bugün

Ciddi ciddi anlatılan bir hikaye. Hayır hikaye doğruysa bile Ada'm türk değil yahudi oluyor.

--spoiler--

Fidel, bizim hemşo…

Derken Wenceslao bize “Fidel’in Türk olduğunu biliyor muydunuz?” dedi. Hoppalaaa!! Yok yani adam Atsız ekolünden gelse anlayacaz ama değil. Biz şaşırdık, ”Nasıl yani?!” modundayız. “Tabii, anne tarafından Türk’tür Fidel” dedi. Emin olamadık, kuru sıkı mı atıyor, yoksa ciddi mi… Wenceslao düzgün biri, böyle bir konuda bize yalan söylemesi için pek bir sebep de yok aslında.

Biz yolculuğumuza devam ettik. Devam ederken de her gittiğimiz şehirde takıldığımız Kübalılara bu soruyu yönelttik, Wenceslao’yu doğrulamak maksatlı. Herkes, istisnasız herkes Wenceslao’yu doğruladı. “Tabi ki, Fidel’in Türk olduğunu burada herkes bilir” dedi Vinales’teki Pipo dayı. Fidel’in kızı Alina Fernandez bile yazmış, kitaplarından birini göstererek Fidel’in anne tarafından Türk olduğu yazan bölümü okudu bize. Biz anlamadık tabi ama ”Turco” ve ”Estambul” kelimelerini seçebildik.

Amerika’ya dönünce internetten de araştırdım, geleceğin Skynet’i Google sağolsun. Fidel’in dedesinin (annesinin babası, 2 kuşak yani, çok değil) Türk olduğunu doğrulayan birkaç ingilizce kaynak bulabildim, siz de bakabilirsiniz. ispanyolcam kıt olduğundan Meksikalı bir arkadaşımın yardımıyla ispanyolca aramalar da yaparak daha fazla kaynağa ulalşabildik ve kafamızdaki tüm şüpheler kayboldu. Fidel’in annesinin babası istanbullu bir Yahudi’ymiş. Babası da Galiçya’da yaşayan bir ispanyol. Daha sonra babası Angel Castro Ruz Küba’ya göç etmiş ve burda Lina Ruz Gonzalez ile birlikte “gayrimeşru” olarak Fidel Castro Ruz’u dünya getirmişler. Çoğu ülkede olduğu gibi komplo teorisyenleri Fidel’in Türk Yahudisi dedesini kullanarak siyonizm teorileri de üretmişler.

--spoiler--
http://www.wargs.com/other/castro.html

Buradan bakılabilir.

Arttırıyorum hatta ilk camiyi de Osmanlı adına dedesi Manuel de Castro Núñez kurmuş, imamlığını da diğer dedesi Francisco Ruz Vázquez yapmıştır.