bugün

akşam 11 de çengelköy den kalkıp kabataş a gitmenize neden olan mükemmel ötesi tatlı. hergün yense bıkılmayan dünyanın en mükemmel nimetlerinin başında gelebilir.ben de çilekli öneririm muzlu daha ağır oluyor çünkü.
yerken bin bir şekle girdiren , yedikten sonra '' oha olm bi tane daha '' dedirten tatlı.
eğer kaliteli bir çikolatadan olursa insanın hayatta tadacağı en güzel lezzetlerden biridir. kahve dünyasında veya başka yerde çok para vermeden aynı lezzeti yakalamak isteyenler için ev yapımı fondü ise şu şekilde yapılır:

1- bir çaydanlık alınır ve ocağın üzerinde içine su koyulup kaynatılır.
2- porselen bir tabağa bolca nutella koyulur.
3- nutella dolu porselen su kaynamaya devam ederken çaydanlığın üzerine yerleştirilir
4- kaynayan suyun buharı nutellayı sıvı çikolata haline getirene kadar beklenir
5- nutella dolu tabak çaydanlıkla birlikte ortaya koyulur ve daha önceden dilenen şekilde dilimlenmiş meyvelerle birlikte servis edilir.

afiyet olsun...
banyoda iyi gider*
çikolatası insanı baymaz. kahve dünyasının en güzel tatlısıdır. insanı yerken çocuk gibi ve bütün insanlar sanki size bakıyor gibi hissettirir. tatlı ihtiyacını giderir.
bana eski anilarimi hatirlatan.
sadece basit bir fondü istedi diye öküz gibi davranmıştım eski sevgilime.
sanki dünyaları istemişti kizcağız, çocukluk iste.
bir tabakta biraz muz biraz çilek ve biraz kivi. yanında biraz erimiş çikolata

15 tl. gözünü seveyim evinde ye bunu pelinsu. yapma,etme israftır.
Dün kordondaki kahve dünyasında tattım ama bildiğin adamlar çikolatayı sarelladan kaşıkla koymuşlar fincana, halbuki tadı pek güzeldir.
Olmadı kahve dünyası puanım 5
 isviçre, Fransa ve italya'ya özgü eritilmiş peynirle yapılan bir yiyecek. Portatif bir ocağın üzerinde ortak kullanılan bir tencere içinde eritilen peynir, uzun çatallara takılan ekmek yardımıyla alınarak yenir. 
kahve dünyasında yenmesi gereken mükemmel bişeydir. meyveyi karışık da tercih edebilirsiniz fakat çilek en iyisidir. fazla meyve ve çikolata geldiği için bitirmekte güçlük çekebilirsiniz. yahu harika bişey bu. mükemmel.
ilk defa duyduğum tatlı. Anlaşılana göre evde yemek hatta hemen sonrasında banyoya girmek gerekiyor. Sevgiliyle yerken olabilecekleri düşünmüyorum.

Nerde yenildiğini bilen varsa kutumu yeşillendirebilir.
(bkz: paramız yoktu yiyemedik)
Fazla ağır olur. Pek tercih etmem.
kahve dünyasında ortalama 15 tl civarında bir paraya yenebilecek tatlı.

aynı zamanda sevgiliyle yapılması gereken bir fantezi. meyve yerine sevgiliniz olacak falan işte.
Erimiş ılık çikolataya çilek ve muz bandırıp bandırıp yemek olan tatlı mı ne menem bir şey bilemedim. Evde kolaylıkla yaparsınız, ister biraz nutella alırsın ya da bitter çikolata ya da sarelle ya da her ne çeşit çikolata ben mari usulü eritirsin yanına dilimle meyveleri al sana fondü, belki özel çatal ya da kanepe kürdanı alırsın biraz şekil olsun ama bir nanesi de yok her halde de.

Yani ananızın, kadınlarınızın kıymetini bilin, bir dilim cevizli baklavada ne çok emek var ancak yufkayı açan bilir.

Millet almış çikilaya çilek batırmış çok meşhuuur bir tatlı olmuş.

Emeğe saygı. Anadoluma kurbaney.
akşam akşam canımın çektiği tatlı. Az önce bir umutla dolabı açtım belki evde muz filan vardır, nutellaya batırır batırır yerim diye ama nerede.... portakal ile deneyelim bakalım nasıl olacak.
Arkadaslarla mado da garsonla garip bir diyaloğa girmemize sebep olmus tatlidir. Biz dört arkadas bir oturmak sohbet etmek adina mado ya geldik. Aslinda amac oturmak icin çay disinda bir sey söylemekti(çay kesmedi). biz de adini bile dogru telaffuz edip etmedigimizi bilmedigimiz tatli olan fondue yu sipariş etmeye karar verdik.

G: garson
b: ben
a: arkadaşlar

G: buyrun efendim ne istemiştiniz?
A: fondi* fondi ya evet fondi.
b: biz bir fondü alabilir miyiz? (Elimle hepimizi işaret ettim)
g: fondüğğ* Mü demek istediniz?
b: evet fondü?
g: hemen getiriyorum efendim.
A: fondüğğ ne amk ahahaha. oğlum çatalda söyleseydik. Tek çatal getirirse ne bok yiyeceğiz.
b: neyse gelsin de bi.

Biraz muhabbetten sonra garson bir adet fondüğğ ile geldi. Neyse ki çatallari akil etmiş. Biz de başladik dalmaya fondü ye. dalmak ama öyle bir dalmak yok. Bildiğin kurban etine girer gibi girmişiz. Sonra tabi iki tane daha söyledik hesapta bize girdi..

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
orjinali (bkz: fondue) olan, iki çesit isviçre peynirinin karistirilip içerisine beyaz sarap ve visne likörü dökülerek eritildigi fondü kabi içerisinde hazirlanan ve ekmek banarak yenen yöresel bir isviçre yemegidir. yasi yetenler hatirlar, (bkz: heidi) hep yerdi bundan.
Italya mihlamasi.
Erimiş Nutella gibi Nutella dan daha güzel hatta olsa da yesek..

Hiçbi tatlı çikolata puding vs sarmıyo artık beni bundan sonra.
bildiğimiz bardak mısır.
görsel Biri fondü mü dedi? Dısarda ne diye o kadar para verirsiniz anlamam şu tatlıya. Evde yapılan daha guzel oluyor. Fakirliği seviyorum ya yaratıcılığı ön plana çıkarıyor. Siz zenginler biz fakirleri asla anlayamayacaksınız(gülen sımayli).

Yazdan cilek atmistim buzluga da aniden yapınca çıkaramadım simdilik bunlarla idare edeceğim. Çileklisinide baska zaman atarim.
(bkz: Fondue)

görsel

görsel
Evde çok rahat yapılacak şeydir. Çikolatanın hemen donmasını istemiyorsanız az biraz krema ekleyin. Kahve dünyasında 15 tl bayılmaya gerek yok.
türkçesi "bandı" olabilir. peynir bandısı, et bandısı.