bugün
büyük hoca degildir. sadece galatasaraylıların gözünde öyledir. öyle olmak zorundada. bir fenerbahçeli olarak bu adamı büyük hoca olarak görmek gibi bir zorunlulugum yok. türk futboluna hiç bir şey katmamış, en iyi dönemlerinde kaçıp gitmiştir. onu hep olaylı isviçre maçıyla hatırlayacagız.
fenerli bebeler kendisini büyük olarak görmek zorunda değildir. ancak futbol geçmişine bakıldığında her zaman büyük bir hoca olduğu, avrupa'da gittiği her yerde büyük bir hoca olarak karşılandığı gerçeğini değiştirmiyor bu.

ha türk futboluna katkısına gelirsek gerek başarı, gerek futbolcu yetiştirme anlamında kendini "büyük kulüp" sananların alayının 100 senelik toplamından fazla katkısı olduğundan bu yavruların kuyruk acısını normal karşılıyoruz.

başarıları ve yaptıkları daha önce de yazılmış, isteyen açar bakar okur. on defa anlatmaya lüzum yok...
mal turnusoludur.

çok afedersiniz ama yarakta bile kafa var ama bu adam için "türk futboluna hiç bir şey katmamıştır" diyen bir adamda kafa yoktur, bu kadar net bu kadar açık ve bu kadar aleni.

şimdi bu adamın türk futboluna neler kattığını yazmak gibi bir niyetim yok. uefa kupası ve süper kupa'dan, oluşturduğu sistemi, kemik kadroyu söyleyip o kadronun milli takım düzeyinde dünya üçüncülüğü getirdiğinden, avrupa futbol şampiyonasında yarın finalinden, u 21 takımına akdeniz oyunları şampiyonluğunu, akdeniz oyunları ikinciliğini, yurtiçindeki onlarca kupayı, türkiye'nin avrupa şampiyonalarına ilk kez katılmasının o'nun döneminde olduğunu gibi gibi tonlarca şeyi yazmaya hiç niyetim yok.

bu adamın avrupa'nın elit teknik direktörler kategorisinde olan sayılı teknik adamdan biri olduğunu söylemeye de gerek yok.

bu adamın italya'da grande terim olarak anıldığını, milan taraftarının kendisine olan saygısını anlatmaya da gerek yok.

bu adamın alt yapıdan kimleri çıkardığını ve hâlâ çıkarmakta olduğunu söylemeye de gerek yok...

kime anlatacağım ki? kime neyi anlatacağım? cas davası namusumuzdur deyip davayı çekip "evet, davayı çekiyorum, ben şikeciyim" diyenlere mi?
aykut kocaman türk futboluna bir şey katmamıştır belki, ama biz demiyoruz ki aykut çok iyi, imparator diyerek. aykut seviliyorsa fenerbahçe taraftarı tarafından seviliyor.
fatih terime herkesin saygı duyması zorunlulugu yoktur. tekrar diyorum türk futboluna hiç bir katksı yoktur. katkısı sadece gönül verdigi galatasarayadır. ötesi yoktur.
fenerbahçe taraftarına göre türk futboluna hiçbir şey katmamış hoca.

fenerbahçe camiasından çıkan teknik adamların en iyisi de onun anca yardımcılığını yapabildi.

(bkz: oğuz çetin)
türk futboluna bir şey katmamış diyenler 2002 dünya kupasında 3. olan a milli takımın omurgasının fatih terimin öğrencilerinden oluştuğunu bilmeyenlerdir. keza türk milli takımının diğer büyük başarısında da teknik direktör olarak kendisinin payı vardır.
türkiye'nin yetiştirdiği girdüğü görebileceği en iyi teknik adamdır, candır.
gercekten hatırı sayılır galatasaray'lı taraftından

euro 96'ya gitme başarısı altın jenarasyona denk gelmesidir, öyle olmasaydı 2. geldiğinde hala ıbrahım uzulmez'le oynuyor olmazdık yeni bir ekip çıkartırdı,

4 sene ust uste sampıyon olmamız hagi'nin başarısı.. umit'ler, ergün'ler 2 adım öteye pas atamayan, gol vurusu yapamayan adamlar bütünüydü..

sezon basında takım tsyd kupasında 2 ezeli rakibinden de fark yedi. çook değil 10 gun sonra hagi geldi ve tek başına takıma çağ atlattı..

fıorentına da zaten basarılı olamadı. ordaki basarısı hıkmet kraman'ın anadolu takımı ile 2-3 buyuk takıma kök söktürmesinden ibaretti. ancak fırenze kötü bir dönemde oldugundan fatıh terım onların gözünde kahraman oldu..

milan zaten fatıh terım'ı takıp edıyor ve ıstıyordu. ancak orda 2 ayt dayanabıldı..

ondan sonra terim'i chelsea'le, inter'ler, atletico'lar vs. vs. istedi geyıklerı dolaştı ama o galatasaray, türkiye, galatasaray şeklinde dönüp durdu..

euro 2008'e gidişimizi bosna milli takımına borçlu oldugumu ve orda tesadufen yarı fınal oynadığımızda milli duygulardan sıyrılıp bakınca görülmesi zor bir durum değil..

ancak bu sezon gercek anlamda teknık direktörlük yapmıştır. fatıh terim. yukarda yazdıgım her seyı silip atmıştır.. artı fatıh terım olmasa hiçbir basarının olmayacakolduguna ınanmaktayım.. 11 tane yeni adamı 11 yıldır oynuyor gibi oynatmak, motive etmek kolay iş değil..
derbılerde rahat ve kontrollü oyunu takdire şayandı. bu yuzden de puan kaybetmedi. ve ligi zirvede bitirdi..

edit: play off da fener maçı istinadır.. futbolcular puan farkını 8 e çıkarıp işi bitirmek istedi ve hata yaptılar...
-mourinho porto'yu nasıl avrupa şampiyonu yaptı, valla çok iyi hoca yahu.
+aabi ne alakası var altın jenerasyona denk geldi, bi sikim değil aslında.
-hassiktir lan ordan.

fatih terim ve galatasaray burda fonksiyona rahatlıkla yerleştirebileceğiniz birer x ve y.

gerisi mantığınıza kalmış.
imparatordur.

http://www.youtube.com/watch?v=MVxYBzdh4Sw
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.