bugün

bulundukları sınıfın iki ezeli rakibi.

işçilik, malzeme kalitesi ve başka hiçbir araçta bulunmayan karakteri ile passat alırken; yol tutuş, sürüş keyfi, donanım ve konfor ile mondeo bir adım öne geçer.

ya da şöyle diyelim; passat bir fenomendir, mondeo ise eğlenceli, şöhretli bir troll.

2015 yılında, ya mondeo mk5 ile durumu eşitleyecek, ya da passat bulunduğu sınıfın ezeli sahibi olarak ilelebet payidar kalacak.
volkswagen araçlarının birçoğunda dsg şanzıman hatası bulunmakta. birçok ülkede araçlarını geri çağırıyorlar, türkiyede ise böyle bir durum olmadığı gibi servisler kendi hatalarını bile kabul etmeyip size kitliyorlar sonuçlarını.
kuzu kurdun yollar fordun.
Almanın araba ürettiği yerde amerikalı ancak depoyu doldurur.
(bkz: kangal alır)
bu sefer bunun almasını istediğim versus;

http://www.autoexpress.co...ease-date-price-and-specs
kısıtlı motor seçeneklerinden dolayı yeni mondeo'nun 1-0 yenik başladığı versus.
Passat'ın alacağı versus. Sebebi Volkswagen.
Mondeo'nun yeni makyajlanmış hali piyasaya çıktı; belki seçenekler arttırılmıştır. Görünümü passat'a göre çok hoş olmuş.
yeni modeo´nun amerika´da piyasaya girisi 3 yil öncedir. ne yazik ki dünya piyasasina 3 yil gecikme ile girmis olmasi bir dezavantaj gibi görünse de, dizayn olarak passat´in 2015 modelinden daha üstün görünmektedir.
mondeo eski karesörilerinde ic hacime önem verirken, passat tipik diger volkswagen familyasinda bulunan diger otomobiller gibi izolasyon yüzünden hacimden hep kaybetmekteydi. mondeo bu yeni spor dizayni ile ic hacimden bolca kaybetmis ve ic hacim kiyaslamasinda passat´in altina düsmüstür.

fakat; bu otomobili bir 2012 passat´i ile kiyaslayacak olursak; passat bu mondeo´nun yakinindan bile gecemiyecek durumdadir. buna ragmen fiyat olarak 2015 passat´tindan daha ucuz olmasi avantajinadir. ayrica; eski mondeo´lara göre daha kaliteli materiyal kullanmalari da dikkat cekicidir. genel olarak 2015 modellerinde bu iki rakibten kil payi passat´in alacagi kiyaslamadir.

fakat; bütün passat ve mondeo modelleri kiyaslandiginda özellikle fiyat ve performans olarak mondeo passat´in önünde olmustur.

sonuc olarak her ikisi de a´dan b´ye götürür.

passat ve mondeo konusunda daha fazla bilgi isteyenler mesaj kutumu isiklandirabilirler.
türkiye'de passat, mondeo'yu ezmiştir.
passat şu ana kadar 23,535 mondeo ise şu anda 1,801 satış rakamındadır.
Mondeo'nun ön farları yeter.

Oldukça kaliteli ve karizmatik bir araç olmuş yeni mondeo. D sınıfı bir araç düşünsem kesinlikle passat'ın önünde tutardım.
mondeo der geçerim.
bildiğime göre motoru fazla kuvvetli, torku, çekişi yüksek bir araç mondeo. sırf bu yüzden bakanlık korumalarının bir çoğu mondeo tercih ediyordu. şahsi fikrim, mondeo 1-0 önde.
iki aracada binmiş birisi olarak birbirlerine denk araçlar ama mondeo biraz daha önde.
Ford un ford olduğu zamanlar granada yıllarıydı. Şimdi volkswagen önde..
mondeo passat'tan daha geniş, daha ferahtır. mondeo'nun atası efsanevi ford granada'dır.

ayrıca passat ile titretmeden 240 basabiliyorsanız(basamadı) passat'ı tercih edebilirsiniz.

bir de mondeo'yu passat ile, audi a4 ile kıyaslamak mantıksız. segment olarak bir tık üsttedir, örneğin audi a6'nın segmentindedir mondeo.
Passat 2015-16 kasasını kullanmış biri olarak söylüyorum, 240 da ne titreme, ses dahi yok..

ford kamyon ya da kamyonette lider ve vazgeçilmezdir. lakin iş taksiye geldi mi Passat öndedir. sürme imkânınız olduğunda hak vereceksiniz.

şunu da söylemek isterim, mondeo'nun yeni kasa tasarımı gerçekten çok iyi..
son kasa değişikliklerinden sonra mondeo, passat'ı geçmiştir.
iç mekanda iki araçta iyi ancak passat bir tık daha önde.
yol tutuş ve güvenlikte ise mondeo.

eşit opsiyonlarda ise passat'ın daha pahalı olması da farklı bir olay.
fiyat donanım dengesinde kesinlikle mondeo önde.

bu karşılaştırmada en azından benim gözümden, mondeo daha doğru ve mantıklı bir tercih.

görsel
görsel
kirmizi mondeo ilk gordugumde asik oldum. dik bir yokusta parketmisti heryerinden asalet akiyordu. damarlarimda kanin ilik ilik aktigini hissetmistim. galiba 2. defa asik oluyordum. beni icine alsa ucursa boyle uzun yola ciksak yol hic bitmese. kollarında kendimi guvende hissetsem ulan kiz gibi asik olmusum resmen. passatta guzel tabi gri olani ama sadece guzel nerede ruh, ic guzellik.
2012 yılında arkadaşım sıfır km 2.0 dizel otomatik mondeo aldı. Garanti kapsamında şanzıman yenilendi. Yine düzen tutmadı. Arabanın konforu ve performansı süperdi ama kronik sorunları vardı.
görsel

Passatımla hızlı bir giriş yapıyorum.