bugün

french kiss sandım bi an.
Fitre Kahvemi demleyen müthiş demlik.
Starbakstan almıştı hanım 3 sene falan oluyor 80-120 tl arası bir şeydi hala taş gibi kullanıyorum. Starbaks menşeili olanları tavsiye ediyorum.
Dün 56 yaşındaki müdiremin "kiss frenc" diye telaffuzuna, tepki veremediğim zımbırtı.
Ben adaçayı demliyorum onda yahu, bakış açım hayretler içerisinde.
Geçenlerde yıkarken camını kırdığım Manuel kahve demleme aleti.

Aman nazar çıktı, sağlık olsun dedim. Bir yerime bir şey olmadı ya.
Sonra yenisini almak için internete baktım. 400 lira olmuş.
Yutkunamadım sözlük.
Ah o cam kırılacağına kafam, kolum kırılsaydı. En azından sigorta karşılardı.

Neyse, sonra baktım camı tek satılıyormuş. O bile 120 tl idi.

Demem o ki, herkes çöpüne sahip çıksın artık. Gidenin yenisini almak her gün daha da zorlaşıyor.
Süt köpürtmek için kavanozda kullanabilirsiniz french presesiniz yoksa.
Her french press ayni gorevi gormuyor mu zaten?

Süt köpürtmek icin harika bir ürün.
Bir french kiss değildir.

S'il vois plait ve champs elysees ile.
French press önerisi olan yeşillendirebilir mi? Tişikkirlir.
Galiba, kahve demleme eylemini en kolay gerçekleştiren alet.

Kahvenin yoğunluğunu ve aromasını hissettirme açısından gerçekten başarılı işler çıkarıyor.
Tam bir kurtarıcı.
kahveden alinabilecek her bir tadi, yagi, aromayi, lezzeti hicbir kayip olmadan verebilen alet.
En taze kahve istanbul'da nereden bulunur-alinir konusunda yesillendirmeler dilegiyle...
(bkz: her eve lazım) bobrek hastalari diyalize bagli yasar bende buna bagli yasiyorum desem yeridir.
sabah akşam yeşil çay demlediğim zımbırtı. kullanışlı bir alet, çayın tozlarından kurtarıyor beni.
Puş dı batın! Kafein kafein kafein ohhh.

Ofis sabahlarının bebişi, dostu, yareni.

3. Dalga kahvecilerde dalgayı başka yerinize yiyeceğinize alın bundan, çektirin kahvenizi keyfinize bakın.

Yaşasın kafein!

Edit: siz kendinizi siktirmeye devam edin barista geçinenlere. Sifon, çimeks, v60, firenç pires hepsinin tadı aşağı yukarı aynıdır. Sanki bana gurme andavallar. iddia ediyorum hepsinden için hangi yöntemle demlendiğini de bilin kahvenin sonra bir de hangi yöntemlerle demlendiğini bilmeden hepsinden için bi bok ayırt edemezsiniz siz. Geçen bi sifon içtik huuuv. Sifonu senin cüzdana kurdular haberin yok amk.
tchibo'dan french press için çektirdiğiniz kahveyi french press'e üç çay kaşığı ya da bir yemek kaşığı atarsınız. üzerine 90-96 derecedeki kaynamış sudan ince biçimde, bir kupaya ya da finacana eşdeğer kadar su eklersiniz. press'in süzegecini biraz aşağı indirip tam 4 dk demlenmesini beklersiniz. sonra süzgecini aşağı basıp afiyetle içebilirsiniz. french kissle güzel gider.
bitki çaylarını sevmediğimden ötürü pek işimin olmadığı alettir. Mümkünse çaydanlık yeterlidir
Otelde servislerde zaman kazandirir.
görsel
çok basit bi alet olmasına rağmen hayatımda şunun kadar klass bir alete sahip olmamıştım daha önce.
hem basit, hem kullanışlı.. asalet akıyor her yerinden.
en sevdiğim eşyam. ^^
bitki çayı yapıyorum genelde.
Starbucks ta bodum marka olanları 90 tl olmuş diyorlar.

Gerçekten şaşırtıcı. 3 u 1 arada mi içelim yani amacınız ne?
çok sevdiğim kahve edevatı. neredeyse yatarken yanıma aldığım ayıcık niyetine bunu alıcam.
Hiç anlamadığım kahve edevatı. Gül gibi Türk kahvesi varken.
Bodum marka olan urunler basarilidir.
benim gibi kahve bağımlısı kahve severler için mükemmel bir icat. bu alette kahve yapımı, kahvenin en has hali oluyor. yani öyle granül kahveler gibi işlemden geçerek değil de, direkt kahve çekirdeklerinin çekilip yapılmasıyla oluyor. bu aleti tencere tava satan mağazalardan bulabilirsiniz, ya da internetten sipariş verebilirsiniz.

öncelikle iyi bir kahve elde etmek için çekirdeklerin taze kavrulmuş olması lazım. taze kavrulmuş çekirdekleri ise marjinal kahve dükkanlarından bulabilirsiniz.(starbuck, kahve dünyası vs.) peki taze kavrulmuş çekirdekleri nasıl anlarız? çok basit; çekirdekler yoğun bir şekilde kahve kokacak ve parlak olacak. el değirmeniniz veya kahve çekme makineniz varsa çekirdekleri aldıktan sonra direkt eve götürün, çünkü içeceğiniz zaman çekerseniz güzel olur, herhangi bir çekme aletiniz yoksa aldığınız yerde çektirin de alın.

french pressi ve kahve çekirdeklerini tedarik ettikten sonra, işe koyuluyoruz. önce 10 gr çekilmiş kahvemizi french press'e koyuyoruz, bu arada suyu tam kaynama eşiğindeyken alıyoruz, fokur fokur kaynatmıyoruz. 10 gram kahveye bir bardaklık(180 ml) su koyuyoruz.

suyu koyduktan sonra 4 dk boyunca kahvelerin suya geçmesini bekliyoruz ve 4 dk'nin sonunda süzgecimizi bastırıyoruz, bardağımıza boca ediyoruz. ve afiyet olsun. mükemmel kahvemizin tadını çıkarıyoruz, yanında da çikolata... hımmm...
kahve veya bitki çayı demlemek için kullanılan alet.
http://diamondscoffeeshop...e/uploads/B1932-16US4.png aha böyle bir şey.

şimdi efendim ben bu alettin çiçekli, böcekli dekoratif bir modelini esenlerdeki carrefourda gördüm geçenlerde. fiyatı uygundu evet ama kaliteli bir şeye benzemiyordu alsam mı almasam mı diye uzun süreli bir tereddüt yaşadım * sonra almaya karar verdim. neyse efendim aldım ben bu aleti altta fiyat gösteren yerde 15,90 yazıyor. geçtim kasaya çıkardım sonra şu diyalog geçti kasiyerle aramızda;

-2,90 efendim.
-???!!! nasıl emin misiniz?
-eminim tabi.
-(hala inanmıyor) tekrar bakar mısınız bir yanlışlık olmasın.
-(enterasan bir kahkaha eşliğinde) bir yanlışlık yok efendim.

neyse şaşkınlık ve mutluluk karışımı bir duyguyla poşete koyduğum ürünü sallaya sallaya evin yolunu aldım. nasıl mutlu olduğumu anlatamam şuan sanki ilk defa ucuza ürün alıyorum. eve girdim o mutlu hal yerini birden söylenmeye ve küfür etmeye bıraktı. ulan madem 2,90 alsana bir 5-6 tane eşe dosta hediye edersin. anladım ki benden dh ölücüsü olmaz.

son zamanlarda en fazla mutlu olduğum şeydi ama mutluluğumuz en fazla 10 dakika sürüyor anasını satayım.
(bkz: fransız basması)*