1. 1.
  amerikan merkez bankası'nın 2-3 dönem içinde yapması beklentiler arasına girmiş, faiz ayarlaması.

  uluslararası piyasalarda doların değer kaybetmesi ve uluslarası fonların gelişmekte olan ülkelere yönlenmesi sonuçlarını doğurabilecektir.
  ... pilotmont
 2. 2.
  son değerlendirmeler ışığında 2007 nin ilk çeyreğine kadar yapılması beklenen indirimdir.
  ... pilotmont
 3. 3.
  konuyla ilgili "olabilir" anlamında acıklamalar sık sık haber olmaya başlamıştır.
  ... pilotmont
 4. 4.
  piyasalarda herşeyin gecikmesi gibi bu indirimde gecikmiştir. 15 ağustos 2007 piyasaların göçmesi olayı, indirimi öne çekebilir.
  ... pilotmont
 5. 5.
  şimdi efendim fed'in faiz indirmesi ne demektir onu bi inceleyelim. fed denen zımbırtı amerikan merkez bankasıdır. aynı tcmb gibi gecelik borç verme ve borç alma faiz oranları vardır. amerikan ekonomisinin dünya ekonomisine yön verdiği düşünülürse amerikan merkez bankasının da dünya finans piyasalarına yön verdiği anlaşılacaktır. kısaca dünyada paranın patronu fed'dir.

  dünya ekonomisinde gündem geri ödenemeyen kredilerdir. daha çok mortgage kredileri ve ilişkili menkul kıymetler kaynaklı sorunlarımız var. peki insanlar neden fed'in faiz indirimi yapmasını istiyor. çünkü fed faizleri indirirse kredi borçlusu olup ödemelerine devam eden kişiler daha az para ödemeye başlayacaktır. çünkü sorunlu kredilerin faizleri genelde değişken faizlidir yani güncel faiz oranına göre belirleniyor ve sürekli değişiyor. yani fed faizleri yüzde 5'ten yüzde 4'e çekse borçlunun ödeyeceği faiz de aynı oranda düşecek. ve tabi ki, daha da önemlisi, iyimser bir ortam yaratılmış olacak.

  faiz indirimi bir ülkedeki yatırımları canladırıp ekonominin büyümesine sebep olur. ve gündem itibariyle küresel bir krize karşı faiz indiriminin yapılması gerektiği söyleniyor. peki fed neden yıllardır faizleri indirmek yerine yükseltiyor. çünkü amerikan ekonomisi aşırı borçlu bir ekonomi(10 trilyon doların üzerinde borçlu) ve büyük miktarda cari açık veriyor. borcunu borçla finanse etmek zorunda olan amerikan ekonomisi mecburen faizleri yüksek tutuyor. carry trade denen olayın sebebi de tamamen budur yani yüksek amerikan faizleridir. tabii amerika'da yükselme eğilimine giren enflasyon da faizlerin yüksek tutulmasının sebeplerindendir.

  şimdi sonuca gelelim. amerikan ekonomisinin hâlâ dış finansal kaynağa ihtiyacı olduğu düşünülürse kısa dönemde büyük faiz indirimleri yapmak amerikan ekonomisinin ve devamında dünya ekonomisinin çökmesine sebep olur. amerika para bulmaya, kendini fonlamaya mecbur bir ülkedir. kendi parasını para basarak karşılayamayacağı da açıktır. küçük faiz indirimleri likidite ve güven kaynaklı mini krizimizi belki erteleyebilir fakat faiz indirimi akabinde bankaların kredi hacimleri artarsa yani insanlar iyimser ortama kanıp yeni borçlanmalar yaparsa orta vadede bu kredilerin geri ödenme problemi ortaya çıkar ve problemin geri dönüşü olmaz. dünya ekonomileri büyük bir düzeltme hareketi yaşar.

  piyasalar çok karışık aman dikkatli olunuz..
  3 ... karamsar kelimeler
 6. 6.
  iskonto faiz oranı bugün yarım puan indirilmiştir. piyasaların toparlanma eğilimine girmesine sebep olmuştur.
  aynı zamanda bu indirim gösterge faiz oranı indirilmesinede kapı açmıştır.
  ... pilotmont
 7. 7.
  18.09.2007 tarihi itibarıyla 50 baz puan olarak gerçekleşmiş indirimdir. bu indirim gösterge faiz oranında yapılmıştır.
  1 ... pilotmont
 8. 8.
  11 aralıkta 0.25 puan indirim yapmıştır. böylece gösterge faiz %4.25 olmuştur.
  1 ... pilotmont
 9. 9.
  faiz oranında indirime gidilmesi dow jones ta aksine satışa neden olmuş ve günü %2,14 düşüşle kapamıştır. sanırım abd ekonomisinde geleceğe yönelik olarak, reel piyasalarda tedirginliklerde azalmadan ziyade artışın önplanda olduğu düşüncesi hakim. *
  2 ... arcadian
 10. 10.
  25 ve hatta 50 puanlık indirim zaten satın alınmıştı. dow endeksinin düşmesi piyasanın çoğunluğunun 50 puanlık bir indirim beklentisi olduğunu gösteriyor. fakat fed ekonomi şahlansın diye kafasına göre faiz indirimi yapamıyor. büyük çaplı bir faiz indirimi amerikan hazine bonolarına olan talebin düşmesine sebep olacak ve amerika harikulade seviyelere çıkmış dış açıklarını finanse edemeyecektir.
  2 ... karamsar kelimeler