu olarak değerlendirirseniz ve bu kişilerden genelleme yaparsanız futbolcular cahildir diyebilirsiniz fakat futbolcular genelleme yapılamayacak kadar geniş bir yelpazeden oluşan topluluktur.
bildiğim kadarıyla fenevbahçeyi yenen pendikspor oyuncuları lisans öğrencileri ve öğretim görevlilerinden oluşuyordu. e o zaman bu önerme sıfır değerini alır.
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)
doğru olan nadir genellemelrdendir. en azından türkiye'de...
her alanda nitelikli olmak gerek kanımca .
yurtdışındaki futbolcular için bilmem ama türkiye'deki futbolcuların çoğu için kesinlikle geçerli bir genellemedir.
(bkz: cahildim dünyanın rengine kandım)
türkiye liglerindeki futbolcuların %95 i için geçerli olan önermedir. dikkat edin futbolcular maç sonrası yorumlarında 5 kelimeyle konuşurlar, daha da ileriye gidemezler.

evet haklısınız futbol zeka oyunudur, ama futbolcuların bir çoğu 'zeki ama çalışmıyor' öğrencilerindendir. zeki okabilirler ama genel kültürleri yoktur, hayatlarını futbol üzerine kurmuşlardır, türkiyede tiyatroya giden futbolcu bulamazsınız mesela.

futbolun dünya üzerinde ki popülerliğini de göz önünde bulundurursak, bir çoğu futbolcu, futbolu çok para kazanmak ve çok tanınmak için oynar yani öyle aman aman bir futbol sevgisi yoktur ortada. dikkat çekmek istediğim bir başka konu ise futbolcu ve manken birliktelikleri. bu konudada tespitim şudur ; her iki meslekte çok fazla genel kültür gerektirmez, akademik kariyere de gerek yok, anlayacağınız ikiside beden işidir, manken olmak için doğuştan güzel bir yüz ve iyi bir fizik gerekir, futbolcu olmak için de doğuştan yetenek ve çok çalışmak gerekir. biraz sert olacak ama bu iki güruhun anlaşmasının sebebi kara cehaletleri ve popüler kültürdür.

edit: imla
ösym başkanı profesörü de gördük. sıkıntı genel olarak insan kalitemizin düşüklüğünde. tv'lerde gösterilen dizilere, yarışmalara vesaireye bakın, bunların sözlüklerdeki tartışılma oranlarını görün sonra tekrar düşünün.
evet %90 bir halt yiyemeyeceğini anlayıp bu yola başvurur.
futbolcular cahil değildir.howard gardner ve onun teorisi çoklu zeka kuramını biliyor olursak,
futbolcuların 'bodily/kinesthetic' dediğimiz bedensel zekalarını kullandıklarının bilincinde olurduk.
bir bakıma doğru olan genelleme. okul okumamış olmanın verdiği cahillikle sonradan gelen paranın verdiği huzurun doğrultusunda bi barzolaşma gözükebilir.

ayrıca futbolla yakından ilgilenen çoğu arkadaşımda "gassaray altyapıdayım olm, önüm açık benim eheha" tribi ve benzerlerini gözlemledim uzun seneler içerisinde.

lan tut ki ayağın kırıldı ne bok yicen? antrenör maç arasında "git kendine başka kulüp bul" dedi napıcan? geleceği kesin olmayan işe bel bağlama sonucu yozlaşan futbolcudur bu, cahildir.
genellemeler doğru olmasa da benim ülkemde doğruluğu yadsınamaz bir gerçekliği vurgulayan tesbittir. okumayacak, top peşinde koşmaktan kendini alamayan çocuk verilir bir spor klübüne ve futbolcu olur. türkiye gerçeği budur. elin ülkesinde doğru olmasa da benim ülkemde maalesef doğrudur.