1. 1.
  Atom numarası 87,atom ağırlığı 223 olan,aktinyumdan elde edilen radyoaktif element(simgesi Fr).
  ... italiano
 2. 2.
  ilk 105 elementten en kararsız olanı, en harbi metal.
  ... the kene
 3. 3.
  maria curie tarafından kurulan curie enstitüsünde* yapılan çalışmalar sonucu bulunan element.
  ... notrinova
 4. 4.
  Uranyum ve toryum mineralinin içerisinde bulunan element.

  Sembol: Fr

  Atom numarası: 87

  Atom ağırlığı: 223 g/mol

  Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü beyaz,gri metalik katı
  1 ... mendoza
 5. 5.
  Sembolu fr ve atom numarasi 87 olan element.

  Dogada kesfedilen son elementtir.
  2 ... liquid tension experiment
 6. 6.
  keşifleri de kendisi gibi kararsız olan element.

  kimyagerler tarafından periyodik sistem bir inşa halindeyken, fransiyumun yerine esasında sezyumun bir başka varyasyonu olması gereken bir atomun 87 numaraları bir alkali metal olması gerektiğini düşünmekteydiler. ve bu atoma, sezyumdan öte olduğu için 'eka-sezyum' dediydiler.

  tarih boyunca fransiyum bir çok kez keşfedilmiş ama bunların yanlışlığı sürekli ispatlanmıştır.

  fransiyumu ilk keşfettiğini ortaya atan bir rus kimyager olan dobroserdov'dur. kendisi keşfinde not olarak, yine alkali metallerden birisi olan potasyumun bir örneğinde zayıf radyoaktivite gözlemlemiş, buradan fransiyumun buna neden olduğunu söylemiş, 1925 yılları civarında ise kendi ülkesine atfen fransiyuma 'russium' adını vermiştir.

  daha sonralarında ise iki ingiliz kimyager druce ve loring, mangan (2) sülfat fotoğraflarına x-ışını ile bir analiz yaptılar. belli başlı spektral çizgi gözlemleyen ikili, bu çizgilerin fransiyum olabileceğini düşündüler ve bunu keşfettiklerini açıkladılar. ve buna isim olarak 'alkalinium' verdiler.

  takip eden yıllarda, 1930'da allison, deneylerinde bolca kullandığı manyetik optik makinesi ile mineraller incelerken (polüsit ve lepidolit) 87. elementi keşfettiğini iddia etti. yine rus kimyager dobroserdov gibi, bu sefer ülke değil ama yaşadığı eyaletin adından 'virginium' ismini türetip, verdi. 1934 yılında bir bilim adamı bu çalışmanın geçersiz olduğunu ve keşfin doğruluğunun olmadığını öne sürdü ve çürüttü.

  eminim daha çok bulan vardır bu elementceğizimizi. en son olarak marguerite perey tarafından keşfedilmiştir ve aynı zamanda sentezlenmeden doğada keşfedilen son element özelliğini taşımaktadır.
  ... evascale
 7. 7.
  en aktif metal, ancak dünyada 30 gramdan fazla bulunmayan element.

  yani tüm dünya üzerinde fransiyumdan 30 gramdan fazla bulamazsınız.
  ... kimbilirkimbu