bugün

izmir'in alsancak'ında, çoluk çocuk herkesin buluşma yeri olan mekan..mekan diil izmir'in demirbaşı desem abartmam sanırım..pizza yemekten ziyade mühim buluşma mekanıdır, öyle kullanılır.
izmir'in simgelerinden biri olan pizzacı.
pizzanın ketçap ve mayonezle yendiği yegane yerlerden biridir. istanbulda bir izmirliyi tanımak için güzel bir referanstır. her kim ki pizzasını ketçap mayonezle mutlu mutlu yiyorsa bilinki fil pizzada bulunmuştur.
izmir'in en forslu yerine yıllardır sahip pizzaci.

tabii bir de sevinc pastanesi.
gidildiğinde "ondan yiycem bundan da yiycem" diye komaya girersiniz ve ucuz cüzzi bir fiyata mekandan denge merkeziniz bozulmuş bir şekilde ayrılırsınız.
bir ya da bir kaç kez gitmiş olmama rağmen her gidişim de mutlaka üçer,dörder tane travesti gördüğüm yer. benim için bir ilk, aynı mekanda travestiyle yemek yemek. demek ki böyle şeyler de oluyormuş, onlar da pizza yiyormuş.
izmir'e gittiğim seneler hep önünden geçtiğim, ama yalnızca önünden geçip pizza pizza'ya doğru ilerlediğim pizzacı idi. kapandığını sözlükten öğrendim.
aslında o kadar denk gelirdim ki, merak etmiyor da değildim pizzalarını. ama artık çok geç.
güle güle fil pizza..
ciddi ciddi özlediğim yer.
şöyle geçiyorum da önünden, "anılar şimdi gözümde canlandılar" oluyorum.
çocukluğumuzun geçtiği alf'lerin içinde cirit attığı, kova ketçap mayonezlerin olduğu mekandı.

özledik.
78 - 85 yılları arasında orda pizza yemiş olan, diğer ölümlülere acımayla bakar.
1986 yılında alsancak ortaokulundan çıkıldiğinda pizza yenilen mekan. o zamanlar millet pizzayı italyanın bir ilçesi zannederdi.
önünde buluşulan mekan idi.
Kapandığına inanamadığım acayip üzüldüğüm yer. Sevinç Pastanesi kadar olmasa da izmir'in sembollerinden birisiydi , buluşma noktasıydı . Üsteik daha Pizza Pizza, Dominos falan yokken Alsancak'ta bir numaraydı. Yorum değil o yılları yaşayanların inkar edemeyeceği bir tespittir.
kordon da açılan pizza hut bile yarışamamıştı burasıyla. ninja kaplumbağaların gazıyla kordon da açılan pizza hut, ninja kaplumbağalara pizza yemeyi öğreten fil pizza yı tahtından edememişti.

ancak o da bir kaç yıl önce yenik düştü zamana. şimdi sadece anıları kaldı.
yerini peximet aldı şimdilerde. ne güzeldin sen fil pizza. duvarındaki sıralı turşu kavanozları, 4.99 öğrenci menüsü, salad bar..

her güzel şey gibi sende tarih oldun..
Zamanında izmir'in gözde pizzacisiydi.