bugün

bugün yerinden izlediğim, kulakları sağır eden motor sporu.
genel bir yanlış olarak formula 1'de tüm yarışlar bir sene içerisinde yapılır o sebepten "2007-2008 sezonu" gibi kavramlar futbol basketbol gibi sporlarda geçerliyken burada geçerli değildir.
özlemin bittiği organizasyondur.
ekonomik kriz nedeniyle göte gelmiş organizasyon. test sürüşlerinin süresinden kısaltılmasından tutun da, motorun kullanım süresini arttırmaya kadar çeşitli tasarruflara gidiyor. eski yıllardaki ilgiyi kaybetti zaten bu bir gerçek.
eski popülaritesini kaybetmiş spor dalı. schumacher varken sıkıcı oluyor f1'e zarar veriyor diyenler şimdilerde schumacher'i pistlere döndürmeye çalışıyorlar.
dünya halklarına ziyan bir saçmalıktır. bu herzelik için harcanan benzinle, arabaların parçalarıyla, yarışlar için yapılan pistlerin ve sair masrafın maliyetiyle kaç milyon insan doyar düşündünüz mü ? iddaa ediyorum afrika'da aç insan kalmaz.

şimdi düşünülebilir ki e o zaman diğer spr dalları için yapılan masraflar ile de aç insanlar doyabilir. doğrudur. ama bu bir spor değil ki. spor insanların fiziksel ve yahut zihinsel güçlerini yarıştırdıkları bir olgudur. formulada böyle bir durum söz konusu değil. kimin motoru güçlüyse, kimin lastiği piste uyumluysa o kazanır.

ayrıca hiçbir seyir zevki de yoktur. dolap beygiri gibi aynı yerde dönüp duran arabaları izlemekten nasıl bir zevk alınır anlamadım ben zaten.
tamamen sistemi değiştirilen organizasyondur. madalyalı sisteme geçilmiştir. yeni sisteme göre puan olarak değil en çok altın madalya alan şampiyon olacaktır.
gün geçtikçe izleyici kaybeden spor dalı.

Bernie Ecclestone'ın yaşlılığından olsa gerek, artık yaratıcılık yerine yaratıkcılık özelliğini ortaya koyuyor.

Umarım FIA bu yeni görüşü kabul etmez. Yoksa mclaren ve ferrari'nin pilotlar ve markalar şampiyonluğu sonsuza kadar devam edecek. *

madem değişiklik istiyorsun, 98-99 dan sonra değiştirdiğin sıralama turlarını geri getir.
madalya sistemi getirerek yarış içi sıralama heyecanını da büyük ölçüde ortadan kaldırma yönünde adım atmış organizasyon. beşinci durumdaki bir şampiyon adayı dördüncü olmak için hiçbir çaba sarfetmeyecektir böyle bir sistemde. amacın her yarışın kazanılması konusunda şampiyon adaylara baskı oluşturmak olduğu gözükse de bu amacın yarış içi mücadeleler bakımından ters tepeceği kanaatindeyim. bu sistem sebebiyle puan alan pilotlar listesinde geçmişte pek ismi rastlanmayan pilotların son puanların paylaşımında daha sıklıkla görülmesi ise olası. özellikle türkiye açısından popülaritesini kaybetmesinin istanbul'da yarış yapılmaya başlandıktan sonraki zamana denk gelmesi ise zamansal bir tesadüf müdür yoksa bize uzakta olduğu için her yerde yapılabilen bir şe olmadığı için mi cazip gelmiştir bilinmez. fakat hamilton ların massa ların alonso ların damon hill ismi kadar bile etkileyicilik taşımadığı da * kesin.
yarışları eskisine oranla çok daha sıkıcı geçen ama son 2 sezon sonunun tarihindeki belkide en heyecanlı finaller(özellikle bu sezon sonu) olması sebebiyle götünü kurtaran organizasyon. schumacher ve hakkinen'li günler çokça aranmaktadır.
Önümüzdeki sezon, Pistlerin en renkli takımı, en güzel motor sesine sahip takımı honda'dan noksan kalacağımız spor.
Kriz yüzünden formula 1 den çekilmişler. pistlerde yarış izleyenler bilir, o muhteşem ses ne ferrari ne mclaren ne de başka bir araçta var. sempatik ross brawn ve muhteşem pit kızları ile honda fomula 1 in herşeyi idi.

Bernie Ecclestone madalyalarlarını alsın da taksın en güzel yerine.
bilet alıp gitmenin bana hala mantıksız geldiği yarışmadır. bir sinek vızıltısı şeklinde önünüzden geçen bir şeyi üç dört kere dinlemek için o kadar para vermek cidden anlamsızdır bence.
insanlar görmesin diye merdiven altında izlediğim spor dalı. * *
istanbul'daki organizasyonun iptal edildigi, bir daha da istanbul'a gelip gelmeyecegi belli olmayan bir otomobil yarisi. o kadar yatirimla yapilan istanbul park ne olacak konusu ise tam bir muammadir.
2009 sezonu için getirilen kural değişiklikleri Özellikle aerodinamiye yönelik yeni kurallar halen tartışıyor. 2009 araçlarının iki noktada, sürücülerin güvenliğini riske atabilecek durumda olduğu belirtiliyor. örneğin 2008 araçlarına göre çok daha geniş olan ön kanatlarla ilgili özellikle pist içindeki gözü kara mücadelelerde kaçınılmaz olarak daha fazla kaza manasına geleceği ifade ediliyor.
birinciye verilen puanın 12-15 yapılması gibi güzel bir fikir dururken madalya sistemine geçmiş olan bu yıl geç başlayıp adamı ayar eden şey.
yeni sezonda da inadına kimi raikkonen dediğimiz motor sporları organizasyonu.
önümüzdeki 3 yıl boyunca yayın hakkını trt'nin aldığı motor sporu.
fia'nın yaptığı kural değişiklikleri kararını geri aldığı organizasyon.

dün yapılan toplantıdan çıkan karara göre, en çok yarış kazanan pilotun şampiyon olması şeklindeki kural değişikliği iptal edilmiştir, en çok puanı toplayan şampiyon olacaktır eskiden olduğu gibi.

fia'nın dangalak bir kararıydı zaten, geri vitese takıp kararı değiştirmeleri hayırlı olmuştur.
vazgeçilemeyen tutkudur, dünyanın en güzel spor organizasyonlarındandır. daha doğrusu yarış organizasyonlarındandır efendim.

fakat, puan durumuna, sıralamalara ulaşabileceğimiz; formula'yı, bir futbol ligiymişçesine takip edebileceğimiz bir link kimse tarafından verilmemiştir. ühüh. ben puan durumuyla eğleniyorum lan, yarışı ne yapayım bir amacı yoksa?
farklı takımların ve pilotların gözönüne gelmesiyle yeni bir heyecan silsilesini başlatan dünyanın en büyük organizasyonu.
zamanında michael schumacher 'i durdurmak için getirilmeye başlanan garip kuralların artık maliyet düşürme üzerine odaklanması ama takımların yorum farkları nedeniyle araçlarda tam bir standart yakalanamamasından ötürü yarışlarda itirazların havada uçuştuğu bi karmaşadır şu an. şu kural işinde adam gibi bi standart tuttursalar da neyin ne olduğunu anlayıp izleyebilsek dediğimdir.

edit: imla
hondanın ayrılması ile yerini alan brawn gp pistlerin tozunu dumana katmaktadır. (bkz: yürü be koçum) ayrıca yayın hakkını cnn turk değil de trt nin almasıyla kabusa dönmüş yarış oluşumudur. (bkz: öğ)
dünyanın en zevkli organizasyonlarından biri olduğu halde, devamlı çıkarılan sağlam bir bilgisayar oyunu yoktur.

yuh olsun.
brawn gp'nin muhteşem başlangıcıyla birlikte yeniden takip etmeye başladığım en prestijli motor sporu. önceleri sürekli kazandığı için schumacher'i sevmezdim alonso çıkınca sevinmiştim sonra mclaren ferrari çekişmesi başladı mclaren ferrari'nin bilgilerini çaldı puanları silindi falan filan. bu sene ise bu iki takım brawn gp'nin ardından nal topluyorlar.

yürü button gazına kuvvet.