bugün

entry'ler (28)

tesbih namazi

küçük yaşlarda kılınacaksa aileye haber edilmesi gereken namazmış ben bunu anlamıştım 2 tane polis camiye bana bakmaya gelince uzun sürdüğünden ötürü ailemin karakola gitmesi ve oğlumuz eve gelmedi demesi üzerine jet imamlara saygı duymamı sağlayan namazdır.

escinsel oldugu icin otobusten atilanlar

otobüse ne bulduysa atan, sürü psikolojisindeki topluluğun yanlışından dönme çabasıdır.

(bkz: otobüse kız atmak)

12 eylül 1980

(bkz: erdal eren)

youtube

(bkz: büyükşehir çalışıyor)

fed in faiz indirimi

bernanke nin dün yapmış olduğu konuşma ile önümüzdeki periyotta şu şekilde gelişmesi beklenen kararlardır. Federal Reserve Başkanı Bernanke dünkü konuşmasında faiz indirimlerinin enflasyonu tetiklemeyeceği konusunda piyasaları yatıştırmaya çalıştı. Piyasanın enflasyonu da kontrol edeceği hakkında güven duymasını sağlamaya çalıştı. Konuşmasındaki en önemli alıntıları aşagida bullet point halinde veriyorum.

Petrol ve gıda fiyatları kısa dönemde enflasyonu etkiliyor olsa da uzun vadede bunun diğer fiyatlara yansımaması için dikkatli olmalıyız.
2001 yılındaki resesyonla simdi beklenen resesyon arasında bir takım benzerlikler olup olmadığı sorulduğunda Bernanke bazı benzerliklerin olduğunu söylemiş. Her ikisinde de varlık fiyatlarında şiddetli değişim oldu; birincisinde teknolojik sektörde şimdi ise konut sektöründe oldu diye belirtmiş. Fedin fiyat istikrarını ve istihdamı aynı anda kontrol etmesi şu anda önünde duran en önemli konu
Şu anda enflasyon 2001de olduğundan çok daha büyük bir problem. Ancak yine de 1970lerde olduğu gibi bir stagflasyon beklenmiyor
Kredi daralması sürmeye devam ederken küçük bankalardan büyük zarar haberleri gelebilir.

Yeni bir şey yok; sadece enflasyon konusunu piyasa büyütmesin diye uğraşılıyor; öte yanda Avrupa bölesinde enflasyon korkusu daha hakim; bu bağlamda çoğu piyasa oyuncusu artık ECBden faiz indiriminin 3. çeyreğe sarkabileceğini belirtiyor. yani sıkıntılı günler resesyon korkusu bizleri bekliyor, amerika bu krizi atlatır o ülkede hayat duracak gibi değil umarım bize fazla zararı dokunmaz.

(bkz: uludağ sözlük ekonomi servisi)

euro dolar paritesi nin 1 52 olmasi

dün ekonomist dergisi için yazmış olduğum yazıyı yayınlayarak aydınlatmak istediğim konudur.

"Eur/Usd dün 1,4827 ile açıldı. Saat 11:00de Almanya IFO endeksi açıklandı. IFO endeksi iş çevresinin mevcut durum ve gelecek dönem için üretim,yatırım,toptan ve perakende satışlar için beklentilerinin ortalamasını gösteren bir endeks. IFO endeksinin beklentilerin çok üstünde gelmesiyle parite yukarı yönlü hareketini sürdürdü ve datanın ardından 1,4870 seviyelerine kadar çıktı. Dün Amerika tarafında ise üretici fiyat endeksi ve tüketici güven endeksi açıklandı. Aylık çekirdek enflasyon %0,2 beklenirken %0,4 olarak gerçekleşti. Bu durumda bir önceki datada % 2 olarak gerçekleşen yıllık enflasyon %2,3e çıkmış oldu. Fed;in para politikası toplantısı 18 martta gerçekleşecek. 18 marttaki toplantıda son datalarla birlikte faizin 50 baz puana kadar indirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Dün de Fed başkan yardımcısı Donald Kohn’un ABD ekonomisindeki yavaşlamanın ve yükselen enflasyonun kaygı verici olduğunu dair yaptığı açıklamalar ile parite yükselişine devam etti ve 1,4982 ile dün günün en yüksek seviyesini görürken 1,4973 ile günü kapattı.

Bugün ise ABDde açıklanacak dayanıklı tüketim malları,ev satışları ve mortgage ile ilgili datalar öncesinde Eur/Usd hızlı yükselişine devam ediyor. 1,4978 ile açıldığı seviyeden ve 1,5000 ve üstündeki stopların çalışmasının da etkisiyle 1,5050 seviyesini gördü. Buradaki direncinden dönerek sabah saatlerinde 1,5010 seviyelerine kadar gevşerken sonrasında 1,5079daki direncine kadar yükseldi ve bu seviyeyi de kırarak 1,5087 ile gün içerisindeki en yüksek seviyesini gördü. Bu seviyesinin üstünde 1,5095 direnci bulunuyor. Bu direnci de kırdığı takdirde 1,5154e kadar gidebilir.

ECB para kurulu 6 Martda toplanıyor. Geçtiğimiz günlerde Trichet yaptığı bir açıklamada önümüzdeki iki toplantıda da faiz indirimi ya da artırımı düşünmediklerinin sinyalini vermişti. Dün olumlu gelen ifo datası da ECBnin daha önce yavaşda olsa büyümenin devam edeceği yönündeki görüşlerini desteklemesi açısından oldukça olumluydu. Euro bölgesinde enflasyon ise ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %3,2 olarak gerçekleşmişti. Bu da ECBnin %2 hedefinin çok üzerinde. ECB yaptığı açıklamalarda genel olarak fiyat istikranın önemine dikkat çekiyor ve tavırlarının fiyat istikrarını korumak yönünde olduğunu belirtiyor. Ben önümüzdeki dönemde büyüme yönünde rakamların olumlu gelmeye devam etmesi durumda ECBnin faizler konusundaki tavrını koruyacağını ve faiz indirimine gitmeyeceğini düşünüyorum. ECB ayrıca Avrupa Bölgesi büyüme beklentilerini de geçtiğimiz günlerde revize ederek %1,8e çekti. Bir önceki %2,2ydi."

direnç kırıldı eurusd paritesi ben bu entry girerken 1.5198 ekle butonuna bastığımda 1.52 olur fakat esas konu try nin usd karşısında değer kaybediyor olmasıdır.

(bkz: uludağ sözlük ekonomi servisi)

çaylak

sözlük formatı b fıkrası uyarınca küfürlü, ağır derecede argo ifadeler içeren entryler sözlüğün hassasiyeti neticesinde silinmektedir fakat bu memlekette göte göt denir hayatın içerisinden taşıdığımız paylaşmaya çalıştığımız bu güzelim ortamda sansürün kimi sözlüklerce sözlük logolarına siyah bant çekerek protesto edildiği şu zamanlarda aidiyet duygusunu yeni yeni hissetmeye başladığım, kanımın pek bi kaynadığı yine bu güzelim ortamda kişileri kısıtlamak buna devam edersen silerim olm seni demek nedendir, silik argoda akıla kalmayan, varlığı kabul edilmeyen demektir ben varlığımı kimseye kabul ettirmeye akılda kalmaya sözlük ikonu olmaya, kenan doğulu edasında ortamlarda takılmaya meraklı değilim ki sen beni bununla yargılıyosun kısıtlıyosun çaylak yapıyosun, kariyerinde ilk defa kırmızı kart görmüş hakan şükür gibi hissediyorum kendimi, serçe parmağıma çığ düşmüş bedevi hissiyatına bürünüyorum. sen bana de ki "köşe yazılarını kopyalayarak yorum yaparsan sorun oluyo köşe yazarları laf ediyo" de "götümüze girer mi girer yapma bunu" de yapmam ben seni korurum ama sen beni 4 duvar arasına sokma, kısıtlama biraz olsun nefes almaya geldiğim şu ortamda insanları ufak tefek zararsız yazıları yüzünden göt gibi ortalıkta bırakma, bu entry kendini silme yetisine sahip değildir, küfür argo içermektedir fakat sözlüğün gelişmesi ve yoluna devam etmesi için bu tip çıkışlar yapıcı algılanmalıdır.

türklerin pipilerinin 12 inç yani 30 cm olması

(bkz: kusuratli sayi vereyim de salladigim anlasilmasin)

kucuk emrah vs sezercik

sezercik aslan parçasıdır
küçük emrah acıların çocuğu

sezercik annesine şu şekilde seslenir.

anne, annecim!
sen hasta olma annecim
buyuyunce doktoy olacam annecim.

küçük emrah annesine şu şekilde seslenir.

sen taş değil, toprak değil
hele benim anam hiç değilsin
aç gezerdin, sokaklarda yatardın, taş basardın bağrına
bana yavrum deme kahpeee

sezercik küçük mücahittir.
emrah küçük o.ç.

tüm mesleklerin babası olarak imamlık

öncelikle;

Bir gün vücudun içinde isyan çikmis. Aralarinda bir toplanti yapip isyana son vermek için müdür seçmeye karar vermisler.Beyin hemen kendini tavsiye etmis. kalp itiraz edip kendini göstermis, kulak ,göz vs..Göt te kendisinin müdür olmasini istemis.

Hepsi bununla dalga geçmisler.

-"Sen siçmaktan baska ne ise yararsin" demisler.Göt tabii buna sinirlenmis, sonunda beyini müdür sesmisler.Göt bütün organlara küsmüs ve artik siçmamaya karar vermis.

Bir süre sonra vücut iflas etmis tabii.

Beyin siçmayi düsünüyor, kalp artik kan yerine bok pompalamaya baslamis vs..Sonunda dayanayip götü müdür seçmisler.

O gün bu gün bütün götler müdür olurmus.

aynı bağlantıdan yola çıkarsak ve imam, cemaat, ossurmak, sıçmak gibi detaylara inersek doğru sayılabilecek önermedir fakat yanlıştır.

çok boktan bi entry oldu lan bu

sevdicegin anneyle imtihani

yeni bir sevgili yapılmıştır,herşey yolundadır,zaman ilerler,aylar geçer ve sevdicek anne ile tanışmak kaynaşmak için erkek tarafına bin işve bin cilve ile başvurur ve fakat başına geleceklerin farkında değildir.bu yazıda "hata nasıl yapılır ve insan hayatının dersini nasıl alır" konusu irdelenmektedir.uzun oldu biraz kimse kusura bakmasın,okumak isteyenler buyursun başlasın.

kızın o günkü durumu

sevdicek kuaförden çıkmıştır,kendine yeni bir elbise almış takmış takıştırmıştır yeni gelin edasındadır,heyecanlıdır daha yolun başındadır.makul bir noktadan alınır evin yolu tutulur yolda kırk dereden su getirir ve "güzel olmuşmuyum" diye sorar durur ve evet çok güzel olmuştur,zaten annenin ab kriterlerinde eve girebilecek alt limit kız modeli angelina jolie edasında olmalıdır.kız anneye çiçek almıştır fakat anne çiçeğe değil de samimiyete,sıcaklığa,içtenliğe,canayakınlığa önem vermektedir.

annenin o günkü durumu

yataktan henüz kalkmamıştır,elbise seçmek için kasmamıştır,heyecanın zerresini bünyesinde barındırmamış usulen kek yapmıştır.rahattır erkek anasıdır onun burada denemek istediği kızın yapılacak vurdumduymazlıklara nasıl tepki vereceği ve bu yolla oğlunu bir ömür sevip sevemeyeceğini öğrenmektir.

anahtar kelimeler

anne : a
sevdicek : s
robert neville :rn
anne düşşünce balonu : adb
sevdicek düşünce balonu : sdb

zile basılır anne kapıyı açar.olaylar gelişir.

a : yavrum hoşgeldin rn senden çok bahsetti tanışmak bugüne kısmetmiş,şöyle buyur salona geçelim.
adb : önden gördüm fena değilsin,sen bi yürü önümden ben bi arkadan da bakayım
s : hoşbulduk efendim lütfen önden siz buyrun..
sdb : rn benden bahsetcek tabe başkasından bahsetsin de kırayım kafasını,yok ya önden sen buyur bakalım,popoma bakıcan dimi aklın sıra

salona geçilir,anne kızı yanına oturtur.olaylar acı şekilde gelişmeye devam eder.

a : ne güzel gamzen var senin,ne işle meşgulsün kızım sen
adb : yüzü gözü içeri çökmüş kızın ne gamzesi 2 oda 1 salon ev olur ordan!
s : teşekkürler efendim yalnız o gamze değil yanağımı içeri çekmiş bulundum onu gördünüz sanırım,psikoloğum efendim ben
sdb : laaan öyle demesemiydim keşke,kadın incelik etmişti oysaki

ve evet sevdicek öyle dememelidir,anne bu noktadan sonra kızı ayar manyağı edecek ve kemal sunal mode : on olduğu üzere bu aşk burada bitecektir.

a : psikologsun demek ilginç bir hastan veya ilginç bir olayın oldumu
s : oldu aslında bir kere aidsli bir hasta bana geldi şaşırdım çünkü aids bildiğiniz gibi cinsel bir hastalıktır ilk olarak maymunda görülmüştür maymundan insana geçmiştir....
a : ben doktorum kızım,rn bahsetmedi sanırım,demek hastan maymunlarla ilişkiye giriyordu,ordan aids bulaşmış herhalde ilginç bir vaka
s : yok efendim yanlış anladınız,ben olayın gelişimini anlatacaktım
a : ben senin nasıl gelişip de psikolog olduğunu merak ediyorum kızım,kendine çözüm üretebildin mi bari

kız yıkılmıştır,anneye ayar vermeye çalışmış fakat ayar denen kelimenin çıkış noktasının anne olduğunu unutmuştur ve müsade isteyerek kalkar gözleri yaşlıdır,kapıyı açar ve evden uzaklaşır..

rn : anne naaptın
a : kek yapmıştım yemedi aşifte onu bile yarım bıraktı
rn : bi getirdiim kızı da beğen be anne
a : bi tane beğeneceğim kız getir,söz bak beğenecem. bu ne maymun gibi.
rn : lan ibne olcam böle giderse,piyasada kız kalmadı sana göstermediğim
a : adam ol önce sen!

günlük ayarlar alınmıştır ve birkez daha anlaşıllmıştır ki ana gibi yar onun gibi ayar veren yoktur.

cehennem sesleri

"Orada onların bir inlemeleri vardır. Bunlar orada (sağır olup) bir şey de işitemezler."

enbiya suresi, 100. ayet

çirkin birine ilk görüşte aşık olmak

mecnun'a sormuşlar

"bu mu leyla,bunun için mi düştün çöllere" diye

"bir de benim gözümden görün" demiş.

dtp li vekil ve belediye baskaninin coplanmasi

coplanmamışlardır sopa istedikleri için emniyet güçlerinin copları önüne kendilerini atmışlardır. kötekten anlamayan ikili daha da arsızlaşmış halkı galeyana getirmiş ve ek güç olarak civar köylerden çağırılan korucuların meşe budağı ile olaya müdahalesi sonucu ikili bi evcilleşmiş bi asfalt olmuştur.

arayan eski sevgili

arayan eski sevgili aslında aranan eski sevgilidir. yeni sevgili yanında arar tadınızı tuzunuzu kaçırır yaşanmış bitmiş şeyleri gündeme getirir, yeni sevgilinizin huzurunu bozar. aranır kısacası, yapılacak en güzel şey çok zorlaması halinde telefon numarasını taksim burger king in erkekler tuvaletine yazmaktır.

sarhoş diyalogları

- kamuran abi bea bize hikayeni anlatsana hadi abi bea
+ abla!
- pardon kamuran abla nedir olayın nasıl düştün bu hallere
+ bizimkisi bir aşk hikayesi lütfücüm
- hadi abi şu rakıdan bi sert vuralım da anlat
+ kamyoncuydu, o da öyle demişti bi sert vuralım demişti, sert vurdu sabah uyandığımda şeyim ağrıyodu.
- neyin ağrıyodu
+ götünüzle içmeyin lan şunu bi bayana sorulan soruya bak. boşjjver içelim.

sarhoş diyalogları

- türkiye'de eşcinsellere bir isim takacak olsan ne takardın.
+ seovi
- ne ki o
+ sarhoşken entry oylamaktan vazgeçmeyen insan
- o ibne benim lan ozaman
+ sana da takayım boşver. içelim.

sarhoş diyalogları

- hadi dibini görmeyen ebesininkini görsün.
+ bu şişe boş lan zaten
- ben de bulanık görüyorum lan
+ gözlüklerin yok olm senin denizde düşürdün demin
- denizde ne işimiz vardı abi bizim
+ polisten kaçalım diye denize uçtuk arabayla, çekici çağardık bekliyoruz.
- aynı zamanda batıyoruz laan
+ boşver dibini görmeyen ebesininkini görsün kum çıkartcam dipten. içelim.

sevgiliye deplasman diye gitmek istemeyen erkek

gerçek başlık sınırlara takıldı : sevgili evine deplasman diye gitmek istemeyen erkek

çocukluğumuzun sokak aralarında geçtiği yıllarda,yukarı mahallenin çocuklarıyla mahalle maçı yapmışlığımız vardır yahut her türk genci bu olgudan haberdardır.önce mahalle köşesinde toplanırız arkadaşlarla eller omuzda and içeriz,yeneceğiz deriz halbuki hepimizin içinde bir korku vardır yenilmekten korkmayız da ya dayak yersek deriz sonra gideriz çocuklar gibi şenizdir giderken çünkü ogün bir orduyu yeneceğizdir..bunun adına deplasman denir işte gittiğiniz sahaya yabancısınızdır oysaki nerden atak yapacağınızı bilmezsiniz tıpkı sevgilinin evi gibi giderken mahalledeki arkadaşlarla toplanmışsınızdır herkes bi yandan gazlar "olm yengeyi üzme bak","güzel geçinin kavga etmeyin" der yine and içmişsinizdir maç teke tek olacaktır sevgili ev ortamında mutlu mesut edilmelidir önce çiçek alınır sonra içki, sevgiliye telefon açılır tam canım geliyorum demek üzeresinizdir ki sevgili haykırır nerde kaldın der.
rakip takımın taraftarı gibi düşünebilirsiniz o an sevgiliyi sonra eve ulaşır kapıyı çalarsınız kapıyı açan sevgili tezahurata devam eder ama dostanedir bu seferki
"sevdim seni birkere,başkasını sevemem" der kendinizi inönü stadının çimlerinde yatarak gol atmış sergen yalçın hissyatında bulmuşsunuzdur..
derken kapı siz içerdeyken bir kez daha çalar sevgilinin annesi hakem edasında eve gelmiştir 9 kusurlu hareketten herhangi birini yapmayan size "bu zibidi kim" bakışı fırlatır ve kırmızı kart göstererek mahalleye geri gönderir..bir sonraki maç tarafsız sahada olmalıdır mümkünse sevgilinin oturduğu semtten uzak bilinmeyen bir cafe de belkide..yoksa verin topumu oynamıyorum artık ben.

hiç eksi oy yemeyen şirin sempatik yazar

ıyyyyy, iğrenç butonu çalışmayan yazardır. hiç eksi yemeyen yazar yoktur seri eksi oy veren ibne vardır.